מהשר הסורר לבן המהגרים: אלה המועמדים הבולטים להחליף את תרזה מיי

ראשת ממשלת בריטניה אמרה שאם ההסכם שהשיגה עם האיחוד האירופי יעבור בפרלמנט, היא תעזוב בהקדם את תפקידה. עם התפטרותה יצטרכו השמרנים לבחור במנהיג חדש למפלגתם - ולממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תרזה מיי בשטרסבורג, לפני שבועיים

מי יהיה ראש הממשלה הבא של בריטניה אם תרזה מיי תתפטר? ראשת הממשלה הציעה אתמול (רביעי) שתפרוש אם הסכם הברקזיט שהשיגה עם האיחוד האירופי יאושר בפרלמנט. הצעתה של מיי עוררה מיד חרושת של ספוקלציות לגבי זהות האיש שיחליפה בתפקיד.

מיי לא ציינה מתי בדיוק היא תעזוב, אבל זה כנראה לא יהיה לפני 22 במאי, המועד החדש ליציאתה של בריטניה מהאיחוד האירופי. אז יצטרכו השמרנים למנות מנהיג חדש למפלגתם שמשימתו העיקרית תהיה להוביל את המדינה מחוץ לגוש המדינות.

אם יהיה רק מועמד אחד לתפקיד ראש המפלגה השמרנית, הוא או היא ייבחרו אוטומטית. אם יהיו שני מועמדים הם יעמדו להצבעה על ידי המחוקקים מהמפלגה ומי שיקבל את רוב הקולות ייבחר. אם יהיו יותר משני מועמדים, השמרנים יערכו הצבעה או כמה הצבעות עד שמספר המועמדים יצטמצם לשניים בלבד ואז הם יעמדו להצבעה על ידי כל חברי המפלגה השמרנית.

סוכנויות ההימורים בבריטניה כבר התחילו להמר על כמה פוליטיקאים שעשויים להתמודד על התפקיד של מיי. רשימת המועמדים כוללת תומכי ברקזיט בלתי מתפשרים, מבקרים קולניים של עמדתה של ראשת הממשלה וכאלה שתומכים באסטרטגיה שלה.

אלה כמה מהמועמדים האפשריים להחליף את מיי בתפקיד ראש ממשלת בריטניה:

שר הסביבה מייקל גוב מחוץ למעון ראשת הממשלה בלונדון, השבועצילום: HENRY NICHOLLS/רויטרס

מייקל גוב

גוב, בן 51, הוא השר לענייני סביבה ובעבר כיהן כשר המשפטים וכשר החינוך. הוא נתפש כאחד המועמדים הבולטים להחליף את מיי. ערב משאל העם ב-2016 הוא נמנה על מחנה התומכים בברקזיט, ובשלוש השנים שחלפו מאז הוא נתן גיבוי לאסטרטגיה שהובילה ראשת הממשלה. כמה כלי תקשורת בריטיים, בהם הצהובון השמרני "מייל און סאנדיי", העריכו באחרונה שגוב עשוי להיות "מועמד קונצנזוס" להחליף את מיי אם היא תודח מתפקידה. על רקע ההשערות שעלו, גוב חזר השבוע על תמיכתו במיי וקרא לאחרים במפלגתו לתמוך בהסכם שהשיגה עם האיחוד האירופי.

"אני חושב שאין זה הזמן להחליף את קפטן הספינה", הוא אמר לכתבים. "אני חושב שמה שאנחנו צריכים לעשות זה לשרטט את הנתיב הנכון בכך שנבטיח שיש לנו הסכם שמכבד את המנדט של משאל העם".

בניגוד לציפיות, גוב התגלה כבעל ברית קרוב למיי מאז שהפסיד לה בקרב על ראשות השמרנית עם התפטרותו של דיוויד קמרון לאחר משאל העם ב-2016. גוב אמר בזמנו שהוא מודע ל"מגבלות" שלו. "לא משנה מהי כריזמה, אין לי אותה", אמר גוב. "לא משנה מהו זוהר, אני לא חושב שמישהו יכול לקשור אותו אליי".

שר החוץ לשעבר בוריס ג'ונסון בלונדון, החודש. אמר שיתמוך בהסכם של מיי אחרי שהודיעה שתתפטרצילום: Matt Dunham/אי־פי

בוריס ג'ונסון

ג'ונסון, בן 54, כיהן כשר החוץ ונחשב למבקר בולט של מדיניות הברקזיט של מיי. הפרלמנט הבריטי דחה פעמיים את ההסכם של ראשת הממשלה וג'ונסון עצמו אמר שמדובר בהסכם גרוע. אלא שאתמול הוא הודיע שיתמוך בהסכם שלה, אם זה יעלה להצבעה שלישית, לאחר שמיי הודיעה שתתפטר אם ההסכם יעבור. "אני מאוד מאוד מצטער ואף שזה ממלא אותי בכאב, אני הולך לתמוך בזה", אמר ג'ונסון לעיתון "טלגרף".

ג'ונסון היה ראש העיר לונדון בשנים 2016-2008 ונודע בזכות שיערו הבלונדיני הפרוע ואישיותו הצבעונית ולא פעם כונה "ליצן". עם סיום תפקידו שב לפרלמנט כמחוקק מטעם המפלגה השמרנית והיה ממובילי המחנה לעזוב את האיחוד האירופי. מאז משאל העם ב-2016 הוא תמך ביציאה מהאיחוד האירופי מבלי לשמור על קשרים עם בריסל ("ברקזיט קשה"). עמדתו הציבה אותו במסלול התנגשות עם מיי, שתמכה בקשרים קרובים עם האיחוד ("ברקזיט רך") וראתה בג'ונסון גורם שמנסה לערער את מאמציה להשיג הסכם.

ג'ונסון נחשב במשך תקופה ארוכה לדמות שנויה במחלוקת בתוך המפלגה השמרנית, דבר שעלול לפגוע בסיכויו להיבחר למנהיג המפלגה.

ג'ונסון התפטר ב-2018 מתפקיד שר החוץ בקבינט של מיי במחאה על מדיניות הברקזיט שלה. בשל עמדתו הוא עשוי לזכות בתמיכה של תומכי הברקזיט הקשה במפלגתו, אולם יש עוד כמה מועמדים שמחזיקים באותה עמדה ועשויים לקחת ממנו קולות, בהם דומיניק ראב, לשעבר השר ליציאה מהאיחוד האירופי.

שר החוץ ג'רמי האנט מחוץ למעון ראשת הממשלה בלונדון, החודשצילום: PETER NICHOLLS/רויטרס

ג'רמי האנט

האנט, בן 52, החליף את ג'ונסון בתפקיד שר החוץ. קודם לכן הוא היה שר הבריאות. במשאל העם ב-2016 הוא הצביע בעד הישארות באיחוד האירופי, אבל מאז הוא הפך לקול בולט בעד ההחלטה לעזוב את גוש המדינות. האנט טען שהוא הקשיח את עמדתו בסוגיית הברקזיט, בין היתר בגלל טקטיקת המשא ומתן של בריסל שאותה כינה "מתנשאת" ו"מאכזבת". בדומה לגוב ולשרים אחרים בקבינט, שר החוץ נחשב לתומך בולט בהסכם שהשיגה מיי.

סאג'יד ג'אוויד

ג'אוויד, בן 49, מכהן בתפקיד שר הפנים וקודם לכן היה בנקאי מצליח. הוריו היגרו לבריטניה מפקיסטאן. בדומה להאנט, הוא תמך בהישארות בריטניה באיחוד האירופי, אבל מאז משאל העם, הוא תמך במאמצי ראשת הממשלה להשיג הסכם פרישה עם האיחוד האירופי.

שר הפנים סאג'יד ג'אוויד מחוץ למעון ראשת הממשלה בלונדון, לפני שבועייםצילום: AFP

ג'אוויד מיצב בחודשים האחרונים את עצמו כמועמד פוטנציאלי להנהגת השמרנים. באחרונה עלה שר הפנים לכותרות לאחר שהחליט לשלול את אזרחותה של הצעירה הבריטית שמימה בגום, שנסעה לסוריה כדי להצטרף לארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש), וזכה לנקודות רבות בקרב השמרנים. אולם היו גם כאלה שמתחו ביקורת על המהלך של שר הפנים וכינו אותו "אופורטוניסטי".

סגן ראשת הממשלה דיוויד לידינגטון בלונדון, החודשצילום: PETER NICHOLLS/רויטרס

דיוויד לידינגטון

לידינגטון, בן 62, נמנה עם מחנה התומכים בהישארות בריטניה באיחוד האירופי. הוא מכהן בתפקיד סגן ראשת הממשלה בפועל ונתפש על ידי רבים כמועמד הטבעי להחליף את מיי בתפקיד.

כאשר דווח השבוע על ניסיון הפיכה נגד מיי בתוך הקבינט שלה, כמה עיתונים בריטיים הצביעו על לידינגטון כאיש שיחליף את ראשת הממשלה. אולם כשלידינגטון נשאל על הקנוניה לכאורה, הוא הביע את הערכתו כלפי מיי ואמר שהוא פועל לגייס תמיכה להסכם הברקזיט שלה. אף שהוא זוכה לכבוד רב, סיכוייו להתמנות לראש הממשלה הבא נמוכים מאוד והוא נתפש כטכנוקרט. "אני חושב שהיא עושה עבודה נהדרת", אמר השבוע סגן ראשת הממשלה לכתבים. "דבר אחד שעושה העבודה הקרובה לראשת הממשלה הוא לרפא אותך לחלוטין מכל שאיפה לרצות לבצע את המשימה הזאת. יש לי הערכה גדולה לדרך שבה היא עושה אותה".

לכתבה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ