האפיפיור פרסם חוק למניעת התעללות מינית בילדים - שכולל עונשים

החוק מורה להעביר לנציגי התביעה של הוותיקאן כל דיווח אמין על התעללות מינית בתחומי מדינת הוותיקאן או הנציגויות הדיפלומטיות שלה. עונשים למי שיפר את החוק כוללים קנסות ומאסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

האפיפיור פרנסיסקוס פרסם אתמול (שישי) חוק שמטרתו למנוע התעללות מינית בשורות הכנסייה. לפי החוק, הראשון מסוגו בכנסייה הקתולית, כנסיות בוותיקאן ונציגויות דיפלומטיות של המדינה יידרשו לדווח לחוקרים על כל טענה אמינה בנוגע למעשים מיניים פסולים. מי שימאן לדווח על כך עלול לספוג קנס כספי ואף להישלח למאסר.

"הגנה על קטינים ואנשים פגיעים היא חלק חשוב מהמסר הנוצרי שהכנסייה וחבריה מתבקשים להפיץ ברחבי העולם", הסביר האפיפיור. פרנסיסקוס הוסיף שהוא רוצה "לחזק את הרשת המוסדית והרגולטורית כדי למנוע ולטפל בהתעללות בקטינים וקבוצות פגיעות אחרות".

האפיפיור פרנסיסקוס ממריא מרומא לביקור בן יומיים במרוקו, היוםצילום: AFP

דובר הוותיקאן, אלסנדרו גיסוטי, אמר כי אף שהחוק מחייב רק את ממשל הוותיקאן ואנשיו, האפיפיור מקווה ש"כולם יהיו ערניים לכך שהכנסייה צריכה תמיד להוות בית בטוח לילדים ולאנשים שעלולים להיות פגיעים יותר מאחרים". החוק החדש מציין כי כמרים נחשבים חפים מפשע עד שיוכח אחרת. מרגע שכומר יואשם בוותיקאן, הוא ייאלץ לעזוב את עמדתו עד לפסק הדין במשפט. 

לדברי האפיפיור, "אלה שיורשעו בהתעללות נגד קטינים ואנשים פגיעים יידרשו לעזוב את תפקידם, אך בו זמנית יקבלו סיוע הולם לשיקום רוחני ופסיכולוגי - כדי שהמטרה הסופית תהיה שיוכלו להשתלב מחדש בחברה".

לפי ארגון הרשת לקורבנות התעללות (SNAP), הטענות על התעללות מינית יועברו לחוקרי פנים של הוותיקאן, ולא לרשויות אכיפת חוק חילוניות. "הכנסייה אינה יכולה למשטר את עצמה", מסרו בארגון.

גורמים בכנסייה הודיעו כבר בחודש שעבר שהם עובדים על החוק, בתום פסגה בת ארבעה ימים נגד פגיעה מינית שנערכה בוותיקאן בהשתתפות קרדינלים בכירים מרחבי העולם. "הקשיבו לקריאותיהם של הילדים המבקשים צדק", אמר האפיפיור למשתתפים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ