רגע לפני מועד היציאה מהאיחוד, הפרלמנט הבריטי שוב החליט שלא להחליט על הברקזיט

אחרי שההסכם שיזמה מיי נדחה בפעם השלישית בשבוע שעבר, נכשלו המחוקקים בשנית להשיג רוב על ארבע הצעות אחרות שהעלו חבריהם. אחת האפשרויות שנשקלת בלונדון היא לקיים בחירות בזק

גרדיאן
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפרלמנט בבריטניה מצביע, אתמול
גרדיאן
ניו יורק טיימס

הפרלמנט בבריטניה נכשל אתמול (שני) בפעם השנייה להשיג רוב על אחת מארבע ההצעות שהעלו חבריו במטרה להסדיר את יציאת הממלכה מהאיחוד האירופי, תוצאה שמחריפה את הכאוס הפוליטי אליו נקלעה ממשלתה של תרזה מיי פחות משבועיים לפני שהאולטימטום החדש שהציבה אירופה לברקזיט – 12 באפריל - נכנס לתוקפו.

ההצבעות אתמול היו בהמשך להחלטת הפרלמנט בשבוע שעבר לקחת מידי מיי את השליטה על סדר היום של הברקזיט. זאת, בעקבות כישלונותיה של ראשת הממשלה להעביר בהצבעה את הסכם היציאה שהשיגה מול מנהיגי האיחוד האירופי.

מתנגדי הברקזיט מפגינים מול בניין הפרלמנט בלונדון, אתמולצילום: Jonathan Brady/אי־פי

אמש, בתום סדרה של הצבעות שכונו indicative votes - שמטרתן לזהות הצעות שניתן לאחד סביבן את הפרלמנט - המחוקקים הבריטים לא הצליחו לבסס רוב להסכם אלטרנטיבי לברקזיט. כך גם קרה בסבב הצבעות דומה שנערך ביום רביעי שעבר. כל ארבע ההצעות שהעלו חברי פרלמנט שונים כאלטרנטיבה להסכם שהציעה מיי נדחו, אף שאחת מהן – הצעה לעזיבה "רכה" יותר תוך הישארות באיחוד המכס האירופי – הפסידה רק בפער של שלושה קולות. במקרה הזה מדובר בשיפור לעומת שבוע שעבר, אז אותה הצעה הפסידה בפער של שישה קולות.

בעקבות תוצאות ההצבעות הודיעה מיי כי היא תזמן היום את חברי הקבינט שלה לשם "הצהרת כוונות" ודיונים שיימשכו כמה שעות. סטיב ברקלי, השר לענייני ברקזיט אמר כי הקבינט יידרש להחליט כיצד ימשיך הלאה. ללא הסכמה של הפרלמנט תיאלץ בריטניה לצאת מהאיחוד ללא הסכם ב-12 באפריל – האולטימטום החדש שהשיגה מיי מהאיחוד האירופי אחרי שכשלה להעביר הסכם ליציאה מהאיחוד שתוכננה מראש ל-29 במארס, יום שישי שעבר.

תומכי הברקזיט מפגינים בלונדון, ביום שישיצילום: Frank Augstein/אי־פי

אפשרות נוספת היא שהבריטים יצליחו להשיג הארכה נוספת ליציאה מהאיחוד האירופי. על כך אמר בשבוע שעבר נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק כי אירופה תהיה פתוחה להארכה ארוכה "אם הממלכה המאוחדת רוצה לחשב מחדש את אסטרטגיית הברקזיט".

"בית הנבחרים הזה דחה שוב ושוב יציאה ללא הסכם, בדיוק כמו שהוא דחה הצעות לא לעזוב בכלל. לכן, האפשרות היחידה היא למצוא דרך שתאפשר לבריטניה לעזוב עם הסכם", אמר השר ברקלי. יועץ בכיר למיי אמר כי אפשרות נוספת שנשקלת היא לערוך בחירות בזק וכי בעיני רבים במעונה של ראשת הממשלה יש שרואים בכך כ"אפשרות הכי פחות גרועה".

עם זאת, ייתכן שסבב נוסף של "הצבעות אינדיקציה" ייערך כבר מחר. מנהיג מפלגת הלייבור ויו"ר האופוזיציה, ג'רמי קורבין, הודיע כי יתמוך בסבב הצבעות נוסף ואמר שאם הסכם הברקזיט של מיי עלה להצבעה שלוש פעמים, כך גם ההצעות של חברי הפרלמנט ראויות לקבל הזדמנות שלישית. עוד נשקלת אפשרות לערוך הצבעה נוספת – רביעית במספר – על הסכם הברקזיט של ראשת הממשלה שכבר נדחה שלוש פעמים – האחרונה שבהן ביום שישי האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ