מיי תבקש מהאיחוד דחייה נוספת של הברקזיט, ותנסה להגיע לפשרה עם קורבין

לפי ראשת הממשלה, הדחייה תהיה קצרה ככל הניתן - עד שבריטניה תסכים איך לעזוב את האיחוד האירופי. היא קראה ליו"ר האופוזיציה לגבש עמה תוכנית, שתכלול הסכם עם האיחוד, ושתאפשר את עזיבתו עד ה-22 במאי

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיי מוסרת את ההצהרה, הערב בלונדון. "הפילוג פוגע בפוליטיקה שלנו"
גרדיאן
רויטרס

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הודיעה הערב (שלישי) כי תפנה לאיחוד האירופי בבקשה לדחות פעם נוספת את הברקזיט. את הדברים מסרה בהצהרה שהקריאה מחוץ למעונה הרשמי לאחר שבע שעות דיונים עם שרי הממשלה. מיי קבעה כי הוויכוח בבריטניה בנוגע ליציאה מהאיחוד צריך להסתיים, וכי "הגישה של המחוקקים לא עבדה" - וזאת לאחר שאלו דחו הסכמים אליהם הגיעה עם האיחוד שלוש פעמים. 

מכיוון שהמחוקקים לא הצליחו לקבוע כיצד יש לעזוב את האיחוד, הסבירה מיי, היא קוראת למנהיג האופוזיציה, יו"ר מפלגת הלייבור ג'רמי קורבין, להיפגש עמה בניסיון לגבש תוכנית בנושא. ראשת הממשלה הדגישה שאותה תוכנית צריכה לכלול הסכם עם האיחוד. קורבין מצדו הבהיר כי "ישמח מאוד" להיפגש עם ראשת הממשלה.

"הדחייה צריכה להיות קצרה ככל הניתן", הדגישה מיי, שאמרה שבריטניה תצא מהאיחוד ברגע שהמחוקקים יסכימו על מתווה הברקזיט. בהקשר זה, הבהירה שכל הסכם אליו תגיע עם קורבין ייצטרך לעבור את אישור הפרלמנט. היא הביעה תקווה כי תוכל להעביר הסכם שכזה לראשי האיחוד בפגישת המועצה האירופית בשבוע הבא. "הוויכוח והפילוג לא יכולים להימשך עוד זמן רב. הם גורמים ללחץ רב בקרב חברי הפרלמנט ובקרב כל השאר, ופוגעים בפוליטיקה שלנו", דברי מיי. 

במקרה ובו לא תגיע להסכמה עם קורבין, אמרה ראשת הממשלה, היא תביא להצבעה בפרלמנט שורת אפשרויות הנוגעות לעתידה של בריטניה והאיחוד. "הממשלה תקבל את החלטת המחוקקים", הבהירה מיי, "אבל רק אם מפלגת הלייבור תקבלה גם כן".

מיי הוסיפה שהיא מעוניינת לסיים את התהליך עד ל-22 במאי, מועד הבחירות לפרלמנט האירופי, כדי שבריטניה לא תצטרך להשתתף בהן. היא הסבירה כי על אף שבריטניה יכולה להצליח בטווח הארוך גם אם תעזוב את האיחוד ללא הסכם, היא מאמינה שהפתרון הטוב ביותר לברקזיט היא לבצעו בהסכמה עם שאר חברות האיחוד.

בתגובה לדבריה של מיי, צייץ נשיא המועצה האירופית, דונלד טוסק: "גם אם אנחנו עדיין לא יודעים מה תהיה התוצאה הסופית, אפילו לא אחרי היום, בואו נהיה סבלניים". כלי תקשורת בבריטניה דיווחו כי חברי הממשלה היו חלוקים בדעותיהם בשאלה כיצד יש לפעול בנושא הברקזיט: 14 דרשו לעזוב את האיחוד ללא הסכם או לאחר דחייה קצרה, ועשרה מהם דרשו דחייה ארוכה של הברקזיט, 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ