שני שרים בממשלתה של תרזה מיי התפטרו במחאה על עיכוב הברקזיט

תת השר לענייני הברקזיט והשר לענייני וויילס הודיעו על התפטרותם בתגובה לשיחות שמנהלת ראשת ממשלת בריטניה עם יו"ר האופוזיציה על הסכם חדש ליציאה מהאיחוד. במקביל, יו"ר הפרלמנט בלם את ההצבעה על הצעות אלטרנטיביות להסכם של מיי

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיי מחוץ למעונה בלונדון, היום
גרדיאן
רויטרס

תת השר לענייני ברקזיט בבריטניה, כריס היטון האריס, הודיע כי הוא מתפטר מתפקידו על רקע התנגדותה של ראשת הממשלה תרזה מיי להוציא את המדינה מהאיחוד האירופי ללא הסכם. התעקשותה של מיי גובתה היום בהחלטת המחוקקים בבריטניה שאישרו חלק ראשון בחקיקה שנועדה למנוע ברקזיט ללא הסכם יציאה.

בהתפטרותו הצטרף היטון האריס, ברקזיטר נלהב, לשר אחר שהתפטר היום (רביעי), נייג'ל אדאמס, השר לענייני וויילס, שאמר כי מיי עושה "טעות גדולה" במאמציה למצוא פשרה עם מנהיג הלייבור ויו"ר האופוזיציה ג'רמי קורבין.

מימין: תת השר לענייני ברקזיט, היטון האריס, ושר הברקזיט סטיבן ברקלי, בנובמברצילום: AFP

במכתב ההתפטרות שלו כתב האריס היום כי הוא סבור שבריטניה היתה צריכה לעזוב את האיחוד האירופי כמתוכנן ב-29 במארס והוא לא מעוניין לתמוך בהארכות נוספות של יישום התהליך. כתת השר לענייני הברקזיט הוא היה אחראי לאפשרות שהמדינה תצא מהאיחוד האירופי ללא הסכם. הוא גם אמר לתרזה מיי כי הנחישות שלה להימנע מיציאה ללא הסכם "הופכת מן הסתם את העבודה שלי בממשלה ללא רלוונטית".

"אחרי שיקולים רבים, החלטתי לעזוב את ממשלתה של מיי. אני מודה לראשת הממשלה שנתנה לי את ההזדמנות לשרת את בריטניה ואני אמשיך לייצג את הבוחרים שלי כמחוקק של מחוז דוונטרי", כתב תת השר היוצא.

גם השר היוצא אדאמס הסביר כי התפטרותו מגיעה על רקע שיחותיה של מיי עם קורבין בניסיונותיה להגיע להסכם על הברקזיט. לדבריו, ראשת הממשלה עושה טעות גדולה שתוביל את בריטניה להישאר באיחוד המכסים של האיחוד האירופי. האפשרות הזו היא אחת האפשרויות הנידונות בימים אלה בפרלמנט הבריטי ומוצגת על ידי תומכיה כ"ברקזיט" מרוכך. היא גם ההצעה היחידה שזכתה עד כה כמעט לתמיכת רוב חברי הפרלמנט.

בתוך כך, יו"ר הפרלמנט הבריטי, ג'ון ברקו, בלם הערב את ההצבעה על הצעות אלטרנטיביות להסכם הברקזיט של מיי, שהעלו מחוקקים במדינה. ברקו חסם בכך סבב שלישי במספר של הצבעות שכונו indicative votes - שמטרתן לזהות הצעות שניתן לאחד סביבן את הפרלמנט. במהלך סבב ההצבעות הראשון והשני שלשום ובשבוע שעבר הועלו לדיון הפרלמנט הצעות אלטרנטיביות להסכם של מיי, בהן הישארות באיחוד האירופי תחת איחוד מכסים.  

בהמשך הערב אישרו המחוקקים הבריטים חלק ראשון בחקיקה שתחייב את ראשת הממשלה תרזה מיי לעכב את יציאת בריטניה מהאיחוד כדי למנוע את האפשרות שהיא תיאלץ לעזוב ללא הסכם ב-12 באפריל.

בשבוע שעבר נכשלה ראשת הממשלה מיי בפעם השלישית להעביר בפרלמנט את הסכם הברקזיט שהשיגה מול מנהיגי האיחוד האירופי. הדד ליין כרגע לעזיבת בריטניה את האיחוד נקבע ל-12 באפריל, אולם הפרלמנט הבריטי מסרב לאפשר למדינה לצאת ללא הסכם – מה שמחייב את ראשת הממשלה לבקש הארכה נוספת ליציאת המדינה מהאיחוד האירופי  - ככל הנראה לחודש מאי, או לערוך בחירות בזק כלליות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ