לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

אנחל הרננדס סידר את השמיכה הסגולה שכיסתה את רעייתו, מריה חוסה קראסקו, ואז שאל אותה אם היא מוכנה למות. "כמה שיותר מהר, יותר טוב", היא השיבה לו.

הרננדס פרסם ביום רביעי סרטון וידאו שמתעד את שיחותיו האחרונות עם אשתו, שהיתה חולה בטרשת נפוצה, רגע לפני שהוא סייע לה לבלוע חומר קטלני. לאחר מכן הוא הסגיר את עצמו למשטרת מדריד והעביר את הלילה במעצר. יום למחרת הוא הופיע בפני שופט ששחרר אותו עד תחילתו המשפט שלו, שבו יואשם ברצח.

אם הרננדס יורשע משום שעזר לאשתו הגוססת למות, הוא עשוי להישלח לכלא. התיעוד של רגעיהם האחרונים של בני הזוג יחד הופץ ברשת והעלה על סדר היום בספרד את הנושא של המתת חסד, ערב הבחירות הכלליות המתוכננות ל-28 באפריל.

ראש הממשלה פדרו סנצ'ס, שמנהיג ממשלת מיעוט, הבטיח ביום חמישי שהוא יפעל ללגליזציה של המתת חסד אם המפלגה הסוציאליסטית בראשותו תזכה ברוב בפרלמנט. הוא האשים את מפלגות האופוזיציה המרכזיות, המפלגה העממית מהימין ומפלגת סיודדנוס (האזרחים) מהמרכז-ימין, בכך שהן חוסמות שוב ושוב כל ניסיון לבצע רפורמה גדולה בחקיקה הספרדית כדי לאפשר לאנשים שסובלים ממחלות סופניות למות בכבוד.

"ראיתי את התמונות הללו ואני המום ונרגש, אבל אני חייב לומר שאני גם קצת זועם משום שאפשר היה למנוע את זה", אמר סנצ'ס לערוץ החדשות הספרדי "טלסינקו".

המתת חסד וסיוע לאדם למות הם סוגיה שנויה במחלוקת ברחבי העולם, כולל במדינות עם רוב קתולי כמו איטליה. האפיפיור פרנסיסקוס אמר ב-2017 שאסור להתיר המתת חסד או לסייע למוות, אבל הוסיף שהפסקת טיפול לחולים סופניים יכולה להיות במקרים מסוימים "מוסרית". מנהיג הכנסייה קרא להימנע מ"טיפולים מופרזים".

הפגנה מחוץ לבית המשפט במדריד בעקבות מעצרו של אנחל הרננדס, שלשוםצילום: Paul White/אי־פי

כמה אנשים שסובלים ממחלות סופניות ורוצים לשים סוף לחייהם עברו מרחקים גדולים כדי להגיע למרכזים רפואיים במדינות שמתירות המתת חסד. אחד מהם הוא דיוויד גודול, מדען אוסטרלי בן 104 שטס בשנה שעברה לשווייץ כדי לבצע המתת חסד.

קראסקו, בת 61, אובחנה לפני 30 שנה בטרשת נפוצה. בימיה האחרונים היא כבר לא היתה מסוגלת לזוז והתקשתה לבלוע מים. בשנה שעברה היא העניקה ראיונות לתקשורת הספרדית והביעה את רצונה למות. אולם היא אמרה שהיא חוששת מההשלכות המשפטיות שיהיו לבעלה אם הוא יסייע לה לסיים את חייה. לפני שני עשורים ניסתה הספרדייה לשים קץ לחייה בעת שבעלה היה בעבודה. כשהוא שב לביתם ומצא אותה הוא קרא לשירותי החירום. לאחר אותה תקרית הוא הבטיח לה שלא ינסה עוד למנוע ממנה למות.

הרננדס הוא האיש הראשון בספרד שסייע למישהו אחד לשים קץ לחייו ונעצר מיד לאחר מכן. כך לפי ארגון "הזכות למות בכבוד". בהודעה שפרסם הארגון נמסר שאפשר להבין את מעשיו כ"אקט של אהבה שלא צריך לגרור שום ענישה פלילית".

בסרטון הווידאו שצילם אמר הרננדס שהוא ורעייתו המתינו לראות אם החקיקה במדינה תשתנה תחת ממשלתו של סנצ'ס, שעלה לשלטון ביוני האחרון. אבל לדבריו לשניים נמאס להמתין כשהבינו שסוגיית המתת החסד תקועה בפרלמנט ולא מתקדמת לשום מקום.

חוסה מנואל ויייגאס, מזכ"ל מפלגת סיודדנוס, אמר שלשום שמותה של קראסקו הוא "מקרה דרמטי" שמוכיח שהסוגיה זקוקה לרגולציה. הוא הוסיף כי עצוב ש"אינטרסים מפלגתיים" תקעו את המצב, אבל לדבריו מפלגתו רוצה שהפרלמנט יאשר קודם כל חוק בנוגע לטיפול בסמי הרגעה לפני ששוקלים חוק בנושא המתת חסד.

לכתבה בניו יורק טיימס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ