הפרלמנט בניו זילנד אישר את ההגבלות של ראשת הממשלה על כלי נשק

כל המחוקקים פרט לאחד תמכו באיסור על אחזקת רובים חצי-אוטומטיים לשימוש צבאי ורובי סער. יותר מ–13 אלף בני אדם הגישו את הערותיהם על החוק לממשלה – 60% מהם תמכו באיסור

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרחים שהונחו לזכר נרצחי ההתקפה בכרייסטצ'רץ', בשבוע שעבר
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

פחות מחודש לאחר שלאומן קיצוני ירה למוות ב–50 מאמינים מוסלמים בשני מסגדים בעיר כרייסצ'רץ', ניו זילנד אישרה היום (רביעי) חוק שאוסר להשתמש ברוב כלי הנשק החצי־אוטומטיים במדינה. כל המחוקקים בפרלמנט תמכו בצעד, פרט לאחד.  

משמעות האישור היא שההגבלות הזמניות שהטילה ראשת הממשלה ג'סינדה ארדרן שישה ימים לאחר הטבח יהפכו כעת קבועות. הפעולה המהירה של המחוקקים בניו זילנד עומדת בניגוד ברור למאמצים דומים בארה"ב, שם הצעות להטיל מגבלות על שימוש ואחזקת כלי נשק נבלמו על אף מקרים חוזרים ונשנים של ירי המוני בשנים האחרונות.

ראשת הממשלה ג'סינדה ארדרן בטקס זיכרון לנרצחים בכרייסטצ'רץ', בחודש שעברצילום: AFP

"ניו זילנד מתבלטת בזמינות הגדולה של כלי נשק בשטחה, שלהם יכולת ליצור הרס", אמרה ארדרן בפרלמנט, "היום החריגות הזאת מסתיימת". ארדרן הוסיפה שהיא לא יכולה להסתכל על ניצולי הירי ולומר להם שאין בעיה שהמערכת מאפשרת גישה לכלי נשק אלו. "זה לא", היא קבעה. החוק מטיל איסור על שימוש ברובים חצי־אוטמוטיים לשימוש צבאי ורובי סער, ומי שיפר אותו צפוי לחמש שנות מאסר. החוק מחריג כמה רובים חצי־אוטומטיים, אך אוסר להשתמש בכל כלי הנשק ששימשו את היורה במסגדים, כמו גם במחסניות וחלקים שמאפשרים לשדרג את יכולותיהם של כלי נשק.

ארדרן, שמובילה את מפלגת הלייבור מהמרכז–שמאל, תיארה בנאומה את פגישותיה עם ניצולים מהירי. 50 בני אדם נפצעו בהתקפה. "לאף אחד מהם לא היה פצע ירי בודד. כולם נפגעו כמה פעמים", אמרה ארדרן, "הם יתמודדו כל חייהם עם נכויות, וזה עוד לפני שמתייחסים לאפקט הפסיכולוגי".

בדרך כלל נחוצים בניו זילנד כשישה חודשים לאישור חוקים, אך הצעת החוק התקדמה במהירות בפרלמנט. יותר מ–13 אלף בני אדם הגישו את הערותיהם על החוק לממשלה – 60% מהם תמכו באיסור – וכמה מהם הוזמנו לדבר בפני המחוקקים ביום אחד של שימועים ציבוריים. 

יריביה של ארדרן מהמרכז־ימין ניצלו את נאומיהם בפרלמנט כדי לשבח את מנהיגותה מאז ההתקפה ב–15 במארס וכדי להשמיע את תמיכתם באיסור. רק מחוקק אחד, מנהיג מפלגת ACT הליברטריאנית דיוויד סימור, התנגד לחוק. סימור אמר שהוא לא מתנגד להגבלות על כלי נשק, אך הוא חושב שההליך לאישור החוק היה מהיר מדי. "זהו לא ניסיון לשפר את ביטחון הציבור, זהו תרגיל בתיאטרון פוליטי", אמר סימור והביע חשש מפני שוק שחור לכלי נשק אסורים.

ארדרן דחתה את החששות שהפרלמנט נע מהר מדי. "השאלה שלי פשוטה: או שאתה חושב שלכלי הנשק האלו אין מקום בניו זילנד או שלא, ואם לא, אתה צריך להיות מסוגל להסכים שאפשר לפעול מהר", היא אמרה, "השקפתי היא שהטיעון בנוגע לתהליך הוא טיעון שקורא לא לעשות כלום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ