אחרי 6 שנים, 9 חודשים ו-24 ימים |

החבר שהפך למטרד: כך הצליח אסאנג' לעלות לאקוודור על העצבים ולאבד את המקלט המדיני

מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס ברח ב-2012 לשגרירות אקוודור בלונדון מחשש שיוסגר לשוודיה בגין האשמתו באונס ובתקיפה מינית. בתחילה התקבל בחום, אך יחסיו עם מארחיו התערערו עד שהיום סולק מהשגרירות ונעצר על ידי המשטרה הבריטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וליאן אסאנג' ברכב משטרתי בדרך לבית המשפט בלונדון, היום

מייסד אתר ההדלפות ויקיליקס, ג'וליאן אסאנג', נעצר היום (חמישי) בשגרירות אקוודור בלונדון על ידי המשטרה הבריטית לאחר שזו הוזמנה למקום על ידי השגריר האקוודורי.

אסאנג' המזוקן הוצא בכוח משגרירות אקוודור ובעודו מוכנס לרכב משטרתי צעק "בריטניה חייבת להתנגד". בידו החזיק ככל הנראה עותק מספרו של גור וידאל "היסטוריה של מדינת הביטחון הלאומי".

אסאנג' על מרפסת בשגרירות אקוודור בלונדון, ב-2017צילום: AFP

אתר החדשות האמריקאי "דיילי ביסט" דיווח כי גירושו הדרמטי של אסאנג' בן ה-47 משגרירות אקוודור אחרי ששהה בה שש שנים, תשעה חודשים ו-24 ימים, הגיע לאחר שנה מתוחה ביותר בינו לבין מארחיו כשהשיא היה פרסום מאות אלפי מיילים שנגנבו באופן מסתורי מחשבונות הדואר האלקטרוני של נשיא אקוודור לנין מורנו ורעייתו. בתקופה האחרונה נהגו בשגרירות אקוודור באסאנג' יותר כאסיר מאשר כמבקש מקלט פוליטי.

ב-19 ביוני 2012 נכנס אסאנג', אזרח אוסטרליה, לשגרירות אקוודור. באותה עת הוגשה נגדו בקשת הסגרה מצד שוודיה, שבה היה מבוקש בחשד לאונס ולתקיפה מינית. לאחר שהפסיד בערעור האחרון שהגיש על בקשת ההסגרה, הוא הגיע לשגרירות האקוודורית וביקש מקלט מדיני. מייסד ויקיליקס בחר דווקא באקוודור לאחר שנשיאה דאז רפאל קוראה הצהיר בראיון טלוויזיה שהוא מעריץ של ויקיליקס.

חודשיים לאחר כניסתו לשגרירות אקוודור, קיבל אסאנג' מקלט מדיני. קוראה הקים סוכנות מודיעין קטנה שתפקידה היה לשמור על מייסד ויקיליקס, ובמשך שנים עקבו אנשיה אחרי כל האורחים הזרים שהגיעו לבקר את אסאנג'. אך לפי ה"דיילי ביסט", ככל שהשהייה של אסאנג' בשגרירות האקוודורית התארכה, למארחיו יותר ויותר נמאס ממנו.

ב-2016 הואשם אסאנג' שסייע לגורמים רוסיים להתערב בבחירות לנשיאות ארה"ב ואקוודור ספגה ביקורת על כך שהיא אפשרה לו לעשות זאת תחת חסותה. נשיאה קוראה ניתק באופן זמני את החיבור של אסאנג' לאינטרנט והשיב אותו רק לאחר הבחירות בארה"ב.

נשיא אקוודור לנין מורנו בקיטו, היוםצילום: AFP

כשמורנו החליף את קוראה בתפקיד ב-2017, הוא התייחס לסיפור אסאנג' כבעיה וכמטרד. לא עבר זמן רב ואסאנג' בחן את הגבולות של הנשיא האקוודורי החדש. באותה שנה הוא הביע את תמיכתו בתנועה למען עצמאות קטלוניה מספרד. שר החוץ של אקוודור נאלץ לפרסם הודעה שבה הבהיר שעמדותיו של אסאנג' לא מצייגות את אלה של ארצו. גם מורנו ניתק את החיבור של מייסד ויקיליקס לרשת ואף הורה לחסום את הקליטה שלו לרשת סלולר.

בסוף 2018 הוא חובר מחדש לרשת, רק לאחר שהסכים שלא לבצע פעילויות שנחשבות להתערבות פוליטית בעניינים פנימיים של מדינות אחרות. באותה עת אקוודור גם הטילה כמה מגבלות על האורח הבלתי רצוי ששוהה בשטח שגרירותה: אורחים שלא היה ידוע מראש על בואם לא הורשו לבקר ואסאנג' התבקש לשלם את חשבונותיו הרפואיים, לנקות את השירותים שלו וכן לדאוג לכל צורכי החתול שלו.

הדלפת הענק ברשת על משפחת הנשיא

אסאנג' ניסה לפעול משפטית נגד המגבלות ואף הגיש תלונה לארגון זכויות אדם שמושבו בוושינגטון, אולם טענותיו נדחו.

אלא שהדלפת הכמות העצומה של חומרים לרשת על משפחתו של הנשיא מורנו היתה הקש ששבר את גב הגמל מבחינת האקוודורים. "סבלנותה של אקוודור פקעה בנוגע לאדון אסאנג'", אמר היום נשיא אקוודור.      

היה זה בחודש פברואר כשאחד מיריביו הפוליטיים של מורנו חשף שהוא קיבל מסמכים שהודלפו ממקור אנונימי. לטענתו, המסמכים הראו שנשיא אקוודור הרוויח באופן לא חוקי מעסקה עם חברה סינית. הקובץ שהודלף זכה לשם "מסמכי INA" על שם אחת מחברות הקש שבהם השתמשו לכאורה כדי להעביר את הכסף מהעסקה. ב-19 בפברואר פרסם אתר החדשות "לה פואנטה" כתבת תחקיר על השחיתות שבה לכאורה מעורב מורנו שאליה צורפו עמודים מתוך המסמכים שהודלפו.

שלושה ימים לאחר מכן הקים אדם אנונימי אתר עם הכתובת INApapers.org. בחודש שעבר פרסם האתר בין היתר חומרים שנגנבו מחשבונות הדואר האלקטרוני של מורנו ורעייתו. החומרים כללו הודעות SMS, יומני שיחות בטלפון, הודעות וואטסאפ וטלגרם ומיילים אישיים. לפי "דיילי ביסט", מסמכי INA לא עשו רעש גדול מחוץ לאקוודור עד שוויקיליקס עצמו צייץ ב-28 במארס בטוויטר שלו על חקירת השחיתות שפתחו המחוקקים באקוודור בפרשה שבה מעורב הנשיא מורנו. הציוץ שותף יותר מ-3,700 פעם וצורף אליו קישור לאתר INApapers.org.

הציוץ של ויקיליקס שעורר את חמתו של נשיא אקוודור

"חקירת שחיתות נפתחה נגד נשיא אקוודור מורנו לאחר שתכנים שהודלפו לכאורה מהאייפון שלו (וואטסאפ, טלגרם) ומהג'ימייל התפרסמו. ניו יורק טיימס דיווח שמורנו ניסה למכור את אסאנג' לארה"ב תמורת הקלה בחוב של ארצו", נכתב בפוסט שפרסם אתר ההדלפות.

מורנו התלונן השבוע בראיון לרדיו על כך שמידע אישי עליו שאיננו קשור לשחיתות פורסם ברשת. "תמונות של חדר המיטות שלי, מה שאני אוכל, ואיך שאשתי ובנותיי וחבריי רוקדים", הוא אמר. בוויקיליקס הכחישו כל קשר לאתר שהפיץ את החומרים, אולם נשיא אקוודור לא האמין להם.

"אסאנג' לא יכול לשקר ולפרוץ לטלפונים"

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, מורנו אמר: "זה לא שאסאנג' לא יכול להביע את עצמו בצורה חופשית, אבל הוא לא יכול לשקר וגם לא לפרוץ לחשבונות פרטיים או לטלפונים".

ארגון ויקיליקס מסר שמורנו פעל בניגוד לחוק הבינלאומי כשהסיר את חסינותו של אסאנג'. כמו כן, הקרמלין הודיע כי הוא מקווה שזכויותיו של אסאנג' לא ייפגעו לאחר מעצרו.

משרד המשפטים בארה"ב הגיש כתבי אישום נגד אסאנג' בקשר לפרסום מסמכים סודיים - עובדה שהתביעה בארה"ב חשפה בטעות לציבור בחודש נובמבר. בנוסף, אסאנג' הואשם בבריטניה בהפרת תנאי שחרור בערבות ואי התייצבות בבית המשפט לצורך הסגרתו, אישום שבו הוא הורשע היום.

אסאנג' גם חשוד בכך שסייע לגורמים רוסיים להתערב בבחירות לנשיאות ארה"ב ב-2016 על ידי כך שפרסם חומרים שנגנבו ממחשבי קמפיין הבחירות של הילרי קלינטון ושל המפלגה הדמוקרטית. בחודש יולי, משרד המשפטים הגיש כתבי אישום נגד 12 סוכני מודיעין רוסים בגין פריצה למחשבים אלו. לפי כתבי האישום, לפחות אחד מאותם סוכנים היה בקשר עם ויקיליקס.

שוודיה ביטלה את צו המעצר נגד אסאנג' בגין האשמתו באונס ובתקיפה מינית, אך התביעה במדינה הדגישה שהתיק לא נסגר והטיפול בו עשוי להתחדש. אסאנג' הכחיש את הטענות נגדו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ