רופא הולנדי החליף תרומות זרע בזרעו והביא לעולם 49 ילדים לפחות

הרופא, שמת ב-2017, הודה בעבר שהביא לעולם 60 ילדים בטיפולי פוריות שביצע במרפאה שלו ברוטרדאם. שופט הורה לחשוף את בדיקות הדנ"א של הרופא בפני הילדים והוריהם

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

רופא הולנדי שמת ב-2017 עומד במרכזה של שערוריית ענק בארצו, אחרי שהתברר כי הביא לעולם עשרות ילדים כשהחליף תרומות זרע אנונימיות בזרעו בטיפולי פוריות שביצע בנשים שונות. סוכנות הידיעות הצרפתית דיווחה כי ארגון המייצג הורים וילדים שנולדו בהפריות חוץ גופיות (IVF) מצא כי הרופא, יאן קרבאט, הוא אביהם הביולוגי של 49 ילדים שנולדו אחרי שאימהותיהם עברו טיפולים במרפאתו ברוטרדאם.

המידע אושר בבדיקות דנ"א שנערכו אתמול (שישי) בבית חולים בעיר ניימכן שבדרום מזרח המדינה. הפרשה התפרסמה לאחר שבית משפט במדינה פסק בפברואר כי תוצאות בדיקות הדנ"א שנערכו לקרבאט צריכות להיות חשופות להורים ולילדים כדי לסייע להם לבדוק את הדמיון בינו לבין הדנ"א שלהם.

ילדי הרופא בבית משפט

לפני מותו, הודה קרבאט שהביא לעולם כ-60 ילדים במרפאה שלו, שנסגרה ב-2009 בגלל דיווחים על אי-סדרים. קבוצת הילדים שמכונה "ילדי קרבאט" הגישו נגד משפחתו תביעה בבית משפט בדרישה לקבל גישה לתוצאות בדיקת דנ"א שלו, שהיו נעולות בכספת.

בעבר טען עורך דינם של התובעים כי לחלק מהילדים יש עיניים חומות, בעוד שלאמם היה ידוע כי לתורם הזרע שקיבלו כביכול יש עיניים כחולות. בנוסף נטען שאחד מהילדים דומה בצורה מובהקת לרופא. עורך דינה של משפחת קרבאט טען כי לקרובי המשפחה יש זכות לפרטיות ויש לכבד אותה. בסופו של דבר, קבע השופט כי זכויות הילדים עומדות מעל זכויותיו של קרבאט ומשפחתו לפרטיות. 

"כעת, לאחר שנים של חוסר ודאות", אמרה יועצת בארגון שייצג את הילדים, איארה דה ויט, "התובעים יכולים סוף סוף לסגור את הפרק הזה ולהתחיל לעכל את העובדה שהם אחד מיני צאצאיו הרבים של קרבאט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ