פרשנות |

שריפה בקתדרלת נוטרדאם בפריז: המאה ה-21 חירבה את סמלה של המאה ה-12

זו השריפה הראשונה בקתדרלת נוטרדאם בפריז, פרט מדהים כשחושבים על כל הסכנות שעברו עליה מאז תחילת בנייתה ב-1163. כאשר יתבררו ממדי האסון יזדקק נשיא צרפת למלים של נחמה, אך בעיקר לרוח של בנייה מחדש

דב אלפון
פריז
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השריפה בנוטרדאם, אמש
דב אלפון
פריז

שתי דקות לפני שבע בערב, מכל מקום בפריז אפשר היה להבחין בעשן סמיך העולה לשמים. ואף כי היה ברור שמדובר בשריפה כבדה במרכז העיר, מעטים העלו אז בדעתם שהקתדרלה שלהם היא שעולה באש. עשר דקות אחר כך כבר לא היה ניתן להשיג מקום לתצפית מהגשרים שעל נהר הסן, כשם שאי אפשר היה לחמוק מעננת העצב שהחלה לרדת על צרפת, ומעבר לה. "הלוואי שהדמעות שלי יכלו לכבות את האש הזו", סיכם מנחה הטלוויזיה המיתולוגי ברנאר פיבו מה שחשו רבים.

זו השריפה הראשונה בנוטרדאם, פרט מדהים כשחושבים על כל הסכנות שעברו עליה מאז תחילת בנייתה ב-1163 - ממלחמות הדת עד הכיבוש הנאצי, דרך המהפכה הצרפתית. השריפה הקודמת במקום אירעה במאה התשיעית, כאשר עלתה באש הכנסייה שעמדה שם לפני כן. אותה שריפה היא שאפשרה את הקמת הקתדרלה הנוכחית.

אם נוטרדאם הבוערת נמצאת בכל זאת בתודעה התרבותית העולמית, זה בגלל הגיבן של ויקטור הוגו, שנבואת הזעם שלו התגשמה לפתע כך, בערב פריזאי נעים במאה ה–21.  ואכן, המאה ה–21 היא שהביאה לאסון הזה - שיפוצים שנערכים במקום, וככל הנראה קשורים בפריצת השריפה, נועדו להנגיש את הגג של הקתדרלה לנכים בהתאם לתקנות האיחוד האירופי. העבודות להתקנת מעלית במבנה ההיסטורי מימי הביניים היו באחריות הוותיקאן והכנסייה הקתולית הצרפתית, בהתאם לתפיסה של הפרדת הדת מהמדינה.

הנשיא הצרפתי עמנואל מקרון ביטל נאום כלכלי לאומה והצטרף לכוחות ההצלה. הרבה תלוי עכשיו בו, בדרך שבה יבחר להציג את האסון, אך בעיקר בבשורה על השיפוץ הצפוי. הקתדרלה השנייה בחשיבותה בצרפת, נוטרדאם בעיר ריינס, נחרבה במלחמת העולם הראשונה ונבנתה במהירות מחדש. מעטים מהמבקרים בה היום יודעים שהם מבקרים בשחזור. גם נוטרדאם של פריז אינה באמת מימי הביניים - הגג מעץ שקרס, למשל, הוא מהמאה ה–19, וזירת השיפוץ היא הרחבה מהמאה ה–14.

כאשר יתבררו ממדי האסון - אם נפגעו הוויטראז'ים, אולם התפילה, ולמעשה כל קומת הקרקע - יזדקק מקרון למלים של נחמה אך בעיקר לרוח של אופטימיות בבנייה מחדש. קל לשער מה תגיד על זה מנהיגת החזית הלאומית מארין לה־פן, בקמפיין שלה לבחירות בפרלמנט האירופי שייערכו בחודש הבא. ההודעה הרשמית אמש הכריזה כי אין נפגעים, אבל כפי שוויקטור הוגו הזהיר, קורבנות יהיו גם יהיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ