לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

ארגון ה-IRA החדש קיבל היום (שלישי) אחריות על מותה של העיתונאית לירה מקי בצפון אירלנד בשבוע שעבר והביע התנצלות "אמיתית וכנה" בפני משפחתה וחבריה. מקי בת 29 נורתה למוות במהלך המהומות הלאומניות בעיר דרי אותן סיקרה במסגרת עבודתה. היא נפגעה בטעות מכדור שנורה לעבר שוטרים שניסו לעצור את המתפרעים.

מקיצילום: McKee family/אי־פי

המהומות החלו בסמוך לסוף השבוע שבו מציינים הרפובליקאים האירים את יום השנה למרד חג הפסחא, הנחשב למכונן בקרב תומכי עצמאות אירלנד. הודעת ה-IRA החדש הגיעה לאחר שהמשטרה בצפון אירלנד הודיעה כי עצרה אשה בת 57 בחשד שהיא קשורה לירי.

מקי היא העיתונאית הראשונה שמוצאת את מותה במסגרת עבודתה בבריטניה מאז 2001 ומותה מזכיר לרבים באופן מעורר דאגה את התקופה הקשה בין 1998-1968, במהלכה נהרגו יותר מ-3,500 בני אדם בהתקפות ומעשי אלימות של חמושים קתולים רפובליקאים שדרשו לאחד את אירלנד למדינה אחת. ההתקפות כוונו נגד המשטרה, הצבא הבריטי וקבוצות פרוטסטנטיות שתמכו באיחוד צפון אירלנד עם בריטניה.

פרחים בזירה בה נהרגה מקי בדרי, בשבתצילום: CLODAGH KILCOYNE/רויטרס

ה-IRA החדש הוא מבין הארגונים הגדולים והפעילים ביותר שהתפצלו מה-IRA הוותיק, שקיבל את הסכם השלום ב-1998 והתחייב לשים קץ לעימותים. חברים ב-IRA החדש חשודים שהרגו באחרונה שני סוהרים ושהם עומדים מאחורי כמה התקפות, פיגועי ירי ופיצוצים שכוונו נגד המשטרה, בסיסי צבא ויעדים ממשלתיים, אולם הודות להתרעות מודיעיניות לא צלחו ועשו מעט מאוד נזק.

בהודעה הנדירה של ה-IRA החדש, שפורסמה בעיתון מקומי בצפון אירלנד, הוכנסה מילת קוד מוכרת שמשמשת לצורך אימות המקור שלה. "ביום חמישי בלילה", נכתב בהודעה, "בעקבות פשיטה של כוחות צבא בריטיים חמושים מאוד על שיכון קריגן בדרי, שעוררה מהומות, שלח ה-IRA את המתנדבים שלנו להתערב. הנחנו את המתנדבים לנקוט משנה זהירות בעתיד בכל היתקלות עם האויב, ונקטנו צעדים כדי להבטיח שזה יקרה". עוד נכתב בהודעה: "לירה מקי נהרגה באופן טראגי בזמן שעמדה ליד כוחות האויב בזמן המאמצים לתקוף אותו. ה-IRA מביע התנצלות אמיתית בפני משפחתה וחבריה".

גרפיטי שרוסס נגד ה-IRA בדרי, בשבתצילום: Clodagh Kilcoyne/רויטרס

משטרת צפון אירלנד אמרה כי המהומות בדרי במהלכן נהרגה מקי פרצו אחרי ששוטרים נכנסו לאזור קריגן כדי לחפש חומרי חבלה ונשק שעל פי ההערכות היו אמורים להיות בשימוש בהתקפה לציון יום השנה למרד פסחא ב-1916. בעקבות מותה של מקי החליט ה-IRA  החדש לבטל טקס זיכרון שנתי בעיר.

מקי, שגדלה למשפחה ממעמד הפועלים בבלפסט, היתה תומכת של זכויות להט"ב, וסופרת ועיתונאית מהוללת שעסקה רבות במסורת האלימה במדינה. ב-2016 היא נכנסה לרשימת "30 מתחת ל-30" של מגזין פורבס היוקרתי המדרג את אנשי התקשורת האירופאים המשפיעים ביותר באותה שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ