האפיפיור פרנסיסקוס פרסם צו עולמי ראשון לדיווח על תקיפות מיניות בכנסייה

הצו מטיל על בישופים את האחריות הישירה במקרים של תקיפה מינית וניסיונות לטייח אותן בכנסיות שלהם. בנוסף הוא מורה לכמרים לדווח על תקיפות מיניות ולאפשר לכל מי שרוצה להתלונן ישירות לוותיקאן

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרנסיסקוס בוותיקאן, אתמול
לוגו רויטרס

האפיפיור פרנסיסקוס פרסם היום (חמישי) צו היסטורי עולמי המטיל על בישופים וראשי כנסיות ברחבי העולם אחריות ישירה למקרים של תקיפות מיניות ולניסיונות טיוח שלהן. כמו כן הצו מורה על כמרים לדווח על כל מקרה מעין זה לבכירים בכנסייה ולאפשר לכל מי שרוצה להתלונן ישירות לוותיקאן אם יש צורך.

בעיית התקיפות המיניות שהכתימה את המוניטין של הכנסייה הקתולית זה עשרות שנים נחשבת לאחד מהאתגרים המרכזיים שעומדים בפניו של האפיפיור פרנסיסקוס מאז נכנס לתפקיד ב-2013. בשנים האחרונות צצו יותר ויותר סיפורים על הטרדות ותקיפות מיניות על ידי בכירים בכנסייה ברחבי העולם והקורבנות דרשו להדיח אותם והאשימו את הכנסייה בניסיונות לטייח את הפגיעה בהם.

האפיפיור נפגש עם בני רומה בוותיקאן, היוםצילום: AFP

הצו, שמתייחס לתקיפת בגירים וקטינים כאחד, גם מחייב את הכנסיות ברחבי העולם לבסס מערכת נגישה ופשוטה לדיווח על תלונות נגד אנשי כמורה ולעודד כנסיות מקומיות לערב גורמים מחוץ לכנסייה בחקירות מקרים מעין אלה.

הוראתו של פרנסיסקוס מחייבת כמיליון כמרים ונזירות ברחבי העולם לדווח גם על כל חשד לתקיפה מינית של איש כמורה מכל דרגה שהיא. צו מעין זה נחשב לחסר תקדים שכן בעבר דיווחים על תקיפות מעין אלה היה תלוי במצפון האישי של כל אדם ולא היה מחייב. הוא גם קורא להגן על מי שחושף עבירות מין ומבהיר כי בישופים עם ניגוד עניינים יידרשו להוציא את עצמם מהחקירות וכי בישופים שלא יעשו זאת יועמדו לדין בגין ניצול לרעה של סמכויותיהם.

בחודש מארס פרסם פרנסיסקוס חוק דומה ראשון מסוגו לפיו כנסיות בוותיקאן ונציגויות דיפלומטיות של המדינה יידרשו לדווח לחוקרים על כל טענה אמינה בנוגע למעשים מיניים פסולים. מי שימאן לדווח על כך עלול לספוג קנס כספי ואף להישלח למאסר. דובר הוותיקאן, אלסנדרו גיסוטי, אמר כי אף שהחוק מחייב רק את ממשל הוותיקאן ואנשיו, האפיפיור מקווה ש"כולם יהיו ערניים לכך שהכנסייה צריכה תמיד להוות בית בטוח לילדים ולאנשים שעלולים להיות פגיעים יותר מאחרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ