17 יום בלבד הספיקו לראש העיר איסטנבול לגלות בזבוז כספים רב מצד אנשי ארדואן

איש האופוזיציה אכרם אימאמאולו הודח לאחר שוועדת הבחירות של טורקיה ביטלה את תוצאות הבחירות בעירו, בהוראת ארדואן. בכהונתו הקצרה גילה כי תחת קודמו העיר שקעה בחובות, בעוד שבכירי ממשל קיבלו תקציבי עתק לבתיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אימאמאולו

אכרם אימאמאולו כיהן רק 17 ימים כראש עיריית איסטנבול לפני שוועדת הבחירות המרכזית של טורקיה ביטלה את ההצבעה והדיחה אותו מתפקידו. אך אפילו התקופה הקצרה הזו אפשרה לו להיווכח במעללי משרד ראש העיר. עשרות מכוניות הועמדו לרשותו ותקציב של מיליוני לירות טורקיות הוקצה לבתיהם של בכירים, על אף שהעיר שקועה בחובות. כל אלה העניקו לו תחמושת שאותה יוכל לנצל במאבק הפוליטי המחכה לו, בה הוא מתכוון להשתמש לפני הבחירות החדשות בעיר שיתקיימו ב-23 ביוני.

מסע הבחירות לא יהיה קל. מטרתו היא להוציא את איסטנבול משליטת הנשיא רג'פ טייפ ארדואן, ששלט בה 25 שנים כראש עירייה, ראש ממשלה ונשיא, והפך אותה למעשה לאחוזתו הפרטית. בבחירות שנערכו ב-31 במארס, אימאמאולו הביס את מועמד מפלגתו של ארדואן, ונתן לנשיא מכה קשה ומשפילה, אך ועדת הבחירות העליונה ביטלה את הניצחון.

כרזת בחירות עם דיוקנאות ארדואן ומועמדו בינאלי יילדרים באיסטנבול, השבועצילום: Murad Sezer/רויטרס

עם זאת, אימאמאולו הודיע כי הימים המעטים שבהם כיהן בתפקיד אפשרו לו לחשוף את בזבוזי הכספים בעירייה ולשים להם קץ. בראיון עמו הסביר כי העיר היתה חייבת 26 מיליארד לירות טורקיות כשבתקציבה היה 20 מיליארד, והיא המשיכה לבזבז. "כאיש עסקים, אני יכול לראות בקלות כשכסף מבוזבז".

אימאמאולו ציין שמשרד ראש העיר מנהל 40% מתקציב המטרופולין, ושאר התקציב מטופל בידי 28 חברות פרטיות ללא שקיפות כלשהי, רבות מהן מנוהלות על ידי תומכי וידידי ארדואן. בכירים באופוזיציה אומרים שארבעה שופטים, בהם יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, הצביעו נגד ביטול הבחירות, אך שבעה אחרים הצביעו בעד, ונכנעו ללחצי הממשלה. מפלגת האופוזיציה Lyi ערערה על החלטת הוועדה, אך זו נדחתה.

פרשנים פוליטיים ועיתונאים הזהירו שארדואן נחוש בדעתו להשאיר בידי מפלגתו את השליטה על איסטנבול, הנחשבת למשאב חשוב של עושר ועוצמה פוליטיים, עד כדי כך שהוא עלול לערוך סבב דיכויים חדש שיכלול מעצרים או טיהורים, או אפילו ביטול מוחלט של הבחירות. דוגמאות טריות לכך הן אשפוזו ביום שישי של עיתונאי טורקי הנוהג לבקר את ארדואן, שהוכה על ידי גברים עם אלות, ומעצרם של שלושה עיתונאים אחרים, שאחת מהן נעצרה במהלך בידוק ביטחוני מכיוון שלא שילמה קנס בגין תיק בו נשפטה ב-2015. השניים האחרים נעצרו כשסיקרו הפגנות באיסטנבול.

ישנם המשווים את אימאמאולו לארדואן הצעיר. הוא בן צפון-מזרח טורקיה, אזור הידוע ברוחו הלאומנית הלוחמת, וזכה לשבחים על כהונתו הקודמת. הוא נחשב לאדם שיכול לקרב ליברלים חילוניים, שמרנים, דתיים וכורדים. הוא קיבל בקור רוח את הביטול, התנהלות שהפכה לסימן ההיכר שלו, ואמר שהוא אינו חוקי. עם זאת, הוא מנע הפגנות או מחאות אזרחיות, שהיו משחקות לידי ארדואן. לדבריו, דעת הקהל נוטה לטובתו, והוא אפילו מקבל מסרים מחברים ממורמרים ממפלגתו של הנשיא, הסבורים שזכויותיהם נפגעו עם הביטול. עם זאת, הוא דחה את ההשערות שהמאבק על איסטנבול יסייע לו לקרוא תגר על ארדואן בבחירות הבאות לנשיאות. "מטרתי היחידה כרגע היא לנהל את איסטנבול", אמר. "אני רוצה להשלים את מה שהופסק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ