הפארק בברלין שבו אפשר גם לשחק במתקנים עם הילדים וגם לקנות סמים

אחרי שהמשטרה נכשלה בפינוי סוחרי הסמים מפארק גרליצר, החליט מנהל הפארק למנוע מהם להיטפל למבקרים וסימן להם בוורוד טריטוריות שבהן יוכלו לפעול. אולם לא כולם מרוצים מהמהלך

גרדיאן
ניו יורק טיימס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השטח המוקצה בוורוד לסוחרי סמים בברלין, בשבוע שעבר
גרדיאן
ניו יורק טיימס
הארץ

סוחרי הסמים בברלין קיבלו מקומות ייעודיים בפארק במרכז העיר כדי שיוכלו לעסוק שם בפעילותם. המדיניות של רשויות העיר עוררה ביקורת חריפה והמבקרים טוענים שבכך הרשויות נכנעו לכנופיות הפושעים.

במשך שנים התחולל ויכוח חריף בנוגע לפארק גרליצר, מקום מפגש פופולרי ברובע קרויצברג האופנתי. אלא שהפארק מושך אליו מספר הולך וגדל של סוחרי סמים, והתושבים המקומיים אומרים שהם חוששים לתת לילדיהם ולחיות המחמד שלהם לשוטט בחופשיות שם. לאחר שהמשטרה כשלה שוב ושוב בניסיונותיה החוזרים והנשנים לפנות את סוחרי הסמים מהמקום, קבע ג'נגיז דמריג'י, מנהל הפארק, אזורים מסוימים שבהם אלה יוכלו לפעול. גבולותיהם של אזורים אלו נצבעו בצבע ורוד.

דמריג'י אמר שקיומם של האזורים הוורודים ימנע מסוחרי הסמים, שלרוב פועלים בקבוצות ומתגודדים בכניסה אליו, להיטפל אל המבקרים בפארק, הקרוי בחיבה "גרלי". "מאחורי ההחלטה הזאת עומדת חשיבה מעשית לגמרי", אמר דמירג'י לתחנת הרדיו המקומית RBB. "זה לא שהחלטנו לעשות לגליזציה של סחר הסמים". דמירג'י אמר שפתרון יעיל בהרבה יהיה שהרשויות יעניקו לסוחרים רשיונות עבודה. מרביתם הם מבקשי מקלט, שאינם מורשים לעבוד כל עוד הם מחכים לאישור בקשותיהם. והוסיף: אילו יכלו לעבוד, אז 90% מהם היו מפסיקים מיד לעשות את מה שהם עושים".

מפקדים במשטרה ביקרו את המהלך. "מה שנדרש כדי להבטיח שלא יהיו סמים בפארק הוא נוכחות מתמדת של המשטרה והחלטה משפטית, אמר בנימין ינדרו ממחוז ברלין באיגוד השוטרים GdP לעיתון בילד. בעבר הכריזו הרשויות בברלין על יחס של "אפס סובלנות" כלפי סוחרי הסמים בפארק גרליצר, אולם תושבי השכונה דיווחו שיחס זה לא הניב שום שינוי במצב. בשבוע שעבר סיפרו התושבים שאיש מסוחרי הסמים לא נשמע לתקנה החדשה ולא עבר לאזורים הייעודיים.

מדיניות "מקום העמידה", כפי שמכנים אותה, עוררה כעס רב בקרב הפוליטיקאים בברלין, שכן המצב ב"גרלי" הוא בבחינת כאב ראש מתמשך זה עשרות שנים. ההערות החריפות ביותר הושמעו מפיה של מרלנה מורטלר, הלוחמת הראשית נגד הסמים בגרמניה, ואשת המפלגה הנוצרית־סוציאלית השמרנית. מורטלר אמרה לקבוצת התקשורת פונקה: "אם הדבר הזה נכון, פירוש הדבר כניעה של המדינה החוקתית שלנו. אסור לנו להעניק לסוחרי הסמים רישיון לסחור".

שר הפנים אנדראס גייזל, הבהיר כי העיר לא תאמץ את הרעיון של מנהל הפארק דמירג'י. "המשטרה נלחמת בסחר בסמים, גם בפארק גרליצר". עם זאת, באינדיפנדנט הבריטי דווח כי דמירג'י התחייב להמשיך במדיניותו הניסיונית לטפל בבעיות של התנהגות אנטי חברתית בפארק שלו, שבו התחוללו לא מעט התנגשויות בין כנופיות סוחרי סמים מתחרות. דובר של רובע פרידריכשיין־קרויצברג, המעסיק את דמירג'י כמנהל הפארק, אמר: מתפקידו של מנהל הפארק למצוא פתרונות לסכסוכים שמתעוררים בפארק גרליצר בתוך מערך היכולות שלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ