בעקבות התפטרות סגנו: קאנצלר אוסטריה הכריז על בחירות בזק

ההכרזה נעשתה על רקע פרסום סרטון שחושף עסקת שחיתות שרקם סגנו של הקאנצלר. באשר לגורם שהפיל את סגנו בפח אמר: "שיטות המזכירות את אלה של טל זילברשטיין" - היועץ הישראלי שעבד עבור יריבו הפוליטי

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים37
עופר אדרת
עופר אדרת

קאנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ, הכריז הערב (שבת) על בחירות בזק במדינה, בעקבות התפטרות סגנו, היינץ כריסטיאן שטראכה, ראש מפלגת החירות הימין-קיצונית, לאחר פרסום סרטון שחשף כי היה מעורב בעסקת שחיתות. "מספיק זה מספיק", אמר קורץ במסיבת עיתונאים שכינס והוסיף כי הבחירות ייערכו "בהקדם האפשרי".

קורץ בווינה, החודש
קורץ בווינה, החודשצילום: LISI NIESNER/רויטרס

מוקדם יותר היום התפטר סגנו שטראכה, בעקבות חשיפת סרטון בו תועד מקיים דיונים על עסקה מושחתת עם אשה שהתחזתה לנציגה של אוליגרך רוסי. היא הציעה לממן את קמפיין הבחירות שלו בתמורה להטבות ממשלתיות בעתיד. הסרטון צולם ב-2017, כמה חודשים לפני הבחירות האחרונות לפרלמנט האוסטרי, שלאחריהן הורכבה קואליציה עם מפלגתו של שטראכה, אשר מואשמת בידי מתנגדיה באנטישמיות.

קאנצלר אוסטריה התייחס במסיבת העיתונאים שלו לספקולציות באשר לגורם שהפיל את שטראכה, בפח, וצילם אותו בסרטון המביך. לדברי קורץ, "השיטות מזכירות את אלה של טל זילברשטיין", היועץ הפוליטי הישראלי, שבבחירות הקודמות באוסטריה, ב-2017, עבד עבור יריבו הפוליטי של קורץ, והואשם בניהול קמפיין נגטיבי ואף אנטישמי. בהתייחסו לרכילות שעלתה בשיחות שתועדו במצלמה הנסתרת, בהשתתפות שטראכה, לפיה הוא הומו ומשתתף באורגיות, אמר קורץ כי הדברים אינם חשובים, ולא הוסיף.

תיעוד הפגישה

במסיבת העיתונאים הודה קורץ כי השנתיים האחרונות, במהלכן עמד בראש ממשלה בה חברה מפלגת "החירות", היו קשות עבורו. "נאלצתי להתמודד עם לא מעט פרשיות. גם אם לא תמיד אמרתי זאת לציבור, היה לי מאוד קשה עם הדברים האלה, אבל השתדלתי לא להפיל את הממשלה בגלל כל פרשה שצצה", אמר. בין היתר, התייחס גם לפרסומים על הנטייה הימנית-קיצונית והאנטישמית של חלקים מחברי מפלגתו של שטראכה. "אחרי הסרטון של אתמול, עלי לומר - מספיק זה מספיק".

עבור שטראכה, היום הסתיימה הקריירה הפוליטית שלו, עבור קורץ, מדובר בפגיעה תדמיתית קשה. קורץ, בן 32 בלבד, החל את דרכו כקאנצלר ברגל ימין, תוך הבטחות לפוליטיקה אחרת, שקופה, נקייה, רעננה, "בגובה העיניים" וללא שחיתויות וסיאוב. מפלתו של סגנו היא מכה קשה גם עבורו, בין היתר משום שרבים הזהירו אותו מבעוד מועד מפני כניסה לקואליציה עם שטראכה ומפלגתו. 

ישראל, באופן רשמי, החרימה את שטראכה ומפלגתו מהרגע הראשון ונמנעה מקיום מפגשים או מגעים עמם. בכך הלכה בדרכה של הקהילה היהודית בווינה. שטראכה ומפלגתו מואשמים בידי מתנגדיהם בכך שלא זנחו באופן מלא את האידיאולוגיה האנטישמית והניאו-נאצית שלהם, ולא הותירו מאחור את הכתמים בעברם. שטראכה, מנגד, ניסה להתקרב אל פוליטיקאים ישראלים ולקנות את אמונו של הציבור בישראל - ובאמצעות כך, לדברי מבקריו, לנקות את עברו ולשפר את תדמיתו ברחבי העולם.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ