הקומיקאי היהודי הושבע לנשיא אוקראינה והודיע מיד על פיזור הפרלמנט ובחירות בזק

זלנסקי הבטיח בנאום השבעתו שיסיים את המלחמה עם הבדלנים הפרו-רוסים והגדיר את חברי המועצה העליונה "חבורה של אנשים המעוניינים רק בטובתם". הקרמלין: פוטין לא מתכוון לברכו

רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זלנסקי בנאום השבעתו, היום
רויטרס
גרדיאן

הקומיקאי היהודי ולודימיר זלנסקי הושבע היום (שני) לנשיא אוקראינה ומיד הודיע על פיזור הפרלמנט, כפי שהבטיח שיעשה במהלך קמפיין הבחירות שלו לנשיאות.

בנאום ההשבעה שלו הבטיח זלנסקי שיסיים את המלחמה עם בדלנים פרו-רוסים והגדיר את חברי המועצה העליונה "חבורה של אנשים המעוניינים רק בטובתם שלהם". הבחירות צפויות להיערך בעוד כחודשיים.

זלנסקי, קומיקאי יהודי בן 41 ללא ניסיון פוליטי, אמר בנאומו שיקדיש את הקדנציה להשלטת שלום במזרח אוקראינה. "אני מוכן לעשות את כל שאוכל כדי למנוע מגיבורים למות שם", אמר. "אני מוכן לאבד פופולריות, ואם צריך, גם לאבד את כיסאי עבור שלום".

דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, אמר לכתבים שפוטין לא מתכוון לברך את זלנסקי לרגל כניסתו לתפקיד. הוא אמר שהנשיא הרוסי יברך את עמיתו האוקראיני אם זה יבצע התקדמות בהסדרת הסכסוך עם הבדלנים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה ויתקן את היחסים עם מוסקבה.

באפריל זכה זלנסקי בסיבוב ההצבעה השני בבחירות עם כ-70% מהקולות, ואילו הנשיא המכהן פטרו פורושנקו קיבל כ-30% מהקולות. הישגו של זלנסקי התקבל כהפתעה גמורה אצל רבים, שכן קמפיין הבחירות שלו החל כבדיחה. הבטחתו המרכזית היתה להיאבק בשחיתות, אך מבקריו של זלנסקי האשימו אותו בכך שתוכניותיו מעורפלות. ברחבי אוקראינה, מאזורים דוברי אוקראינית במערב לאזורים דוברי רוסית במזרח הסובל ממלחמה, מצביעים רבים אמרו שהם משתוקקים לשינוי על אף הפחד מחוסר ודאות.

תגובות