הוא היה במצב צמח 11 שנה, הרופאים החלו לנתקו מהמכונות - ואז בית המשפט התערב

ונסן למבר בן ה-42 נפגע בתאונת אופנוע ב-2008, ומשותק מאז בכל גופו. ב-2015 קבע בית הדין האירופי לזכויות אדם שיש לנתקו, בהמלצת רופאיו ולבקשת אשתו – אך הוריו נאבקו נגד ההחלטה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ונסן למבר, ב-2013. נפצע בתאונה ב-2008, ומאז נותר במצב צמח
ונסן למבר, ב-2013. נפצע בתאונה ב-2008, ומאז נותר במצב צמחצילום: AFP

בית משפט לערעורים בפריז הוציא הלילה צו המורה לרופאים המטפלים בגבר שנמצא במצב צמח זה 11 שנה להשאירו מחובר למכונות החייאה. הרופאים, שהחליטו אתמול לנתקו, לאחר התייעצות עם אשתו וכמה מקרוביו, עצרו היום (שלישי) את ההליך וחיברו אותו מחדש למכשירים.

ונסן למבר, בן 42, נפגע בתאונת אופנוע בשנת 2008 ומאז הוא משותק בכל חלקי גופו ונותר במצב צמח. משפחתו נקרעה סביב ההחלטה אם להמשיך את חייו באופן מלאכותי. הוריו התנגדו לניתוקו ממכשירי ההחייאה, בעוד שאשתו, חמישה מאחיו ואחיינו תמכו בהפסקת הטיפול הרפואי שניתן לו.

הוריו של למבר מחוץ לבית החולים שבו הוא מטופל, שלשום. ערערו על החלטה קודמת לנתקו מהמכשיריםצילום: AFP

המשפחה מנהלת קרב משפטי ארוך שנים סביב אופן הטיפול שלמבר מקבל. ב-2013 המליץ הצוות הרפואי המטפל בו לנתקו מהמכונות, וב-2015 קבע בית הדין האירופי לזכויות אדם שיש לנתקו. הוריו ערערו מאז כמה פעמים על ההחלטה אך בקשותיהם נדחו. אתמול, בעקבות החלטת הצוות הרפואי לנתק את למבר מהמכשירים הגישו הוריו ערעור נוסף, וזה התקבל.

למבר, שלפני התאונה עבד כאח במחלקה פסיכיאטרית בבית חולים, נושם בכוחות עצמו ומסוגל למצמץ. כ-150 בני אדם הפגינו שלשום מחוץ לבית החולים בו הוא מטופל בעיר ריימס בצפון-מזרח צרפת בתמיכה בהוריו ונגד ההחלטה לנתקו מצינורות ההזנה. ההורים ובני משפחה אחרים המתנגדים להחלטה חתמו על מכתב שנשלח לנשיא צרפת עמנואל מקרון, בו קראו לו להתערב ולהגן על למבר.

מפגינים מחוץ לבית החולים בו מטופל למבר, שלשום. מקרון דחה את הקריאה להתערב בפרשהצילום: AFP

"ונסן ימות השבוע אם לא תעשה משהו", נכתב בפנייה לנשיא צרפת. "אתה היחיד שיכול להתערב. בצרפת של 2019, איש לא צריך למות מרעב וצמא". מקרון דחה את הקריאות להתערבותו ואמר כי ההחלטה להפסיק את הטיפול בלמבר "התקבלה לאחר דיאלוג מתמשך בין רופאיו לבין אשתו, שהיא האפוטרופוס החוקי 

אחד מעורכי הדין של הוריו של למבר כינה אתמול את כוונת הרופאים לנתקו מהמכשירים "החלטה מבישה". מנגד, ונסן סנצ'ס, רופאו האישי של למבר שהיה אחד מהתומכים הגדולים בניתוקו מהמכשירים, פרסם הודעה לתקשורת שבה קרא "להתאחד סביבו ברגעיו האחרונים".

בעקבות המחאה קראה גם הוועדה לזכויות אנשים עם נכויות של האו"ם לצרפת לדחות את ההחלטה לנתק את למבר מהמכשירים, בניסיון לבחון אפשרויות נוספות לטיפול בו. בתגובה לכך הבהירו במשרד הבריאות הצרפתי כי הם אינם מחויבים לבקשות של האו"ם. בהודעה שפרסם המשרד אמרה שרת הבריאות אנייס בוזן כי "כל האמצעים המשפטיים בעניינו של למבר מוצו, ולצוות הרפואי יש את הזכות לסיים את הטיפול בו".

בריאיון לתחנת הרדיו הגרמנית אתמול לאחר הוצאת הצו שהורה לחבר את למבר מחדש למכונות ההחייאה אמרה אשתו, רייצ'ל, כי קיוותה "להיפרד ממנו, ולראות אותו משוחרר וחופשי". היא הוסיפה כי "לכל אחד יש את העמדה שלו ואת האמונות שלו בנושא, אבל מעל לכל אני אשמח אם תכבדו את פרטיותנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ