נשיא הקונגרס היהודי רון לאודר: פולין הרוויחה מנכסי יהודים מאז השואה

לאודר תקף בחריפות את ראש ממשלת פולין, שהצהיר כי פיצוי ליהודים יהיה ניצחון להיטלר: "פולין כשלה בהתמודדות עם הטרגדיה של אזרחיה היהודים"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלפי פולנים מפגינים נגד פיצוי יהודים בוורשה, החודש
עופר אדרת
עופר אדרת

נשיא הקונגרס היהודי העולמי רונלד לאודר תקף הערב (שני) בחריפות את פולין, והאשים אותה ב"כישלון בהתמודדות עם הטרגדיה של אזרחיה היהודים". לפי לאודר, פולין "הרוויחה מנכסי היהודים בעשורים האחרונים". 

התבטאותו החריפה של לאודר מגיעה על רקע הפרסום ב"הארץ" של דברי ראש ממשלת פולין, שהתייחס ביום שישי האחרון לסוגיה של השבת הרכוש היהודי ואמר כי מתן פיצוי מצד פולין על נזקי המלחמה יהיה בגדר ניצחון להיטלר אחרי מותו. לאודר, בתגובה לדברי ראש הממשלה מתאוש מורבייצקי, אמר הערב כי "ממשלות רבות בפולין סירבו בעקשנות להכיר בהפסדים החומריים של יהדות פולין ובעיקר התייחסו לבתיהם ולרכושם כאל שלל מלחמה". 

מלפנים לאחור: הרב הראשי של פולין מיכאל שודריץ', נשיא הקונגרס היהודי רונלד לאודר והיועץ הבכיר לטראמפ ג'ארד קושנר באושוויץ, בפברוארצילום: KACPER PEMPEL/רויטרס

עוד הוסיף לאודר כי "מוסדות פולניים ואנשים פולנים פרטיים הרוויחו מנכסים אלה במשך יותר משבעה עשורים". לאודר הוסיף: "חוסר הנכונות להכיר בכך שקורבנות השואה ויורשיהם זכאים למעט צדק חומרי, הוא מצער מאוד. אך טענתו של ראש הממשלה מורבייצקי כי החזרת הרכוש תהיה 'ניצחונו של היטלר לאחר מותו' מדאיגה ביותר". 

גם גדעון טיילור, בכיר בארגון היהודי העולמי להשבת רכוש, איל"ר, גינה את ההתבטאות של מורבייצקי. "ראש הממשלה הפולני העליב את ניצולי השואה ולא אמר אמת", אמר טיילור. לדבריו, הצהרתו של מורבייצקי "מעליבה ומבטאת חוסר רגישות עמוק כלפי ניצולי שואה ומשפחותיהם. היא גם לא נכונה - לא מדובר ברכוש שהנאצים החרימו בזמן כיבוש פולין, כי אם ברכוש שהממשלה הקומוניסטית הלאימה לאחר המלחמה, רכוש שפולין ממשיכה ליהנות ממנו גם היום". 

טיילור הוסיף: "סוגיה זו משפיעה על בעלי רכוש יהודים ושאינם יהודים, והיא חשובה במיוחד לניצולי שואה אשר רכושם נלקח בפעם הראשונה על ידי הנאצים ולאחר מכן על ידי הקומוניסטים הפולנים". לאחר מכן סיכם: "אנו קוראים לפולין לעמוד בהתחייבותה לבעלי רכוש יהודים ושאינם יהודים, שחיכו שנים רבות שפולין תספק להם מידה קטנה של צדק". 

במקביל, חברים בקונגרס האמריקאי קוראים לארה"ב לנקוט צעדים קשים מול פולין, כדי לכפות עליה להגיע לפתרון בנושא השבת הרכוש. חלקם שוקלים להמליץ על שורת יוזמות כדי לכפות על ממשל טראמפ לדרוש מפולין לפתור את הנושא כתנאי לסיוע צבאי מארה"ב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ