מיי הציגה את הצעתה להסכם ברקזיט רביעי ואחרון, ולא פוסלת משאל עם חוזר

בנאום בלונדון הציגה ראשת ממשלת בריטניה שינוי חד במדיניותה והודיעה שתסייע לערוך משאל עם אם תשיג לכך רוב בהצבעה בחודש הבא. רבים מחברי מפלגתה צפויים להתנגד להצעה, וכך גם מנהיג הלייבור קורבין

רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיי בבריסטול, ביום שישי. "אני התפשרתי, עכשיו תורכם להתפשר"
רויטרס
גרדיאן

ראשת ממשלת בריטניה, תרזה מיי, הציגה היום (שלישי) את הסכם הברקזיט הרביעי והאחרון שתנסה להעביר בפרלמנט. מיי הבטיחה כי אם המחוקקים יקבלו את ההסכם בתחילת החודש הבא, הם יוכלו להצביע אם לקיים משאל עם שני בנושא. ראשת הממשלה הכריזה כי תפעל להוציא את משאל העם לפועל אם הנציגים ידרשו מהציבור הבריטי ללכת אל הקלפי. "אני אומרת באמונה לכל מחוקק מכל אחת מהמפלגות: אני התפשרתי, עכשיו תורכם להתפשר".

הודעה זו של מיי מהווה שינוי משמעותי במדיניותה, שכן התנגדה בעבר נחרצות לאפשרות של עריכת משאל עם שני על היציאה מהאיחוד האירופי. לדברי מיי, משאל העם יתקיים לפני שההסכם עם האיחוד ייכנס לתוקפו.

בנאום בלונדון, הבטיחה מיי "שינויים מרחיקי לכת" בהסכם וקראה למחוקקים לעמוד מאחוריו. "אנחנו חייבים להעניק הוראות ברורות לציבור שאנחנו אמורים לייצג. עזרו לי למצוא דרך לכבד זאת, לקדם את המדינה שלנו ואת המדיניות שלנו ולבנות עתיד טוב יותר שכולנו רוצים לראות.

הצעתה של מיי לקיים משאל עם נוסף נועדה להשיג את תמיכת נציגי מפלגת הלייבור, לה היא זקוקה כדי להתגבר על ההתנגדות להסכם ממפלגתה שלה - המפלגה השמרנית . עם זאת, יו"ר הלייבור, ג'רמי קורבין, הודיע לאחר נאומה של מיי כי מפלגתו לא תוכל לתמוך בהצעה. "ההצעה של מיי היא ברובה חזרה על עמדת הממשלה בשיחות בין שתי המפלגות, שלא הצליחו להביא לפשרה בשבוע שעבר". לפי קורבין, ראשת הממשלה בסך הכל ארזה מחדש את ההסכם הישן, בכל הנוגע לסוגיות מפתח כמו מכסים.

לפי קורבין, מפלגתו תבחן בדקדוק את הצעת ההסכם לכשתתפרסם, אבל לא תתמוך בהצעה דומה להסכם הקודם. "ברור שהממשלה החלשה והמתפוררת הזו לא הצליחה לקיים את מחויבויותיה".

בריטניה קיבלה לפני כשבועיים הארכה של כחצי שנה ליישום הברקזיט - עד 31 באוקטובר. מיי הבטיחה בסוף מארס כי תעזוב את תפקידה אם הסכם הברקזיט שלה יאושר. אם יהיה רק מועמד אחד לתפקיד ראשת המפלגה השמרנית, הוא או היא ייבחרו אוטומטית. אם יהיו שני מועמדים הם יעמדו להצבעה על ידי המחוקקים מהמפלגה ומי שיקבל את רוב הקולות ייבחר. אם יהיו יותר משני מועמדים, השמרנים יערכו הצבעה או כמה הצבעות עד שמספר המועמדים יצטמצם לשניים בלבד ואז הם יעמדו להצבעה על ידי כל חברי המפלגה השמרנית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ