הבחירות לפרלמנט האירופי |

מדגמים: המחנה הפרו-אירופי הפסיד מושבים רבים, הישג לפופוליסטים ולירוקים

על פי מדגם של רשות השידור הציבורית בגרמניה, הלאומנים מהימין הקיצוני שמתנגדים לאיחוד האירופי ולמהגרים צפויים להתחזק בפרלמנט האירופי ■ מפלגות המרכז בדרך לאבד את הרוב שלהן ■ מדגמים בצרפת: מפלגתה של לה פן מובילה על גוש המרכז בראשות הנשיא מקרון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארין לה פן מצביעה בהנין-בומו, היום

מפלגות המרכז-ימין ומרכז-שמאל בפרלמנט האירופי רשמו הפסדים בבחירות לפרלמנט האירופי. כך עולה במדגמים שפורסמו הערב (ראשון) ברחבי היבשת.

"מפלגת העם האירופי" (EPP), הגוש הגדול בגוף המחוקק האירופי, זכתה לפי המדגם של רשות השידור הציבורית בגרמניה ARD ב-173 מושבים מתוך 751 – הפסד של 43 מושבים. "הברית הפרוגרסיבית של סוציאלים ודמוקרטים"  (S&D)זכתה ב-147 מושבים – הפסד של 39. כרגע, לפי מה שמסתמן במדגם, הסוציאליסטים, הדמוקרטים וה-EPP מהמרכז-ימין לא יהוו עוד רוב בפרלמנט האירופי שמושבו בבריסל ובשטרסבורג ועלולים אף לאבד ביחד כ-92 מושבים.

לה פן חוגגת את ניצחון מפלגתה

סיכום הבחירות לפרלמנט האירופי:

 • שיעור ההצבעה ב-27 מדינות, למעט בריטניה: 51%
 • "מפלגת העם האירופי" והברית של הסוציאליסטים והדמוקרטים שהיו הרוב בגוף המחוקק יאבדו ביחד 92 מושבים
 • הירוקים צפויים לזכות ב-71 מושבים – התוצאה הכי טובה שלהם בבחירות
 • מפלגת "אומות החירות האירופיות" האירו-סקפטית בדרך לזכות ב-57 מושבים

מנגד, תנועות ימין קיצוני שחברות בפרלמנט האירופי צפויות לפי המדגם להגדיל את מספר המושבים שלהן לעומת מספרן בפרלמנט היוצא ולהגיע לסביבות 57 מושבים. 

שר הפנים האיטלקי מתאו סאלוויני מצביע בקלפי במילאנו, היוםצילום: ALESSANDRO GAROFALO/רויטר

מפלגת הימין הקיצוני בצרפת, "האיחוד הלאומי" (לשעבר "החזית הלאומית") בראשות מארין לה פן, מובילה עם 24.2% על פני גוש המרכז של הנשיא עמנואל מקרון, שקיבלה רק 22.4% - כך לפי מדגם שפרסמה רשת הטלוויזיה הצרפתית BFMTV. "זהו ערב היסטורי, ניצחון היסטורי", אמרו במפלגתה של לה פן. "העם הצרפתי שלח מסר ברור מאוד ושיעור בצניעות למקרון", אמר ג'ורדן בארדלה, המועמד המוביל במפלגתה של לה פן, לכתבים. "זה הוא והפוליטיקה שלו שנדחו".

מארמון האליזה בפריז נמסר בתגובה שרוב המצביעים במדינה הצביעו בעד מפלגות פרו-אירופיות. ברשת הטלוויזיה "פראנס 2" הראה המדגם שמפלגתה של לה פן קיבלה 23.2% מהקולות לעומת גוש המרכז של מקרון שקיבל 21.9%.

שיעורי הצבעה במגמת עלייה:

 • הונגריה: 30.5% (19.5% ב-2014)
 • רומניה: 31.4% (18.4 ב-2014)
 • ספרד: 34.6% (23.87% ב-2014)
 • פולין: 14.39% (7.3% ב-2015)
 • הולנד: 41.2% (37.3 ב-2014)
 • לטביה: 33% (30.1% ב-2014)
 • סלובקיה: 20.1% (13% ב-2014)
 • צ'כיה: 20.2% (18.2% ב-2014)

"יש כמובן אכזבה מסוימת", מסר גורם באליזה. "אבל התוצאה מכובדת בהחלט בהשוואה למה שהמחוקקים המכהנים עשו בבחירות הקודמות". אם אלה אכן התוצאות הסופיות בצרפת, הרי שמדובר במכה סמלית למקרון שהציג את עצמו כמגינה של אירופה, והגדיר את ההצבעה לפרלמנט האירופי כמלחמה קיומית בין הפרו-אירופאים לבין האירוסקפטים והלאומנים מהימין הקיצוני.

מצביעות בצפון הונגריה, היוםצילום: Peter Komka/אי־פי
ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן אחרי הצבעתו בבודפשט, היוםצילום: BERNADETT SZABO/רויטרס

מנהיג הימין הקיצוני באיטליה מתאו סלוויני, שלפי המדגמים תנועתו זכתה ברוב במדינה, אמר ש"נולדה אירופה חדשה". "אני גאה שהליגה משתתפת ברנסנס האירופי החדש", הוסיף. הוא צייץ תמונה שבה הוא מחזיק שלט שעליו כתוב "המפלגה מספר 1 באיטליה". מאחוריו, על המדף, ישנו כובע של תנועתו של דונלד טראמפ. 

מי שמסתמנים כמנצחים הגדולים של הערב באירופה הם "הירוקים". בגרמניה הם הגיעו למקום השני עם 22% אחרי מפלגת האיחוד הנוצרי-דמוקרטי (CDU) בראשות הקאנצלרית אנגלה מרקל שקיבלה 28% מהקולות, ולפני הסוציאל-דמוקרטים שהגיעו רק למקום השלישי עם 15.5%. בכך הכפילה מפלגת "הירוקים" את כוחה לעומת הבחירות ב-2014. מפלגת הימין הקיצוני הפופוליסטית "אלטרנטיבה לגרמניה" ((AfD) גם רשמה הישג לעומת הבחירות הראשונות שבהן השתתפה לפני חמש שנים כשקיבלה לפי המדגמים 10.5%.

הישגים לירוקים ולתנועות הסביבה נרשמו גם בצרפת ובאירלנד. בצרפת הגיעו הירוקים למקום השלישי עם 13% מהקולות ובאירלנד הם קיבלו 9% לעומת 2% בבחירות ב-2014. "אנו חוזים הערב בגל ירוק אירופי שאנחנו חלק ממנו", אמר יאניק ז'אדו, מנהיג הירוקים בצרפת, לכתבים. "הצרפתים שלחו מסר ברור: הם רוצים שאקולוגיה תהיה במרכז החיים שלנו". הירוקים צפויים לזכות בכ-70 מושבים בפרלמנט האירופי, דבר שיעניק להם כוח והשפעה בפוליטיקה של היבשת וכן אפשרות להטות את הכף במאזן הכוחות בין המחנה הפרו-אירופי לבין המחנה האירו-סקפטי.

הבחירות לפרלמנט האירופי נערכו על רקע גל של הפגנות מחאה ברחבי אירופה נגד שינויי האקלים. המפגינים, בהם צעירים רבים, קראו לממשלות המדינות ביבשת לצמצם משמעותית את פליטת גזי החממה.

נשיא צרפת עמנואל מקרון ורעייתו בריזי'ט לאחר הצבעתם בקלפי בלה טוקה, היוםצילום: PHILIPPE WOJAZER/רויטרס
מצביעים בקלפי בבודפשט, היוםצילום: BERNADETT SZABO/רויטרס

לפי נתוני הפרלמנט האירופי, בהולנד, לטביה, צ'כיה וסלובקיה נרשמו שיעורי הצבעה גבוהים בהשוואה לבחירות הקודמות ב-2014, ואילו במלטה נרשמה ירידה בשיעור ההצבעה. בהונגריה, רומניה, ספרד ופולין נרשמה עלייה ניכרת בשיעורי ההצבעה לעומת הבחירות לפני חמש שנים.

בפרלמנט האירופי העריכו ששיעור ההצבעה ב-27 מדינות עומד על 51% - עלייה משמעותית לעומת הבחירות ב-2014 אז נרשם שיעור של 42.61%. מדובר בשיעור ההצבעה הגבוה ביותר מאז הבחירות ב-1994. בבריטניה, על פי חוק, לא מתפרסמים מדגמי יציאה עד לסיום ההצבעה בקלפיות. אולם על פי הערכות, מפלגת הברקזיט הגיעה למקום הראשון ואחריה הלייבור, הליברל-דמוקרטים, השמרנים והירוקים.

מאות מיליוני בני אדם הצביעו מאז שבוע שעבר ב-28 מדינות בבחירות לפרלמנט האירופי, הגוף שמכתיב את סדר היום של האיחוד האירופי. הלאומנים מהימין הקיצוני רוצים להפסיק את ההגירה לאירופה ולהעלות לשלטון ממשלות לאומניות ברחבי היבשת, ואילו מפלגות הזרם המרכזי תומכות באחדות אירופית.

מעצר מפגינה מתנועת "האפודים הצהובים" בבריסל, היוםצילום: YVES HERMAN/רויטרס

ההצבעה בבחירות לפרלמנט האירופי החלה ביום חמישי, אבל רוב מדינות האיחוד, בהן גרמניה, צרפת, איטליה ופולין, הצביעו היום. מאות המחוקקים בפרלמנט האירופי מגבשים חוקים בשיתוף 28 המדינות החברות בגוש. הנציבות האירופית אינה מחוקקת חוקים, אבל יש לה הסמכות ליזום תקנות והנחיות וכך לקבוע סדר היום. הנציבות היא שמציעה תקנות ואילו חברי הפרלמנט ומועצת השרים (חברי ממשלה מכל 28 המדינות) מחליטים.

הפרלמנט האירופי שותף להחלטות בענייני השוק המאוחד, חקלאות, דיג, אנרגיה, סביבה, הגנה על מידע, הגירה ועשרות נושאים נוספים. הפרלמנט מנוע מלדון בשורה של סוגיות: ממשלות האיחוד שומרות באדיקות על סמכותן בסוגיות העוסקות במיסוי ובמדיניות חוץ. לבית המחוקקים של האיחוד אין סמכות חקיקה בנושאים רבים הקרובים ללבם של רוב המצביעים, בהם שירותי בריאות, חינוך ושיכון.

חברי פרלמנט יחידים זוכים לכוח ולהשפעה אם הם משתייכים לגופים פוליטיים – גושים בין־ארציים המורכבים מחברי פרלמנט ממדינות שונות, בעלי מכנה פוליטי משותף. בפרלמנט היוצא היו שמונה מפלגות, המשתייכות לקשת פוליטית רחבה, שנעה מהימין הקיצוני עד לשמאל הקיצוני. רק 21 חברי פרלמנט אינם משתייכים לאף מפלגה.

"אני לא רוצה לראות אירופה ימנית-פופוליסטית שרוצה להרוס את רעיון הביחד", אמר מאנפרד ובר, מועמד מוביל ממפלגת EPP מגוש המרכז-ימין שהיה הגדול ביותר בפרלמנט האירופי עד לבחירות השבוע.

הגוש שקורא תגר על הסדר הקיים

מי שקרא תגר על הסדר הקיים באירופה הוא שר הפנים האיטלקי מתאו סאלוויני, ראש מפלגת "לגה", שגיבש קבוצה של מפלגות ברחבי אירופה שמחזיקות בדעות זהות לשלו. "אנחנו צריכים לעשות כל דבר שנכון בשביל לשחרר את המדינה הזאת, היבשת הזאת, מהכיבוש הלא חוקי של בריסל", אמר סאלוויני בעצרת במילאנו, שבה השתתפו מנהיגי 11 מפלגות לאומניות אירופיות.

ראש ממשלת הונגריה ויקטור אורבן הצביע היום בבודפשט ואמר שהוא מקווה שהבחירות יביאו לתזוזה לכיוון מפלגות פוליטיות שרוצות לעצור את ההגירה ליבשת. "בעיית ההגירה תעצב מחדש את הזירה הפוליטית באיחוד האירופי", אמר אורבן, שנפגש באחרונה עם סאלוויני אולם עדיין לא התחייב שיצטרף לקבוצת המפלגות שגיבש שר הפנים האיטלקי.

מול הגוש הפופוליסטי-לאומני התמודדו מפלגות מסורתיות כמו EPP ו-S&D, מפלגת מרכז-שמאל אירופית, שרוצות להקים קואליציה חזקה של מפלגות הזרם המרכזי כדי להדוף את מפלגות השוליים. ראש ממשלת ספרד פדרו סנצ'ס קרא ל"כל הכוחות הפוליטיים לסלול דרך ליציבות פוליטית".

לפי סקרים שפורסמו בחודש שעבר, גוש ה-EPP איבד 37 מ-217 המושבים שלו ומפלגת S&D ירדה מ-186 ל-149. מנגד, מפלגת "אומות החירות האירופיות" (ENF) האירו-סקפטית הגדילה בסקרים את כוחה מ-37 ל-62 מושבים.

התומכים באינטגרציה אירופית חזקה יותר, בהובלת נשיא צרפת עמנואל מקרון, טוענים שסוגיות כמו שינויי אקלים וריסון ההגירה ליבשת פשוט גדולות מדי בשביל שמדינה אחת תתמודד איתן לבדה. מקרון, שארצו עברה בחודשים האחרונים טלטלה על ידי תנועת "האפודים הצהובים" הפופוליסטית, אמר שהבחירות לפרלמנט האירופי הן "החשובות ביותר מאז 1979, משום שהאיחוד האירופי מתמודד עם איום קיומי" מצד לאומנים שרוצים לפלג את הגוש.

בבריטניה התמקדו הבחירות לפרלמנט האירופי במאבק בין המפלגות שתומכות בברקזיט לבין אלה שמתנגדות ליציאה של הממלכה מהאיחוד האירופי.

באוסטריה, הקאנצלר סבסטיאן קורץ אמר היום שהוא מקווה שהבחירות יחזקו את המרכז על פני המפלגות הקיצוניות מימין ומשמאל. אוסטריה היא אחת המדינות שבהן להצבעה לפרלמנט האירופי תהיה השפעה על הפוליטיקה המקומית. הבחירות הכלליות במדינה הוקדמו לספטמבר בגלל פירוק ממשלתו של קורץ בשבוע שעבר. בבלגיה נערכות בחירות כלליות במקביל לבחירות לפרלמנט האירופי ואילו בליטא צפויים להצביע בסיבוב השני בבחירות לנשיאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ