הביקורת על היורשת של מרקל גוברת, והקאנצלרית מתחילה לבחון חלופות

מחליפתה של אנגלה מרקל בראשות מפלגת השלטון ספגה הפסדים בבחירות לפרלמנט האירופי ושיעור התמיכה בה צונח. מקורביה של מנהיגת גרמניה אומרים שהיא החליטה להפסיק לתמוך במי שכונתה בעבר "מיני מרקל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרקל וקראמפ-קארנבאואר בכינוס במינכן, ביום שישי

אנגרט קראמפ-קארנבאואר, יו"ר מפלגת השלטון בגרמניה, סומנה עם בחירתה בדצמבר כמועמדת המועדפת על הקאנצלרית אנגלה מרקל להחלפתה ב-2021. אולם לדברי שני מקורבים לקאנצלרית, שורת התפתחויות בשבוע החולף גרמו למנהיגה הוותיקה לשקול מחדש את תמיכתה במי שכונתה בעבר "מיני מרקל".

המפלגה הנוצרית-דמוקרטית (CDU) השיגה תוצאה נמוכה משציפתה לה בבחירות לפרלמנט האירופי שנערכו בתחילת השבוע בגרמניה - פחות מ-30% מהקולות. קראמפ-קארנבאואר, המכונה גם AKK, הודיעה על כינוס הנהגת המפלגה בסוף השבוע - בלי שעדכנה בכך את מרקל. המהלך הזה נתפש כניסיון להטיל את האחריות על התוצאות בבחירות על הקאנצלרית.

נאום הפרידה של מרקל לאחר הבחירות לראשות מפלגתה, בדצמבר

המהלך הזה, לצד הצניחה בשיעור התמיכה בקראמפ-קארנבאואר מאז שנכנסה לתפקיד בדצמבר, גורמים למרקל להתנכר ליורשת המיועדת - כך לדברי שני מקורביה של הקאנצלרית. השניים הוסיפו שמרקל החליטה להפסיק להביע תמיכה ביו"ר המפלגה בפומבי, מה שיגביר את הלחץ על "מיני מרקל" לפרוש. 

בכך הקאנצלרית עשויה לפגוע במחנה המתון בתוך מפלגת השלטון, שהיא וקראמפ-קארנבאואר חברות בו. אנשי המחנה חוששים מפילוג שיוביל לכך שאת מרקל יירש פרידריך מרץ, ראש המחנה השמרני במפלגה - שהפסיד לקראמפ-קארנבאואר בדצמבר.

שלטים בהפגנה נגד מדיניות האקלים של ממשלת גרמניה בקלן, בשישי. קראמפ-קארנבאואר הסתבכה כשיצאה נגד בלוגר שתקף את המפלגות הגדולות בנושאצילום: AFP

בינתיים ממשיכה יו"ר המפלגה להסתבך. היא מתחה ביקורת על בלוגר וקראה להגבלת התעמולה ברשת בתקופות בחירות - מה שגרר ביקורת מצד יריביה הפוליטיים ומצד בעלי בריתה כאחד.

הבלוגר, צעיר בן 26 בשם ריזו, קרא בסרטון ביוטיוב לאזרחי גרמניה להימנע מהצבעה ל-CDU ולמפלגה הסוציאל-דמוקרטית (SPD) בתחילת השבוע. בסרטון, שצבר בשבוע וחצי יותר מ-12 מיליון צפיות, הוא המליץ לצעירים לא להצביע לשתי המפלגות הגדולות, בטענה כי הן אינן עושות מספיק כדי למנוע משבר אקלימי. התבטאותה של קראמפ-קארנבאואר נגדו ונגד כ-70 אקטיבסטים ברשת שתמכו בו, נתפסה כקריאה להגביל את חופש הביטוי.

סרטון התמיכה בבלוגר שנגדו יצאה קראמפ-קארנבאואר

מנהיג מדינת נורדריין-וסטפליה החבר ב-CDU, ארמין לאשט, גיבה את הבלוגר. בחשבון הטוויטר שלו ציטט לאשט את החוקה הגרמנית וכתב כי "היא אולי בת 70 שנה, אבל עדיין תופסת גם לגבי יוטיוב. החוקה מגנה על חופש הדעה בכל אמצעי התקשורת". נימה מוואסט, מחוקקת חברת מפלגת השמאל לינקה, אף קראה לקראמפ-קארנבאואר להתפטר, בשל "מתקפתה על חופש הביטוי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ