האח הגרמני שרצח 85 מטופלים נידון למאסר עולם: "פשעים בלתי נתפשים"

נילס הוגל נתן למטופליו מינון יתר של תרופות שגרמו לדום לב כדי שיוכל להיחפז ולנסות להחיות אותם באופן הירואי. על פי הערכות, מספר האנשים שרצח גבוה בהרבה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האח הגרמני לשעבר נילס הוגל בבית המשפט באולדנברג, היום. זוכה מ-15 מקרי רצח

אח לשעבר בבית חולים בגרמניה נידון היום (חמישי) למאסר עולם בגין רצח 85 ממטופליו – הרצח הסדרתי החמור ביותר בתולדות המדינה בתקופות שלום. נילס הוגל נתן מינון יתר של תרופות שגרמו לדום לב, כך שיוכל להיחפז ולנסות להחיות באופן הירואי את המטופלים שלו בבית חולים בעיר אולדנברג. 

עמיתיו כינו אותו "רמבו ההחייאות", וכפרס על מיומנותו הרבה הם עשו לו שרשרת ממזרקים שאותה ענד בגאווה. "הפשעים שלך בלתי נתפשים", ציטט העיתון "דר שפיגל" את דברי השופט סבסטיאן בורמן לאח הגרמני. "הנפש האנושית מתקשה לתפוס את היקף הפשעים הללו".

בית קברות בגרמניה ממנו הוציאו חוקרים גופות חולים של הוגל, באפרילצילום: NANNA HEITMANN / NYT

"האשמה שלך גדולה כל כך עד שאי אפשר להסביר אותה", אמר השופט להוגל באולם בית המשפט שבו נכחו קרובי משפחה של מטופליו המתים. הוגל מסר אמש הצהרה בבית המשפט שבה התנצל בפני קרובי הקורבנות וביקש את סליחתם. הוא הואשם בביצוע מאה מקרי רצח בשנים 2005-2000. הוא הודה שביצע 43 מהם והכחיש כי היה מעורב ביתר. דוברת של בית המשפט מסרה שהוא זוכה מ-17 אישומי רצח. הוא כבר הורשע ונשלח לכלא בגין שני מקרי רצח שביצע ב-2015.

בית המשפט באולדנברג אסר עליו לעסוק עוד בסיעוד. "אנחנו רוצים להיות בטוחים שלעולם, לעולם עוד, לא תוכל לעבוד בעבודה מסוג זה", אמר השופט. בהתאם לחוק הגרמני, במקרים קיצוניים, הוא עשוי להשתחרר אחרי 15 שנים בכלא, אולם לרוב מאסר עולם נאכף במלואו.

אף שהוגל הואשם בביצוע מאה מקרי רצח, על פי ההערכות, כ–300 בני אדם מתו באשמתו בתקופה החל משנת 2000 למשך קצת יותר מחמש שנים. רק ביוני 2005 הוא נחשף על ידי האחות רנטה ט' מדלמנהורסט. היא גילתה את הוגל רוכן מעל דיטר מאס, חולה בסרטן ריאות. מכונת ההנשמה שלו היתה כבויה, ובפח האשפה היו ארבעה בקבוקונים של תרופה שלא נרשמה לו. היא מיהרה לקחת דגימת דם מהחולה ושלחה אותה לבדיקה. למחרת החולה מת. כשהגיעו תוצאות הבדיקה, שהעידו על מינון גבוה באופן מסוכן של תרופה ללב, הרופא והאחות האחראים נפגשו כדי לדון במצב, אבל בכל זאת הניחו להוגל לסיים את משמרתו. באותן שעות רנטה רפר בת 67 היתה לקורבן האחרון שלו.

השופט סבסטיאן בורמן, אתמול. הקריא את גזר הדין במשך יותר משעה וחציצילום: AFP

חקירת מעשיו נמשכה יותר מעשר שנים. בפרק זמן זה הוצאו מקבריהן יותר מ–130 גופות בגרמניה, פולין וטורקיה, מתוך ניסיון לגלות את מלוא היקף רציחותיו. 

מאז תחילת המשפט באוקטובר 2018, השופט בורמן הדגיש שהוא לא מעוניין רק בהטלת האשמה, אלא במציאת תשובות לשאלות איך ומדוע מתו מטופלים. עם זאת, הוא הודה שב-15 מקרים, בית המשפט לא הצליח למצוא מספיק ראיות שייסייעו להביא להרשעה. "למרות כל הניסיונות שלנו, יכולנו להסיר רק מעט מן הערפל שאופף את המשפט הזה. זה ממלא אותנו בעצבות מסוימת", אמר השופט.

במהלך יותר משעה וחצי שבמהלכה הקריא השופט את גזר הדין, הוא שב ופנה באופן ישיר להוגל. האח לשעבר, לבוש בחולצת טי שחור ושרשרת עבה לצווארו, ישב בכיסאו והקשיב מבלי להביע כל רגש. "היכולת האנושית להבין דבר מסוים מתקשה לעשות זאת כשמדובר במספר גדול של מקרי מוות, שבוע אחר שבוע, חודש אחר חודש, שנה אחר שנה", אמר השופט.

בית המשפט הטיל ספק בכנות הצהרותיו של הוגל לאורך משפטו. "החלק הקשה ביותר היה להעריך את מה שאמרת", אמר בורמן להוגל והזכיר מקרים מסוימים שבהם הראיות סתרו את עדותו של האח. "לא תמיד אמרת את האמת, וזה הפך את הכל לקשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ