בית המשפט לחוקה הדיח את נשיא מולדובה ובחירות בזק הוכרזו במדינה

בית המשפט קבע כי הנשיא הפר צו משפטי כשסירב להכריז על פיזור הפרלמנט יום לאחר פקיעת המועד האחרון להקמת ממשלה. ראש הממשלה היוצא מונה לנשיא זמני והכריז על פיזור הפרלמנט

רויטרס
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא מולדובה היוצא דודון בבירת המדינה צ'יסינאו, היום
רויטרס
הארץ

מולדובה נקלעה בסוף השבוע למשבר פוליטי לאחר שבית המשפט לחוקה הדיח את הנשיא איגור דודון, שסירב להכריז על פיזור הפרלמנט לאחר פקיעת המועד האחרון להקמת ממשלה, ב-7 ביוני. לפי החלטת בית המשפט, דודון הפר בכך צו משפטי. במקומו מונה לנשיא זמני ראש הממשלה היוצא, פאבל פיליפ, שחתם היום (ראשון) על הצו לפיזור הפרלמנט וקבע כי בחירות חדשות ייערכו ב-6 בספטמבר.

במדינה נערכו בחירות בפברואר, אך אף מפלגה לא זכתה ברוב מובהק. אתמול הגיעו המפלגה הסוציאליסטית וגוש מפלגות התומכות באיחוד האירופי להסכמה על הקמת ממשלה בראשות מנהיגת הסוציאליסטים, מאיה סאנדו, אך הודעתם נמסרה יממה לאחר המועד האחרון להקמת ממשלה. דודון, שעמד בעבר בראש המפלגה הסוציאליסטית, תמך בממשלה החדשה, אך בית המשפט קבע שהוא חרג מסמכותו משלא הורה על קיום בחירות חדשות לאחר פקיעת המועד להרכבת קואליציה.

הנשיא הזמני פיליפ עומד בראש המפלגה הדמוקרטית, שעתרה לבית המשפט נגד הקמת הממשלה החדשה. לטענת המפלגה, סאנדו והסוציאליסטים, הזוכים לתמיכתה של רוסיה, ניסו לערוך מחטף שלטוני כשהודיעו על הרכבת קואליציה יום לאחר פקיעת המועד שנקבע להרכבת הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ