בריטניה סיכלה ב-2015 התארגנות טרור הקשורה לחיזבאללה לייצר פצצות בלונדון

לפי הדיווח, המשטרה וסוכנות המודיעין MI5 פשטו על ארבעה מקומות מסתור בעיר, שבהם גילו שלושה טונות של אמוניום חנקתי – חומר נפוץ בהכנת פצצות ביתיות. ממשלה זרה התריעה בפני הבריטים על ההתארגנות

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

פעילי טרור הקשורים לחיזבאללה נתפסו ב-2015 עם טונות חומר נפץ לייצור פצצות במפעל סודי בפרברי לונדון, כך חשף הלילה (שני) הדיילי טלגרף הבריטי. לפי הדיווח, בריטניה סיכלה את ההתארגנות בעקבות מידע שהתקבל מממשלה זרה.

לפי התחקיר, שנמשך כשלושה חודשים, המשטרה הבריטית וסוכנות המודיעין MI5 פשטו בסתיו 2015 על ארבעה מקומות מסתור בעיר וגילו בהם שלושה טונות של אמוניום חנקתי – חומר נפוץ להכנת פצצות ביתיות - כמות גדולה יותר מזו שנעשה בה שימוש בפיגוע באוקלהומה סיטי ב-1995, שבו נהרגו 168 בני אדם ונהרסו מאות מבנים. החומר נמצא בתוך אלפי חבילות חד-פעמיות לאחסון קרח.

זירת הפיגוע באוקלהומה סיטי ב-1995

לפי הדיווח, ההתארגנות נחשפה חודשים לאחר שהמעצמות חתמו על הסכם הגרעין עם איראן, וראש הממשלה דאז דיוויד קמרון ושרת הפנים דאז שהחליפה אותו בתפקיד שנה לאחר מכן, תרזה מיי, עודכנו בפרטים. עם זאת, זו הוסתרה מהציבור עד היום וכן מחברי פרלמנט, שהתלבטו באותה תקופה אם להגדיר את חיזבאללה ארגון טרור.

התחקיר מתבסס על שיחות שביצע הדיילי טלגרף עם יותר מ-30 גורמים רשמיים בהווה ובעבר בבריטניה, בארה"ב ובקפריסין וכן על מסמכים משפטיים. אחד המקורות מסר לטלגרף כי מדובר ב"טרור מאורגן כהלכתו". מקור נוסף אמר כי החומרים שנמצאו היו יכולים להסב "מידה רבה של נזק". במהלך החקירה נעצר גבר בשנות ה-40 לחייו, אך הוא שוחרר מאוחר יותר.

בעקבות ההתרעה שקיבלה בריטניה, נפתחה חקירת ה-MI5, שנמשכה כמה חודשים. "MI5 עבדה באופן עצמאי וצמוד לשותפותיה בעולם כדי לעצור את האיום הזדוני של איראן ושלוחותיה בבריטניה", אמר לטלגרף מקור במודיעין הבריטי.

לצד המטרה לעצור את ההתארגנות, ביקשה סוכנות המודיעין להבין מה היה התכנון המדויק של חיזבאללה. הפרטים שהתבררו הם כי ההתארגנות התגלתה בשלב מוקדם של התכנון וכי לא נבחר יעד לתקיפה. מקורות מסרו כי לא נמצאו ראיות לכך שבריטניה היתה היעד להתקפה וכי כשהאמוניום נתפס הוא היה מוסתר היטב בחבילות הקרח והפעילים לא הספיקו לטפל בו כך שיגיע לרמת מסוכנות גבוהה.

באותה השנה עצרה משטרת קפריסין פעיל חיזבאללה בן 26 בחשד שתכנן פיגועים נגד מטרות ישראליות באירופה. במרתף שבו התגורר האיש בלרנקה נמצאו כשמונה טונות של אמוניום חנקתי בתוך חבילות קרח, והוא נידון לשש שנות מאסר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ