אנדרטה לזכר מאות ילדים יהודים שנמלטו מהנאצים הושחתה בפראג

האנדרטה בתחנת הרכבת המרכזית של העיר נמצאה עם סדק עמוק בזכוכית עליה הוטבעו כפות ידיים קטנות. היא הוקמה לציון מבצע ההצלה שארגן "אוסקר שינדלר הבריטי" ערב מלחמת העולם השנייה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו גרדיאן
גרדיאן

אנדרטה בפראג לזכרם של ילדים יהודים שנמלטו מהנאצים ערב מלחמת העולם השנייה הושחתה במה שנראה כתקיפה מתוכננת.

האנדרטה היא מצבת זיכרון לקינדרטרנספורט, מבצע במהלכו חולצו מאות ילדים יהודים בעזרתו של סר ניקולס וינטון המכונה "אוסקר שינדלר הבריטי". המבצע, שהחל בדצמבר 1938 ונמשך עד פרוץ מלחמת העולם השנייה ב-1 בספטמבר 1939, כלל איסוף פרטים על ילדים יהודים שחיו בשטחי גרמניה הנאצית, אוסטריה וצ'כוסלובקיה, מציאת משפחות מאמצות בבריטניה, זיוף מסמכים, מתן שוחד לפקידים וארגון רכבות שיסיעו אותם לבריטניה.

האנדרטה, הנמצאת בתחנת הרכבת המרכזית של פראג, נמצאה עם שבר עמוק לאורכה, בחלק שבו טבועות כפות ידיים קטנות הממחישות את הפרידות קורעות הלב שנאלצו הילדים לחוות בבריחתם לבריטניה, תוך שהם משאירים מאחוריהם את משפחותיהם אותם לרוב לא שבו לראות.

יאן הונאט, שחרט את מצבת הזיכרון, אמר כי הוא סבור שהאנדרטה נפגעה מפטיש אחרי שמישהו גם פירק את מסגרת העץ שהגנה עליה. "במאה אחוז זה היה מעשה מתוכנן", הוא אמר לעיתון "גרדיאן" הבריטי, "האיש שעשה את זה הגיע מוכן לכך. העובי של הזכוכית הוא 18 מ"מ, אין שום סיכוי שזה יכול היה להיסדק בדרך אחרת. באחת מכפות הידיים שטבועות שם נשברו קצוות האצבעות גם כן".

המשטרה הודיעה שהיא חוקרת את המקרה, אך עד כה לא בוצעו מעצרים. טומאס קראוס, יו"ר פדרציית ארגוני הקהילה היהודית בצ'כיה, אמר כי היעדר מצלמות האבטחה מקטין את הסיכויים למצוא את האחראי או האחראים.

את מבצע ההצלה ההירואי ארגן וינטון, שמת ב-2015 בגיל 106, בצ'כוסלובקיה. הוא הצליח להוציא שבע רכבות, בהן 669 ילדים, מהמדינה דרך שטחי הרייך השלישי, לכיוון הולנד. משם הועלו הילדים על אוניות בדרך לבריטניה. הסיפור שלו נחשף רק ב-1988, כשאשתו מצאה בעליית הגג של ביתם אלבום ובו רשימות של הילדים, תצלומים ומכתבים של הורים. האנדרטה בפראג נחשפה רק ב-2017, אנדרטאות דומות יש גם בברלין ובלונדון.

לידיעה של רוברט טאיט ב"גרדיאן"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ