מורעבת, מלוכלכת ומאות ק"מ מאזור המחיה שלה, דובת קוטב פלשה לעיר בסיביר

בשבוע האחרון מסתובבת דובת קוטב בעיר נורילסק, שנמצאת בדרום החוג הארקטי שברוסיה. מומחים הזהירו מלהאכיל את החיה השדופה: "אם היא תבין שמזון מגיע מבני אדם, ייתכן שלא תחזור לטבע"

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דובת הקוטב בנורילסק, השבוע
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

זה היה, ככל הנראה, מסע ארוך במיוחד: העיר נורילסק נמצאת אמנם בחוג הארקטי, אך תושביה הוותיקים העידו שלא ראו דוב קוטב באזור כה דרומי של רוסיה ב-40 השנים האחרונות. החיה השדופה, המוכתמת בבוץ, הופיעה בעיר השבוע, ככל הנראה בחיפושיה אחר מזון זמין.

הדובה הסתובבה במרכז העיר, במגרשי גרוטאות ובאתרי בנייה, ולאורך כל שיטוטיה תועדה נמרצות על ידי התושבים. לפי מומחים, היא ככל הנראה עשתה את הדרך הארוכה מאזור ים קארה הצפוני לסיביר, כ-480 ק"מ מנורילסק. המסת הקרחונים באזור צפון רוסיה דחקה חיות רבות, המסתמכות על קרח, דרומה לתוך היבשת.

דובת הקוטב מסתובבת בנורילסק

"זה לא נורמלי עבורם (דובי הקוטב) לנדוד כל כך דרומה", אמר דימיטרי גורשקוב, ראש מחלקה בסניף רוסיה של ארגון World Wildlife Fund, "אבל משבר האקלים דוחק בעלי חיים דרומה בחיפוש אחר מזון וקרח". המומחה הזהיר ממתן אוכל לחיה, שנראתה מורעבת. "אם דוב יבין שמזון מגיע מבני אדם, ייתכן שיחליט לא לחזור לטבע לעולם", הסביר.

בעיר בת 175 אלף התושבים לא ממש ידעו מה לעשות עם הדובה - או אם יש בכלל מה לעשות. גן חיות מאות ק"מ דרומה משם הציע להרדימה ולהעבירה לטיפולם, אך מכיוון שמדובר במין בסכנת הכחדה, החלטה להעביר את הדובה לגן חיות צריכה להתקבל על ידי מוסקבה. 

דובת הקוטב מחפשת מזון בנורילסק, השבועצילום: STRINGER/רויטרס

גורשקוב הוסיף כי לא ניתן לפתור מקומית בעיה עולמית כמו המסת קרחונים. "החוג הצפוני הוא אחד האזורים המושפעים ביותר בעולם ממשבר האקלים", אמר. מדענים הזהירו כי המסת הקרחונים תביא לצמצום דרמטי של אוכלוסיית דובי הקוטב בעולם. דובי קוטב מזדווגים על היבשה, והנקבות יולדות על הקרקע, אך הדובים צדים כלבי ים - מזונם העיקרי - על קרחונים.

הצטמצמות הקרחונים מפגישה לעתים הולכות וקרבות את דובי הקוטב עם בני האדם. לא רחוק צפונה מהעיר נורילסק, עמוק בתוך החוג הארקטי, תושבי היישובים הבודדים התרגלו לחדירתם של עשרות דובי קוטב לאזורם בשנים האחרונות. ביישוב בלושיה גובה דובי קוטב פרצו לתוך בתים, מבנים ציבוריים ומזבלות. העירייה הכריזה על מצב חירום, והתושבים נאלצו להישאר בבתיהם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ