הקרדינלים שנלחמים באפיפיור מתוך הוותיקאן מכשירים את הימין הקיצוני

פרנציסקוס התגלה כמגן מרכזי של פליטים ברחבי העולם. אך קרדינלים שמרנים תומכים בפוליטיקאים פופוליסטים שמתנגדים להגירה, וכך סוללים את עבורם את הדרך אל לבם של מצביעים קתולים

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין לשמאל: מארין לה פן, מתאו סאלוויני וחירט וילדרס במפגש של מפלגות הימין הקיצוני של אירופה במילאנו, במאי
לוגו ניו יורק טיימס

כשהפוליטיקאי הימני מתאו סאלוויני הצהיר שהוא מקווה להיות נוצרי טוב יותר למרות היותו גרוש ו"חוטא" ממדרגה ראשונה, אחד הקרדינלים השמרנים והביקורתיים ביותר כלפי האפיפיור חייך ומחא לו כפיים. "בדרכי הצנועה, אני משתדל לעשות את המיטב כדי לעזור ל–60 מיליון האיטלקים באמצעות פעילותי המקצועית בדברים שאינם תלויים אך ורק בנו", אמר סאלוויני, שר הפנים הלאומני של איטליה, שמתנגד להגירה. את דבריו השמיע באוקטובר באוניברסיטה האפיפיורית הסמוכה לוותיקאן.

הקרדינל ריימונד ברק, המנהיג בפועל של האופוזיציה השמרנית-קיצונית לאפיפיור פרנציסקוס בתוך הכנסייה הקתולית, הריע בחום לסאלוויני. האפיפיור, לעומת זאת, התרשם הרבה פחות מ"פעילותו המקצועית" של השר.

פעילות זו כללה מניעת כניסה של ספינות גדושות בפליטים נואשים לאיטליה ופעולות נוספות שנועדו לערער את יציבות האיחוד האירופי באמצעות זלזול בחוקיו ופגיעה במטבע שלו. 

הקרדינל ריימונד ברק, ברומאצילום: ALESSANDRO BIANCHI/רויטר?

ביום שלאחר ניצחונו הסוחף של סאלוויני בבחירות לפרלמנט האירופי, התריע פרנציסקוס, כפי שהוא עושה זה חודשים, שמטפחי הפחדים הפכו את הציבור ל"לא סובלני, מסוגר ואולי אפילו גזעני שלא מדעת".

האפיפיור אמנם התגלה כמגן המרכזי של פליטים ומהגרים ברחבי העולם. אולם פוליטיקאים המתנגדים להגירה, שלהם כוח משיכה רב, זכו לתמיכה הולכת וגוברת מצד מי שהי פעם הדמויות המשפיעות ביותר בעולם הקתולי, אשר האפיפיור דחק בינתיים לשוליים.

ברק וחבריו הכמרים מהאגף השמרני-קיצוני פועלים כדי להרחיב את תמיכת הכנסייה בפוליטיקאים לאומנים. הם מרעיפים עליהם שבחים ומתארים אותם כמגיני הנצרות המערבית והערכים המסורתיים אל מול פלישת המהגרים המוסלמים, לדבריהם. תמיכת הקרדינלים מחסנת את אותם פוליטיקאים פופוליסטים מהביקורת שמשמיעים נגדם בעלי בריתו של האפיפיור - עובדה שמקלה על מצביעים קתולים שמרנים לבחור בהם.

אנשי הכנסייה הקתולית התומכים בהשקפתו המכילה של פרנציסקוס השמיעו ביקורת נגד המנהיגים הלאומנים של פולין, הונגריה וארה"ב בגין דעותיהם נגד מהגרים ופליטים. עם זאת, פוליטיקאים אלו נהנו מתמיכתה של קבוצה קטנה אך קולנית של אנשי כנסייה שמרנים. ואופי הפוליטיקה בחצר האחורית של האפיפיור מבליט זאת היטב.

סאלוויני, שמפלגתו החלה את דרכה כתומכת בעצמאות צפון איטליה וחלק מפעיליה סוגדים לכוחות פגאניים, הקדיש שנים לטיפוח קשריו עם ברק. "סאלוויני אינו מחפש הסכמה עם הכנסייה, אלא הסכמה עם אותם אלמנטים בכנסייה האוהדים את השקפותיו", הסביר אנדראה ריקרדי, מייסד קהילת סנט אג'ידיו, ארגון קתולי המקורב לפרנציסקוס.

האפיפיור פרנציסקוס עם פליטים מלוב בוותיקאן, בחודש שעברצילום: Andrew Medichini/אי־פי

אנשי כמורה הקרובים לאפיפיור מתחו ביקורת על מה שהם רואים כניצול שסאלוויני עושה במחרוזות תפילה ובצלבים, ועל תפילותיו לבתולה הקדושה למען ניצחון בבחירות. הם גואים בצחוק כשהוא מצטט מדבריהם של יוחנן פאולוס השני ומבנדיקטוס ה–16, קודמו השמרני של פרנציסקוס, כדי להראות שהשקפותיו תואמות את השקפות הכנסייה.

אותם מקורבים גם סולדים מהדרך שבה סאלוויני הגן על עמדתו הקשוחה נגד מהגרים בעצרת שהתקיימה במילאנו. באותו אירוע הוצגה תמונה של הקרדינל רוברט שרה מגינאה, שפרנציסקוס הרחיק מתפקידיו בשל הדברים שכתב נגד ההגירה. סאלוויני תיאר את שרה כ"קרדינל אפריקאי" והוסיף ש"לכן הוא בקי בדברים שעליהם אנחנו מדברים".

סאלוויני על רקע הספר "מסע הצלב של הימלר"

סאלוויני עורר תדהמה בוותיקאן בהזדמנות נוספת, כשחגג את ניצחונו בבחירות לאיחוד האירופי ומאחוריו ארון ספרים ובו פסל של ישו. לצד הפסל הונחו כובע עם הכתובת "להפוך את אמריקה לגדולה שוב" וספרי היסטוריה, בהם "מסע הצלב של הימלר", על מסע ידוע לשמצה של הנאצים לטיבט. בנוסף, זמן קצר לאחר בחירתו ב–2013, גינה פרנציסקוס את "גלובליזציית האדישות" בעת ביקורו ההיסטורי במרכז ההגירה באי למפדוזה בים התיכון. סאלוויני כתב אז שהאפיפיור צריך לדאוג בגלל "הגלובליזציה של ההגירה המחתרתית". 

בספטמבר 2016 הסתובב סאלוויני בפסטיבל השנתי של מפלגת הימין הקיצוני "הליגה הצפונית", שם הוא הבחין במה שהוא כינה "טישרט מדהים!". על החולצה הודפסה תמונה של האפיפיור פרנציסקוס, ידיו על לחייו בהבעת מצוקה כשל הילד בסרט "שכחו אותי בבית", ומעליה הכתובת: "האפיפיור שלי הוא בנדיקטוס". סאלוויני הסביר: "אני מחבב את כולם, אבל האפיפיור שלי הוא בנדיקטוס". הוא הצביע על התומכים שהקיפו אותו והוסיף ש״לאפיפיור בנדיקטוס דעות ברורות מאוד על האיסלאם ועל החיים ביחד. אני לא אוהב את אלה שמזמינים אימאמים לכנסיות".

סאלוויני מטפח זה שנים את קרבתו לברק. בפברואר 2017 דיווחה התקשורת באיטליה ששר הפנים האיטלקי נפגש במשך יותר משעה עם הקרדינל בדירתו של איש הכנסייה מחוץ לחומות הוותיקאן. 

לאחר האירוע באוניברסיטה הסמוכה לוותיקאן בחודש אוקטובר, כשנשאל על המשותף בינו לבין ברק נוכח התנגדותו העזה של פרנציסקוס ללאומנות, אמר סאלוויני: "בעניין ההגירה, האפיפיור פרנציסקוס אומר שיש צורך לכבד את הגבולות והחוקים - וזה בדיוק העיקרון שלי". 

בינתיים ברק ממשיך לתמוך בסאלוויני. באירוע שהתקיים ברומא בחודש מאי השיב לטענה שהשמיע בכיר הכנסייה האחראי על הרווחה מטעם האפיפיור, שיש למנוע מפוליטיקאים אנטי מוסלמים את ברכת האפיפיור. ברק אמר אז: "התנגדות להגירה מוסלמית בהיקף גדול היא למיטב שיפוטי להיות אדם אחראי". עוד הוא הוסיף כי "לא צריך להיות מדען חלל כדי לראות מה קרה" באירופה ובארה"ב. ברק, ברור לכולם, מאפיין את הפליטים המוסלמים כשייכים לדת שמבקשת לכבוש את העולם.

לקריאת הכתבה בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ