לוגו רויטרס
רויטרס

משטרת איטליה עצרה היום (שבת) את הקברניטה של ספינה גרמנית שהצילה עשרות פליטים בים התיכון ונכנסה לעימות עם הממשלה ברומא, אחרי שהיא עגנה בנמל באי למפדוסה. הספינה שנשאה דגל הולנד והופעלה על ידי ארגון הצדקה הגרמני "משמר הים", חזרה משיט שנמשך זה יותר משבועיים כשעל סיפונה 40 פליטים אפריקאים שחילצה. הפליטים הורשו לרדת מהסיפון ונלקחו למרכז קליטה על האי.

הפליטים על הספינה נאלצו לחכות במים בינלאומיים במשך ימים ארוכים עד לאישור קבלתם לאיטליה או למדינה אחרת באיחוד האירופי שהיתה מוכנה לקבל אותם. אחרי שלא זכו למענה החליטה השבוע קברניטת הספינה, קרולה ראקטה, להפליג לאי למפדוסה שבדרום איטליה, אולם היא נחסמה על ידי סירות איטלקיות שנשלחו בידי הממשלה.

הפליטים שהורדו מספינתה של ראקט, היוםצילום: AFP

הבוקר, למרות הנוכחות המשטרתית האדוקה, עגנה ספינתה של ראקטהבנמל ומיד נעצרה. ערוצי הטלוויזיה שידרו תמונות בהן נראית הקברניטה בת ה-31 מגרמניה נלקחת מהספינה בידי משטרת ההגירה ומוסעת מהמקום על רקע מחיאות כפיים וצעקות גנאי של משקיפים מהצד שהתאספו בנמל. היא נעצרה בגין "התנגדות לספינת קרב", אישום שלפי כלי התקשורת היא עלולה לקבל עליו עד עשר שנות מאסר.

שר הפנים וסגן ראש ממשלת איטליה, מתאו סאלוויני הימני-קיצוני - שנוקט מדיניות נוקשה וחסרת פשרות נגד פליטים וספינות של ארגוני הצלה שנשלחות להציל אותם – אמר מוקדם יותר כי הוא יאפשר לראקט לעגון בנמל רק לאחר שמדינות אחרות באיחוד האירופי יסכימו באופן מיידי לקבל לידיהן את הפליטים. "הפושעת נעצרה. ספינת הפיראטים נתפסה. קנס גדול לארגון הזר. כל הפליטים יועברו למדינות אירופיות אחרות. המשימה הושלמה", כתב סאלוויני בטוויטר שלו היום.

לדבריו, הספינה, "משמר הים 3", שלא קיבלה אישור לעגון בנמל, הציבה את המשטרה בסכנה בכך שהיא התנגשה באחת מסירות המנוע שלה שניסו לחסום אותה ולמנוע ממנה להתקרב לנמל. סאלוויני, שביקר בחריפות את הולנד בטענה כי היא העניקה לספינה את דגלה ואחר כך הסירה את אחריותה מהנושא, אמר לרדיו RAI כי איטליה קיבלה התחייבויות מחמש מדינות אירופיות שמוכנות לקלוט את הפליטים. הוא לא אמר באילו מדינות מדובר, אולם בכלי התקשורת דווח כי מדובר בצרפת, גרמניה, לוקסמבורג, פינלנד ופורטוגל.

ראקטה היא לא הקברניטה הראשונה שנעצרת ומועמדת לדין באיטליה בגלל חילוץ פליטים והבאתם לשטח המדינה. מוקדם יותר החודש הגישו הרשויות באיטליה כתב אישום נגד צוות של ספינת ההצלה "איוונטה" שסייעה בחילוץ פליטים מהים התיכון, ובראשו עמדה הקברניטה פיה קלמפ. קלמפ, אזרחית גרמניה בת 35, פועלת גם כן בארגון "משמר הים" ועד היום פיקדה על מבצעי הצלה בהם חולצו 6,000 פליטים שהיו בדרכם לאירופה. איטליה החרימה את "איוונטה" לפני כשנתיים, בצל ההאשמות כי אנשי הארגון סייעו למבריחי פליטים כששלחו לאפריקה בחזרה את הסירות שעל סיפונן הגיעו הפליטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ