סוכנות ממשלתית בנורווגיה הודתה: הקמפיין לבטל את השעון ב"אי הקיץ" - תעלול יח"צ

באי סומרוי השמש לא שוקעת בקיץ ותושביו מתעלמים זה עשרות שנים מהשעון. סוכנות תיירות ממשלתית המציאה קמפיין של התושבים שדורשים להכריז על האי כאזור "נטול זמן" - והפילה בפח כלי תקשורת בעולם

לוגו הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תושב באי סומרוי
לוגו הארץ

כלי תקשורת בעולם פרסמו בשבוע האחרון כתבות על תושבי אי בנורווגיה, שבו השמש לא שוקעת בקיץ, שמבקשים לבטל את השעון ולחיות ללא זמן. אלא שסוכנות ממשלתית הודתה שהמציאה את הקמפיין של התושבים ופברקה את התמונות שהפכו ויראליות ברחבי העולם כחלק מתעלול יחסי ציבור.

הכל התחיל כשסוכנות Visit Norway שלחה בדוא"ל הודעה לתקשורת לכלי תקשורת ברחבי העולם, בהם BBC, ניו יורק טיימס, CNN, גרדיאן, מגזין "טיים", פורבס ואחרים. בהודעה, שתעתעה בכלי תקשורת נוספים, בהם גם "הארץ", נטען שרבים מ-350 תושבי האי סומרוי חתמו על עצומה לשם הכרזת האזור שלהם כאזור "נטול זמן" הראשון בעולם, וצורפו אליה תמונות שהתבררו כמבוימות.

מנהל "חדשנות נורווגיה", הגוף הממשלתי שמפקח על סוכנות Visit Norway, פרסם התנצלות על תעלול היח"צ שתעתע בכלי התקשורת. "אני רוצה למסור התנצלות ברורה ומבטיח שלא נעשה שוב דבר מסוג זה", מסר המנהל האקון הוגלי לעיתון הנורווגי "אפטנפוסטן". הוגלי, לפי פורבס, נכנס לתפקידו לפני חודש ולטענתו הקמפיין הוכן עוד קודם לכן.

מריאן מורק, מנהלת התקשורת העסקית בסוכנות Visit Norway, אישרה ל-CNN  שהיוזמה להכרזה על אזור נטול זמן באי היתה במקור של התושבים. אולם אז החליט הגוף הממשלתי "חדשנות נורווגיה" לנצל את היוזמה ולהפוך אותה לקמפיין תיירותי.

לאחר פגישה עם אנשי הסוכנות הממשלתית ערכו תושבי האי אסיפה בבניין העירייה וחתמו על עצומה שדורשת אזור נטול זמן. אחד התושבים שנבחר לייצג את היוזמה "בואו נעצור את הזמן" נפגש ב-13 ביוני עם חבר פרלמנט באוסלו, העביר לידיו את העצומה ודן עמו בנושא. "יש אור יום באופן קבוע ואנחנו פועלים בהתאם", צוטט אותו תושב, של אווה ודינג, בהודעה המקורית לתקשורת.

למעשה, זה עשרות שנים שתושבי סומרוי — שפירוש שמו הוא "אי הקיץ" — מתעלמים מהשעון בעונה הקיץ. "עבור רובנו, להעביר את המנהג הזה לכתב משמעותו פורמליזציה של משהו שאנחנו מקיימים במשך דורות", אמר ודינג בהודעה שפורסמה ב-17 ביוני על ידי סוכנות Visit Norway.

מורק אמרה לרשת CNN שסוכנות התיירות הממשלתית מצטערת שלא הסבירה את חלקה בהנעת הסיפור. "אנחנו מצטערים שלא היינו ברורים יותר מההתחלה לגבי התפקיד של הסוכנות", אמרה מורק. "עם זאת, היוזמה אמיתית ובאה מתושבי האי עצמם ודרך החיים נטולת הזמן שלהם אמיתית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ