לוגו רויטרס
רויטרס

שגריר בריטניה בארה"ב קים דארוק כינה את הממשל האמריקאי תחת הנשיא דונלד טראמפ "כושל", "מסורבל" ו"לא מתפקד", כך דווח היום (ראשון) במהדורת יום ראשון של העיתון הבריטי הדיילי מייל, שציטט שורת מברקים דיפלומטיים חסויים של השגריר.

בהתכתבויות, שנמשכו מ-2017 עד היום, אמר דארוק שטראמפ "מקרין חוסר ביטחון", והמליץ לגורמי ממשל בריטיים לדבר עם הנשיא "בבהירות ואפילו בבוטות, באופן שיציג את המסר בפשטות". באחד המקרים שהוצגו בדיווח כתב דארוק, "אנחנו לא באמת מאמינים שהממשל האמריקאי יהפוך לנורמלי יותר, או שיהיה צפוי ותפקודי יותר עם הזמן. אי אפשר לצפות לשיפור מבחינה דיפלומטית".

במקרה אחר תיאר השגריר את הממשל תחת טראמפ "לא תפקודי באופן יוצא דופן", והוסיף שדיווחי התקשורת על התככים בבית הלבן "נכונים ברובם". דארוק כתב כי "ייתכן שאנחנו בתחילתו של סחרור כלפי מטה. ייתכן שדברים יובילו לחרפה ומפלה". עם זאת, השגריר הבריטי הזהיר את עמיתיו בלונדון שלא לזלזל בטראמפ – שצפוי לדעתו לזכות בכהונה שנייה.

השגריר הבריטי קים דארוקצילום: ALEX WONG / GETTY IMAGES / AFP

משרד החוץ הבריטי לא הגיב לפרסום התכתובות הדיפלומטיות. גורם במשרד לא התייחס לדברים באופן מפורש, אבל אמר לדיילי מייל שהציבור הבריטי "צריך לצפות מדיפלומטים לספק מידע מהימן והערכות מדויקות לגבי המתרחש במדינות בהן הם מוצבים". הגורם הבהיר שעמדות הדיפלומטים "לא משקפות בהכרח את עמדתו הרשמית של הממשל".

בחודש שעבר ביקר טראמפ באנגליה בליווי משפחתו ויועציו מהבית הלבן. במהלך הביקור הוא נפגש עם המלכה אליזבת השנייה ובני משפחת המלוכה בארמון בקינגהאם וערך שיחות עם ראשת הממשלה תרזה מיי, בהן דיברו על מה שהגדיר "מערכת היחסים המיוחדת" שבין שתי המדינות. את ביקורו ליוו הפגנות המוניות בהן השתתפו אלפי בני אדם. המפגינים קראו: "תגידו את זה בקול, תגידו את זה ברור, דונלד טראמפ לא רצוי כאן". רבים מהם נשאו שלטים ציניים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ