בית משפט גזר מאסר עולם על מבקש מקלט עיראקי שאנס ורצח נערה יהודייה בגרמניה

השופט הגדיר את מעשיו של עלי בשאר בן ה-22 חמורים במיוחד, ולכן הוא לא יוכל לבקש שחרור מוקדם. בשאר הודה שרצח את הנערה אך הכחיש שאנס אותה. המקרה הצית הפגנות ימין קיצוני

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עלי בשאר מסתיר את פניו בבית משפט בגרמניה, היום
לוגו ניו יורק טיימס

בית משפט בגרמניה הרשיע אתמול (שלישי) מבקש מקלט עיראקי באונס ורצח נערה יהודייה במדינה לפני כשנה, וגזר עליו מאסר עולם. בית המשפט בעיר ויסבאדן שבמערב גרמניה פסק כי הפשע שביצע עלי בשאר, כיום בן 22, חמור במיוחד ובכך צמצם כמעט לחלוטין את הסיכויים שהוא יוכל לקבל אי פעם חנינה. בשאר הודה ברצח הנערה סוזנה פלדמן בת ה-14, אולם הכחיש שאנס אותה.

בשאר ומשפחתו הגיעו לגרמניה ב-2015, בגל ההגירה הגדול שבו יותר ממיליון בני אדם - רבים מהם מאפגניסטאן, עיראק וסוריה - הגיעו ליבשת וביקשו בה מקלט. שנה לאחר מכן נדחתה בקשת המקלט שלו, אולם הרשויות בגרמניה התירו לו להישאר במדינה.

אמה של סוזנה, דיאנה פלדמן, בבית המשפט, היוםצילום: AFP

פרשת האונס והרצח הציתה הפגנות קשות שאורגנו בידי הימין הקיצוני במדינה ובידי פוליטיקאים ממפלגת "אלטרנטיבה לגרמניה" (AfD). אלה טענו כי המעשים מהווים עדות לכך שממשלתה של הקאנצלרית אנגלה מרקל איבדה שליטה על הפליטים ומבקשי המקלט שהגיעו למדינה.

בגזר הדין, אמר השופט יורגן בורק לבשאר כי הוא לא טרח להביע חרטה אמיתית וכי ההתנצלות שלו בפני אמה של פלדמן לא יכולה להתקבל ברצינות. "המלים שלך לא נגעו בחבר השופטים או בכל אדם אחר בבית המשפט", אמר בורק.

הנערה סוזנה הוכרזה נעדרת מאז 22 במאי 2018. המקרה עלה לראשונה לכותרות אחרי שאמה דיאנה תיארה את החיפושים אחרי בתה בפוסט בפייסבוק שהפך ויראלי. שבועות לאחר מכן נמצאה גופתה של הנערה קבורה סמוך לפסי רכבת באזור מבודד, לא הרחק מעיר מגוריה מיינץ, גם כן במערב גרמניה. "אני כבר קיבלתי עונש לכל החיים, על אף שאני לא אשמה", כתבה פלדמן לרוצח בתה במכתב שצוטט בעיתון הגרמני בילד. "מה שנעשה לבת שלי לא יכול להיות נסלח לעולם", הוסיפה.

לרוב, מי שנידון למאסר עולם בגרמניה רשאי לבקש שחרור מוקדם אחרי 15 שנה בגין התנהגות טובה. אולם החלטת בית המשפט להגדיר את מעשיו של בשאר כחמורים ביותר מונעת ממנו לבקש שחרור בשלב זה, ללא קשר להתנהגותו. החלטה זו גם תקשה עליו לקבל חנינה בהמשך.

בשאר נמלט לעיראק לאחר הרצח. אולם הודות לקשריו הטובים של מזכ"ל משטרת גרמניה, דיטר רומאן, עם הרשויות הכורדיות בצפון עיראק, הוא הצליח להביא למעצרו ולהסגרתו לגרמניה. בשאר הואשם בתיק נפרד באונס בת 11 עם עם פליט אפגני בן 14. התיק הזה מתנהל במסגרת בית משפט לנוער.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ