בצעד היסטורי, הפרלמנט הבריטי אישר נישואי גאים והפלות בצפון אירלנד

המחוקקים בלונדון הצביעו ברוב גדול בעד החלת החקיקה שמתירה נישואי הומואים ולסביות והפלות בצפון אירלנד, שהרשות המבצעת בה לא מתפקדת מאז 2017. בקהילה הלהט"בית מאושרים: "חשים מוערכים יותר"

גרדיאן
רועי סמיוני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בבלפסט למען נישואים חד-מיניים בצפון אירלנד, לפני חודשיים
גרדיאן
רועי סמיוני

הפרלמנט בבריטניה החיל אתמול (רביעי) את החקיקה שמתירה נישואי גאים והפלות גם על צפון אירלנד. בכך מיישר חבל הארץ קו עם יתר חלקי בריטניה בשתי סוגיות חברתיות משמעותיות אלה.

פעילים למען שיוויון בממלכה קיבלו בהתלהבות רבה את שתי ההצבעות ההיסטוריות שנערכו בהפרש של רבע שעה זו מזו.

ממשלת בריטניה טענה שלא ניתן להרחיב את האישור לנישואים חד-מיניים ולהפלות לצפון אירלנד בשל העובדה שהממשל באזור התפרק ב-2017 ולא מתפקד מאז – ורק לו הסמכות לאשר שינויים בחקיקה המקומית. מנגד, מחוקקים ממפלגת הלייבור שבאופוזיציה אמרו שטענת הממשלה אינה תקפה, מפני שבצפון אירלנד לא קיימת רשות מבצעת מתפקדת. בלייבור ניהלו קמפיין ארוך לאישור שתי הסוגיות בפרלמנט הלונדון.

בהצבעה שנערכה בנושא הצביעו 383 מחוקקים בעד ו-73 נגד המהלך. זמן קצר לאחר מכן נערכה הצבעה בנושא הרחבת זכויות ההפלות לצפון אירלנד והיא אושרה ברוב של 332 תומכים מול 99 מתנגדים.

סקרי דעת קהל שנערכו בשנים האחרונות הראו שרוב גדול בצפון אירלנד תומך בנישואי גאים ובריכוך האיסור על הפלות, הוכחה לשינוי שעבר האזור, בין היתר בזכות העבודה החינוכית והחברתית של Love Equality – ארגון-גג של ארגוני חברה אזרחית וארגונים למען זכויות להט"בים.

פרופ' רות הלפרין-קדרי, ראשת מרכז רקמן בפקולטה למשפטים בבר אילן, אמרה ל"הארץ" כי "צריך לברך על ההתפתחות הזאת שמסיימת מצב בלתי נסבל שבו במרכז אירופה נשים יכלו למצוא את עצמן בסכנה של מאסר עולם. ולא רק הן, אלא גם מיילדות ורופאים שרוצים לסייע לנשים שמבקשות לבצע הפלות".

פרופ' הלפרין-קדרי סיימה באחרונה שלוש קדנציות כחברה וכסגנית נשיאה של ועדת האו"ם לביעור אפליה נגד נשים (CEDAW). ועדה זאת חקרה בראשותה את התלונות בדבר הפרת זכויות נשים בבריטניה והיתה, לדברי המומחית הישראלית, אחד הגורמים העיקריים שהביאו להצבעה ההיסטורית בפרלמנט הבריטי בסוגיית ההפלות. "הדו"ח שפרסמנו מצא שבריטניה אשמה בהפרה שיטתית של זכויות נשים בצפון אירלנד, ובשל העובדה שהיא אחראית לקיום זכויות אדם בינלאומיות בשטחה, היה עליה לתקן את ההפרות. הפרלמנט בלונדון החליט שהצפון אירים לא יכולים להמשיך עם השיתוק בצפון אירלנד ולהותיר את המצב כפי שהוא".

"אישור ההפלות בצפון אירלנד הוא ציון דרך משמעותי מאוד מבחינת זכויות נשים בעולם וגם מבחינת המשמעות של המחויבויות שמדינות לוקחות על עצמן בנושא זכויות אדם בינלאומית", אמרה הלפרין-קדרי. אולם לדבריה, למרות ההישג בצד אחד של העולם, ההתפתחויות האחרונות בארה"ב, "נסיגה חמורה בסוגיה של הפלות", מתסכלות מאוד.

קונור מק'גין, מחוקק מהלייבור שניהל קמפיין ארוך בעד שיוויון בנישואים, קיבל בברכה את ההצבעה בפרלמנט ואמר כי הקהילה הלהט"בית "חוותה יותר מדי אכזבות בעבר". הוא אמר שהוא מקווה שהרשות המחוקקת בצפון אירלנד תשוב לעבוד בקרוב כדי לאפשר את הוצאתם לפועל של החוקים שתומכים בנישואי גאים ובהפלות. החוקים אמורים להיכנס לתוקף באופן אוטומטי בתוך שלושה חודשים מרגע ההצבעה בבית הנבחרים הבריטי. לדברי מק'גין, אם הממשל בצפון אירלנד לא יחדש את עבודתו בזמן, אז הפרלמנט בלונדון "יפעל להבטיח שיוויון וכבוד לכל האזרחים וסוף סוף ייתן להם את הזכות להינשא לאדם שהם אוהבים".

"היו לנו כל כך הרבה הזדמנויות עם תקוות גבוהות רק כדי לראות אותן מתרסקות", אמרה שרה מקאן, מנהלת Here NI, ארגון צדקה שפועל למען נשים לסביות וביסקסואליות. "אבל אתמול פשוט לא יכולנו להאמין בזה. הבוקר, כשהתעוררנו, הקהילה שלנו חשה מוערכת יותר". קלאר מור, פעילה למען שיוויון בצפון אירלנד, אמרה: "זה מרגיש סוריאליסטי. אתה מרגיש שסופרים אותך". לדבריה, צפון אירלנד יותר ממוכנה לרגע ההיסטורי הזה.

"אני מכירה המון גאים, הם אנשים נהדרים. בהצלחה להם", אמרה ליז ליסמור, אחות בגמלאות בת 83 מבלפסט. עם זאת, היא לא הביעה תמיכה באישור הפלות בצפון אירלנד. "אני לא מאמינה בזה", היא אמרה. דניאל מרפי, בן 90, אמר שאנשים צריכים לקבל בעצמם החלטות בנוגע לשתי הסוגיות. "לכולם יש מחשבה חופשית", הוא אמר. דז מקון בת ה-72, עובדת בכנסייה בבלפסט, אמרה ש"צריך להשאיר לאנשים לפרש את כתבי הקודש בהתאם למצפון שלהם".

בית המשפט העליון בבריטניה פסק בשנה שעברה שהחוק הנוקשה בצפון אירלנד נגד הפלות מנוגד לאמנת זכויות האדם האירופית, אולם ציין שאין בסמכותו להצהיר רשמית שיש לשנות את החוק.

מקור בדאונינג 10, מעונה של ראשת ממשלת בריטניה תרזה מיי, מסר לעיתון גרדיאן כי "הממשלה שמעה את המסר של הפרלמנט ותפעל לקיים אותו".

הרשות המבצעת בצפון אירלנד התפזרה לפני שנתיים וחצי לאחר שהמפלגה האירית הרפובליקאית, שין פיין, פרשה מהשלטון שאותו חלקה עם המפלגה היוניוניסטית הדמוקרטית (DUP). בחודש מאי התנהלו שיחות משא ומתן לחדש את פעילות הרשות המבצעת, אולם הן לא נשאו פרי.

מפלגת DUP חסמה את הניסיונות לבצע רפורמות בסוגיות של נישואי גאים והפלות בצפון אירלנד כשחלקה את השלטון עם שין פיין. גם כאשר השלטון המשותף התפרק ב-2017, הצליחה המפלגה היוניוניסטית להמשיך לחסום כל שינוי דרך הפרלמנט הבריטי משום שממשלתה של מיי היתה זקוקה לתמיכתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ