שרת ההגנה של גרמניה נבחרה לנשיאת הנציבות האירופית

אורסולה פון דר ליין זכתה בקולותיהם של 383 מחברי הפרלמנט האירופי, תשעה יותר מ-374 הקולות הדרושים, והפכה לאשה הראשונה שתעמוד בראש הגוף המבצע החזק באיחוד

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פון דר ליין עם בחירתה בשטרסבורג בצרפת, הערב
לוגו רויטרס

הפרלמנט האירופי אישר הערב (שלישי) את מינויה של שרת ההגנה של גרמניה אורסולה פון דר ליין לתפקיד נשיאת הנציבות האירופית, הגוף המבצע החזק ביותר של האיחוד. עם בחירתה אמרה פון דר ליין, האשה הראשונה שתכהן בתפקיד, כי מטרתה היא יצירת אירופה חזקה ומאוחדת. 

"האמון שלכם בי הוא האמון באירופה", אמרה, "אירופה גדולה ומאוחדת ממזרח למערב, מצפון לדרום. זו אחריות גדולה, והעבודה מתחילה עכשיו". היא הוסיפה: "המסר שלי עבור כולכם הוא: בואו נעבוד יחיד באופן באופן בונה". מוקדם יותר היום אמרה כי מטרתה הפוליטית היא יצירת אירופה ירוקה יותר ובעלת שוויון מגדרי גדול יותר, שבמדינותיה לשלטון החוק עדיין יש משקל.

פון דר ליין וחבר הפרלמנט מטעם איטליה סילביו בורלוסקוני, היום בשטרסבורגצילום: VINCENT KESSLER/רויטרס

פון דר ליין, בת 60, זכתה בתמיכתם של 383 מחברי הפלרמנט האירופי, לעומת 327 מתנגדים ו-22 חברים שלא היו נוכחים בהצבעה בשטרסבורג בצרפת. השרה הגרמניה זכתה בתשעה קולות יותר מהמינימום הנדרש לאישור המינוי - 374 (רוב מוחלט של הפרלמנט). מנהיגי האיחוד הציגו את מועמדותה של פון דר ליין, ברגע האחרון, כחלק מחבילת מינויים כוללת עליה הוסכם בתחילת החודש, אך היא עדיין נדרשה לקבל את תמיכת חברי הפרלמנט. 

פון דר ליין היא בעלת ברית ותיקה של הקאנצלרית אנגלה מרקל. בשיאו של משבר החוב האירופי, פון דר ליין תמכה באיחוד פוליטי הדוק יותר, אף שרבים בגרמניה נרתעו מהרעיון של הגדלת הערבות ההדדית בין חברות האיחוד בהקשר הכלכלי. מאוחר יותר, כשרת ההגנה, היא קראה לשילוב שאפתני יותר של מערכות ההגנה הלאומיות. החזון שלה הוא הקמת ארצות הברית של אירופה, ובה צבא אירופי ושילוב ידיים ביטחוני וכלכלי הדוק בין המדינות. 

תומכיה אומרים שבכהונתה כשרה במדינת המחוז שלה, סקסוניה התחתונה, היא חוללה שינויים, למשל כשהעניקה חופשת לידה בתשלום לגברים וקידמה יוזמות אפליה מתקנת בהנהלה של ארגונים. מאוחר יותר, כשרת הגנה, היא נאבקה למען תוספות לתקציב משרדה, ובמשמרת שלה הורחבו תפקידי צבא גרמניה, ממאלי ועד ליטא. מבקריה טוענים שהיא לא הנהיגה מודרניזציה מספקת בצבא, ומציינים כי ועדה של הפרלמנט חוקרת את נהלי הרכש של משרד ההגנה בתקופתה. ייתכן שהיא עצמה תיקרא להעיד בהמשך השנה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ