תאומות סיאמיות שנולדו מחוברות בראשן הופרדו בהצלחה בבית חולים בלונדון

הרופאים השתמשו במחיצת פלסטיק כדי להפריד בין המוחות של האחיות, והשלימו את הגולגלות שלהן בעזרתן עצמותיהן. "אני מעריך שעד שיהיו בנות שלוש הן כבר יתרוצצו", אמר אחד הרופאים

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ספא ומרווה אולה עם אמן וסבן ביציאה מבית החולים, ביום שני
לוגו ניו יורק טיימס

כשזיינב ביבי ילדה את התאומות שלה באחד מחודשי החורף של 2017, היא היתה צריכה להמתין חמישה ימים עד שהיתה יכולה לפגוש אותן. כל מה שידעה עד אז היה ששתי הבנות שרדו את הניתוח הקיסרי והיו בריאות. כהכנה לפגישה, הצוות הרפואי של בית החולים שבעיר פשוואר בפקיסטאן הציג לה תמונה של השתיים. אז גילתה שהן נולדו מחוברות אחת לשנייה בראשן. ניתוח הפרדה, אמרו לה אנשי הצוות, יגרום כמעט בוודאות למותה של אחת מהן.

"הן היו יפות מאוד, היה להן שיער נחמד ועור בהיר", סיפרה ביבי ל-BBC. "לא חשבתי בכלל על כך שהן היו מחוברות. כך אלוהים רצה". היא סיפרה שלא שקלה את הניתוח אפילו לרגע, ושהמחשבה לאבד את אחת מהן היתה בלתי נסבלת.

אלא ששלושה חודשים מאוחר יותר הסתמן פתרון אפשרי. המשפחה שמעה על נור אול אווסה ג'ילני, נוירוכירורג בבית החולים לילדים גרייט אורמונד סטריט בלונדון, שטיפל בהצלחה בשני מקרים דומים מאז 2006. בני המשפחה הקדישו את השנתיים הבאות להשגת המימון והוויזות הנדרשים לניתוח ולארגון סידורי הנסיעה.

התאומות לפני שהופרדוצילום: GREAT ORMOND STREET HOSPITAL / N

בתום סדרת ניתוחים שעברו מאז אוקטובר, אשר הגיעו יחד לכ-50 שעות, הודיע בית החולים בתחילת השבוע שהתאומות בנות השנתיים עברו בהצלחה את ההליך. כמאה אנשי צוות היו מעורבים בטיפול בספא ומרווה אולה, שכבר שוחררו לביתן. הניתוח האחרון בסדרה התבצע בפברואר, ומאז הן היו מאושפזות תחת השגחה צמודה.

במסגרת סדרת הניתוחים הפרידו הרופאים את תאי המוח וכלי הדם המשותפים לשתיים. בהמשך החדירו הרופאים חתיכת פלסטיק שהשלימה את ההפרדה הפנימית בין המוחות. לאחר מכן החלו הרופאים למתוח את העור ולהשלים את הגולגלות הנפרדות שלהן מהעצמות שלהן עצמן. למימון הטיפולים היה אחראי תורם יחיד, שהעדיף שלא לפרסם את שמו. הצוות הרפואי נסמך גם על תרומות כלליות שקיבל בית החולים.

מצבן של ספא ומרווה נחשב נדיר מאוד. לידת תאומים סיאמיים מתרחשת רק פעם ב-2.5 מיליון מקרים, ורק 5% מאלו מחוברים זה לזה בראשם, כך נמסר מבית החולים. פחות ממחציתם שורדים יותר מיום לאחר הלידה.

תוכניות לטיפול בילדים כאלו קיימות רק בבתי חולים בודדים ברחבי העולם. בבית חולים בסעודיה טופלו במסגרת תוכנית דומה כ-40 משפחות מ-20 ארצות ברחבי העולם מאז 1990. את הניתוח של ספא ומרווה ליוו חוקרים מכל העולם. במסגרת הטיפול השתמשו הרופאים בטכנולוגיות מציאות רבודה, כדי להעריך את מצבן של הילדות ולבנות את תוכנית הטיפול המדויקת ביותר עבורן.

"אני מעריך בזהירות שעד יום הולדתן השלישי, השתיים כבר יתרוצצו", סיכם ג'ילני.

לקריאת הכתבה המלאה של פלקו קראס בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ