פרשנות |

נשמע מוכר? המדינה שלא מצליחה להרכיב ממשלה עלולה ללכת לבחירות המאוסות על הציבור

מחלוקת עם שותפות קואליציוניות אפשריות ומאבקי אישיות מקשים על פדרו סנצ'ס הסוציאליסט לממש את ניצחונו בבחירות בספרד ולהקים ממשלה. מאמצים קדחתניים הובילו בינתיים לוויתורים של "השותפה הטבעית" מפלגת פודמוס – אבל לא מספיק

ויקטור הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפרלמנט במדריד, בחודש מאי
ויקטור הראל

"אנו נרכיב את הממשלה הבאה": הכרזה זו של ראש ממשלת ספרד, הסוציאליסט פדרו סנצ'ס, הגיעה לפני ארבעה חודשים בתום מערכת בחירות מכוערת. התלהבותו של סנצ'ס היתה מוצדקת: הוא הוביל את מפלגת הפועלים הסוציאליסטית הספרדית (PSOE) לניצחון ענק: מ-56 מושבים בבחירות הקודמות ל-125. כך הפכו הסוציאליסטים למפלגה הגדולה ביותר והיחידה בעלת סיכוי להקים ממשלה קואליציונית יציבה.

אולם, מאז ליל הניצחון מתקשה סנצ'ס, שעומד עדיין בראש ממשלת מעבר, לקיים את אשר הבטיח. ביום שלישי הקרוב יבקש סנצ'ס את אמון הקונגרס בממשלתו החדשה. אם לא יזכה ברוב המוחלט הדרוש לשם כך - 176 קולות מתוך 350 – תתקיים כעבור יומיים תתקיים הצבעה נוספת, שבה יידרש רוב רגיל בלבד.

החוקה הספרדית קובעת כי אם כעבור חודשיים מאז ההצבעה הראשונה אין ראש ממשלה שזכה באמון הקונגרס, כי אז יש להכריז על בחירות כלליות שייערכו תוך 54 יום.

מי רוצה בבחירות חדשות? הציבור הספרדי מתלהב מהרעיון הזה בערך כמו הציבור בישראל. בחירות נוספות – אחרי כלליות, מקומיות ובחירות לפרלמנט האירופי - יהיו יקרות והן נתפשות כמיותרות. הספרדים משתוקקים לממשלה יציבה שתוציא את ארצם מקיפאונה ותחזיר לפעולה את מערכות השלטון המשותקות. הפוליטיקאים הספרדיים מתוארים בתקשורת כאנשים חסרי ממלכתיות שאינם שמים את טובת המדינה בראש מעייניהם, אלא את האגו שלהם, וגוררים את המדינה כולה למאבקי כוח וסחבת.

הקושי העיקרי בהקמת ממשלה נובע מהמחלוקת עם שותפות קואליציוניות אפשריות. "השותפה הטבעית" לכאורה היא מפלגת פודמוס, שלה 60 מושבים שמספיקים לסנצ'ס להקים קואליציה ולמשול. אולם פודמוס השמאל הקיצונית היא מפלגה אנטי ממסדית ואנטי קפיטליסטית השנויה במחלוקת גם בקרב הסוציאליסטים. עיקר המחלוקת - איך לא – היא קטלוניה. פודמוס תומכת בעריכת משאל עם לעצמאות האזור האוטונומי הנמצא בשליטת ספרד, אולם הסוציאליסטים מסתייגים נמרצות מכל ניסיונות לעצמאותו. כך פוערת קטלוניה סדק בגוש השמאל, הרחוק מלהיות יצוק מבטון.

הקושי השני, כמו אצל פוליטיקאים רבים שאנו מכירים, הוא אישי. סנצ'ס מסרב בעקשנות לתת למנהיג פודמוס פבלו איגלסיאס לקבוע את זהות השרים העתידים מטעמו שיישבו בממשלתו. סנצ'ס דורש לשמור לעצמו זכות וטו. מה שעומד לנגד עיניו הוא הדוגמה האיטלקית, הפסולה לשיטתו. באיטליה נחשב שר הפנים מתאו סאלוויני למנהיג הלא רשמי, וחותר כך תחת סמכותו של ראש הממשלה הנבחר ג'וזפה קונטה.  "אצלי לא יהיו שתי ממשלות ולא נדבר בשני קולות", מכריז סנצ'ס השכם והערב. איגלסיאס, מצדו, ויתר על השתתפותו בממשלה העתידית, ויתור שמגביר משמעותית האפשרות להסכם קואליציוני בין שתי המפלגות.

וכתמיד, יש אופוזיציה שמערימה קשיים: בקשת השנייה של המפה הפוליטית, שתי המפלגות הגדולות הנוספות המהוות אופוזיציה לשמאל, המפלגה העממית (PP) השמרנית ומפלגת סיודאדנוס (האזרחים) המרכז-ימנית, הודיעו בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים כי לא יימנעו בהצבעות כדי לאפשר לסנצ'ס להיבחר אלא יצביעו כאיש אחד נגדו.

לשילובה האפשרי של פודמוס בממשלה העתידית בספרד יש גם היבט ישראלי שראוי לשים לב אליו. המפלגות הספרדיות אינן עוסקות במיוחד בסכסוך הישראלי-פלסטיני ובוחרות ללכת בעקבות הקונצנזוס האירופי בענייני המזרח התיכון שאותו מובילות צרפת וגרמניה. לא כך פודמוס, אשר לה רקורד ביקורתי ביותר כלפי מדיניות ממשלת ישראל, במילים ובמעשים.

מנהיג פודמוס איגלסיאס כינה בראיון טלויזיוני ביוני 2018 את ישראל "מדינה פושעת". אין תומכים אדוקים יותר בספרד ל-BDS מאשר חברי מפלגה זאת. חברי קונגרס מטעמם הגישו הצעות חוק הדורשות להטיל סנקציות על ישראל בשל "הכיבוש המפלה קשות את העם הפלסטיני" ויש עוד דוגמאות למכביר.

סביר להניח שההתנגדות הגורפת  הכללית לבחירות חדשות תגרום לשתי המפלגות להתגבר על חילוקי הדעות המהותיים והאישיים ולהקים עוד השבוע  את הממשלה הבאה בראשותו של סנצ'ס. כל תרחיש אחר יכניס את ספרד למערבולת פוליטית וכלכלית שאיש אינו חפץ בה. 

ויקטור הראל  הוא שגריר ישראל בספרד לשעבר

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ