אחרי שנכחדה באזור, "ציפור השטן" חוזרת להרי האלפים

מספר שיא של גוזלי פרס הגיע השנה לבגרות, באחד ממהלכי השיקום המוצלחים ביותר של בעל חיים בתקופה האחרונה. לדברי אנשי הקרן לשימור העוף הדורס, הם אופטימיים לגבי עתידו

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרס עף מעל האלפים
לוגו גרדיאן

הקיץ, לאחר התמוססות השלגים, צפויים 35 גוזלי פרסים לעזוב את קניהם ולעוף מעל להרים. זהו מספר שיא של גוזלים של העוף הדורס, ואחד השיקומים המוצלחים ביותר של בעל חיים כלשהו בתקופה האחרונה.

"הפרסים ניצודו ונכחדו בהרי האלפים בתחילת המאה ה–20", אמר תאו מאזט, העובד בארגון "אסטרס" הצרפתי לשמירה על הטבע, ומי שסייע להחזיר את הפרסים לאלפים. "אנשים התייחסו אליהם כאל ציפורי השטן והאמינו שהם חוטפים ילדים קטנים וכבשים", הוא הוסיף. אך ההתייחסות לפרסים השתנתה והם שבו בדרמטיות, בעזרתם של שוחרי סביבה.

"תוכנית ההתרבות בשבי של הפרסים והחזרתם לטבע החלה בסוף שנות ה–80 של המאה ה–20, וכעת יש באלפים 250 עופות, ובהם 50 זוגות עם צאצאים", אמר מאזט.

מאזט עובד במרכז לגידול בעלי חיים בשבי, השוכן ביער מבודד מעל לעיר סאלאנש שבהרי האלפים, אחד מחמישה מרכזים הרריים כאלה. כאן הוא מכין מזון לשבעה פרסים המוחזקים בכלוב ענקי ושוקל עבורם בזהירות רגלי כבשים ועזים שנטבחו זה עתה. "הפרסים הם אוכלי נבלות, מנקי האשפה של עולם הטבע", אמר מאזט. "הם מסייעים לחסל חיידקים מזיקים ומונעים הפצת מחלות. בכך הם שומרים על ניקיון הסביבה בהרים".

ציפורי פרס

מרכיב מרכזי בהצלחת התוכנית היה מאה פרסים שהוחזקו במרכזי רבייה ברחבי אירופה, הנוהגים לספק עופות כדי לשחררם לטבע. חוסה טאבארס, מנהל "הקרן לשימור פרסים", המובילה את שיקום הפרסים באירופה, הסביר שהעופות המסופקים על ידי הקרן שלו גודלו בשבי ולא נתפסו במקומות אחרים כדי להעבירם לאלפים.

התוכנית עלתה עד כה עשרות מיליוני אירו, ולכן עלתה השאלה מדוע להוציא כספים רבים כל כך ולהקדיש מאמצים כה רבים להחזרת עוף אחד בלבד. "הגדרת הפרס היא כוללת ומתייחסת למגוון סוגים", אמר טאבארס. "לכן כשאנחנו משפרים את בית הגידול שלו בהרים, נהנים מזה גם בעלי חיים הרריים אחרים כמו השכווי השחור, העיט הזהוב ועז הבר". טאבארס סבור שפרויקט השיקום מסייע לשימור נרחב יותר ולהחזרתם לטבע של בעלי חיים נוספים. "הפרסים אוכלים פגרים, הם לא טורפים. לכן הם לא הורגים בקר או בעלי חיים אחרים כמו יעלים, בניגוד לזאבים או דובים, שהם הרבה יותר שנויים במחלוקת", הוא הוסיף. "מאחר שהפרסים הם מין ניטרלי, כולם מוכנים לעזור", אמר טאבארס. "לכן יכולנו, למשל, לדבר עם ציידים על איסור ציד בעזרת כדורי עופרת".

האלפים — רכס ההרים הגדול ביותר באירופה — עברו פיתוח מואץ בשנים האחרונות על ידי תעשיית תיירות הסקי ותחנות הכוח ההידרו־אלקטריות. התוצאה היא שאחת הסכנות העיקריות האורבות לפרסים היא התנגשות עם כבלי מעליות הסקי או המתח הגבוה. בתאונות כאלה נהרג בכל שנה לפחות פרס אחד, ולפעמים אף יותר.

"אנחנו משתפים פעולה עם אתרי הסקי וחברות החשמל כדי שיתקינו אמצעי הרתעה בולטים על הכבלים שלהם", אמר טאבארס. הוא אופטימי מאוד בנוגע לעתידם של הפרסים באזור. לדבריו, הוא הבין את הפוטנציאל של העופות הדורסים כשהתבררה לו תגובת תושבי המקום כשהעופות הוחזרו לראשונה לטבע. "כשראיתי את ההתלהבות של תושבי המקום כששחררנו את הפרסים הראשונים באלפים, הבנתי מיד שעשינו משהו עוצמתי מאוד", הוא אמר בסיפוק.

לכתבה של סיימון ברץ' בגרדיאן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ