הנשיא הקומיקאי יודע להחזיר: באוקראינה מתחיל לצמוח יריב לפוטין

מקורבי ולודימיר זלנסקי מדגישים שהוא עסוק רק בענייני פנים, אך נראה שהפוליטיקאי השנון, שנהנה מתמיכה נרחבת ונוהג מדי פעם לפשוט את חולצתו בפומבי, יקשה על חייו של פוטין

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זלנסקי בכינוס של מפלגתו בקייב, ביוני

הוא פוליטיקאי שנון שמבין את כוחה של הטלוויזיה, נהנה מתמיכה נרחבת בארצו, ואשר נוהג מדי פעם לפשוט את חולצתו בפומבי. לא, מדובר בנשיא רוסיה ולדימיר פוטין, מנהיגה הכל יכול של המדינה זה 20 שנה. זהו ולודימיר זלנסקי, קומיקאי לשעבר שנבחר בחודש מאי לנשיאה של אוקראינה, ושהפגין לאורך נתיב נסיקתו הלא שגרתית לשלטון חושים דיפלומטיים דומים.

עוזריו של זלנסקי מדגישים שהוא מתמקד בענייני פנים ושאינו חותר להפוך לאנטי-פוטין באזור שבו נשיא רוסיה סופג אמנם ביקורת, אבל לא מתמודד עם אף יריב של ממש.

ייתכן שעתה יריב כזה מתחיל להסתמן. יחסי אוקראינה עם רוסיה, שהשתלטה על חלק משטחה ב-2014 וממשיכה מאז לתמוך בהתקוממות הבדלנים במזרחה, הם ציר שסביבו נעות רבות מהבעיות הביטחוניות הבוערות ביותר של אירופה. זלנסקי מתמודד איתן באסרטיביות מחושבת, מהולה בנדיבות אסטרטגית. כך, הוא מושיט יד לדוברי הרוסית בארצו, שאליהם קודמו הלאומני בתפקיד לא יכול היה לפנות.

זלנסקי (במרכז) בכינוס של מפלגתו בקייב, בחודש שעברצילום: Evgeniy Maloletka/אי־פי

"אחת הסיבות לסכסוך הזה היא ששתי המדינות בחרו במסלולים שונים כדי להתפתח", אומר בוגדן ירמנקו, חבר פרלמנט חדש ממפלגתו של זלנסקי, הממונה על יחסי החוץ ועל הקשרים עם רוסיה. "עכשיו, השחקן הזה, שזוכה ליחס חיובי מאוד בציבור, מייצג את המדינה", הוא מוסיף, "היחס החיובי לזלנסקי עשוי להיות מופנה גם לאוקראינה ולשיטת הממשל שלה".

הסנקציות של מדינות המערב יוצרות מעמסה מתמשכת על הכלכלה הרוסית, מכרסמות בפופולריות של פוטין ודוחקות בקרמלין למצוא פתרון לסכסוך עם אוקראינה.

במערכת הבחירות שלו הבטיח זלנסקי לחתור לסיום הסכסוך. הבטחותיו עוררו אופטימיות בקרב דיפלומטים ביחס לאפשרות של סיום המלחמה הפעילה היחידה באירופה זה חמש שנים. ב-11 ביולי טילפן זלנסקי לפוטין, צעד שעשוי לבשר על נכונות שני הצדדים לשאת ולתת.

ואולם, כמו שני מתאגרפים בזירה, מאז אותה שיחה חגים פוטין וזלנסקי במעגלים. פוטין יזם שורה של משברים קטנים כדי להעמיד את מנהיגה החדש של אוקראינה במבחן. אך בעוד שהסנטימנט הלאומני בפרלמנט הגביל את צעדיו של מנהיג אוקראינה הקודם, פטרו פורושנקו, זלנסקי ניצל את ההזדמנות כדי לפנות לכורים ולעובדי הפלדה דוברי הרוסית במזרח המדינה - ואפילו לאלה שמאסו בפוטין ברוסיה.

זלנסקי בעיר צ'רקאסי, דרומית לקייב, בחודש שעברצילום: Mykola Lazarenko/אי־פי

בחודש שעבר הכריזה ממשלתו של זלנסקי על הפסקת אש שמחזיקה באופן כללי מעמד. היא הסיגה חיילים מקו החזית באחד המחסומים כדי להקל על ניידות האזרחים, והשקיעה כספים בערי גבול עם רוסיה. זלנסקי הגיע לא מכבר למריופול, עיר פלדה במזרח אוקראינה, שבה הודיע על תוכנית למאבק בזיהום האוויר בעלות 25 מיליון דולר. "קודם כול צריך לקנות את לב התושבים", אמר בראיון רוסלאן חומצ'ק, רמטכ"ל צבא אוקראינה. "אי אפשר לפתור את הסכסוך באמצעים צבאיים בלבד", הוסיף, "הזמנים האלה חלפו".

טירון עם מזל

דיפלומט מערבי בכיר שביקש להישאר בעילום שם, כינה את זלנסקי טירון שמשחק בהצלחה על כל הקופה נגד יריב שנון ורב ניסיון.

זלנסקי נואם בקייב, בחודש שעברצילום: /אי־פי

בתגובה לניצחון זלנסקי בבחירות, הציע פוטין אזרחות רוסית לאוקראינים דוברי רוסית שחיים באזורים הבדלנים במזרח המדינה, יוזמה שעלולה לתת בידי פוטין עילה להתערב צבאית, באמתלה של הגנה על אזרחים רוסים. זלנסקי לא נשאר חייב ופנה לאופוזיציה הרוסית. "אנחנו יודעים היטב מה מעניק דרכון רוסי למחזיקים בו", אמר, "הוא נותן להם זכות להיעצר בגלל מחאה שקטה וזכות לא להצביע בבחירות חופשיות". זלנסקי הציע דרכונים אוקראיניים ל"עם הרוסי שסבל יותר מכל" משלטון דיכוי.

נכון, זלנסקי מכהן רק חודשים ספורים כנשיא וההזדמנויות לטעות עוד מונחות לפניו. הממשל שלו מורכב מתערובת של טכנוקרטים מיומנים וממקורבים מעולם הבידור, המתבלטים בהיעדר ניסיונם השלטוני. ועדיין, צוות מדיניות החוץ שלו מבקש להעביר את זירת המאבק מהימין האוקראיני אל רוסיה, תוך ניצול הפופולריות של הקומיקאי זלנסקי בקרב הרוסים. מופעיו הקומיים נצפו באופן נרחב ברוסיה.

באחרונה מינה נשיא אוקראינה צוות שתפקידו להקים ערוץ טלוויזיה אוקראיני בשפה הרוסית, שישדר באזורים בדלניים ויפנה לצופים רוסים. כמו פוטין בן ה-66, גם זלנסקי בן ה-41 מטפח את תדמיתו העממית בציבור ונראה באחרונה בשורת צילומים בים השחור.

על פי סוכנות הידיעות הרוסית אינטרפקס, שמו של זלנסקי הוזכר בחודש יולי בתקשורת הרוסית הכי הרבה פעמים אחרי שמו של פוטין. איוואן יאקובינה, בעל טור במגזין האוקראיני נובוייה ורמיה, משווה בין פוטין למלכה המרשעת באגדת שלגיה. "המלכה מביטה במראה ושואלת: מראה מראה, מי היפה מכולן, והמראה משיבה: יודעת מה, יש איזו נסיכה צעירה לא רחוק מכאן".

לקריאת הכתבה המקורית בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ