שנה לאחר הקמת הממשלה באיטליה, סגן רה"מ סאלוויני קורא לבחירות חדשות

שר הפנים ומנהיג הימין הקיצוני אמר כי אין מנוס מפירוק הממשלה בשל חילוקי הדעות בין מפלגתו הלגה לשותפתה, מפלגת חמשת הכוכבים. בחודשים האחרונים זכתה מפלגתו לשיעורי תמיכה גבוהים ושלטה בבחירות למוסדות האירופיים

גרדיאן
סביונה מאנה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גרדיאן
סביונה מאנה

סגן ראש ממשלת איטליה מתאו סאלוויני קרא אתמול (חמישי) לפזר את הממשלה ולערוך בחירות כלליות בחודשים הקרובים. זאת, לאור המשבר הקואליציוני שבין מפלגתו הימנית-קיצונית של סאלוויני, לגה, לבין שותפתה בממשלה, מפלגת חמשת הכוכבים הפופוליסטית.

המחלוקת בין המפלגות השולטות באיטליה עלתה לכותרות השבוע כשלגה, בראשות סאלוויני, שיתפה פעולה עם מפלגות האופוזיציה וחסמה ניסיון של מפלגת חמשת הכוכבים למנוע את בנייתו של קו רכבת מהיר שיחבר בין איטליה לצרפת. לאחר ההצבעה, אמר סאלוויני שאין טעם להמשיך בהרכב הקואליציוני הקיים.

"אנחנו לא רוצים עוד שרים בממשלה או עוד מושבים בפרלמנט", אמר סאלוויני, המשמש גם שר הפנים, "המטרה היא לא לשנות את הממשלה סתם או להקים ממשלה טכנית. הדבר היחיד שניתן לעשות אחרי הממשלה הנוכחית – שעשתה הרבה דברים טובים – הוא ללכת לבחירות חדשות".

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה, שלא שייך לאף מפלגה אך מזוהה עם חמשת הכוכבים, ערך שיחות נפרדות עם כמה גורמים בקואליציה וקרא לסאלוויני "להסביר לאזרחים מדוע הולכים לבחירות". הוא גם ציין שלסאלוויני אין סמכות להכריז על בחירות. מנהיג מפלגת חמשת הכוכבים לואיג'י דה-מאיו, שגם הוא משמש סגן ראש הממשלה, אמר כי הוא מוכן לערוך בחירות חדשות לאור העובדה ש"מפלגת הלגה עשתה צחוק מהאיטלקים".

שיתוף הפעולה הפוליטי בין לגה לחמשת הכוכבים החל עם הקמת הממשלה ביוני 2018, אך הקואליציה חוותה כמה משברים בשנה שחלפה מאז הקמתה. רבים באיטליה טוענים כי סאלוויני רוצה ללכת לבחירות לאור אחוזי התמיכה הגבוהים שלהם הוא זוכה בחודשים האחרונים, בעוד מפלגת חמשת הכוכבים חווה ירידה בתמיכתה הכללית. מפלגת לגה גם שלטה בבחירות למוסדות האירופים, שנערכו ברחבי היבשת בחודש מאי, אז היא קיבלה כ-24% מקולות המצביעים. 

סאלוויני, מנהיג עממי כריזמטי ונחוש, שאימץ מדיניות של "האיטלקים תחילה" וחסם את נמלי ארצו לאוניות מהגרים, יודע כנראה מה הוא עושה. מאז הבחירות ב-2018, הוא השכיל להעלות את התמיכה במפלגתו מכ-17% ליותר מ-36%, וגם לבצר את מעמדו האישי; הפוליטיקאי בן ה-46, שקיבל לידיו ב-2013 מפלגה בדלנית מרוסקת עם מעט יותר מ-3% תמיכה, הפך אותה ב- 14 החודשים האחרונים למפלגה כלל-ארצית הגדולה באיטליה ואת עצמו למועמד בעל הסיכויים הרבים ביותר להיות ראש ממשלתה הבא.

סאלוויני בפרלמנט באיטליה, השבוע
סאלוויני בפרלמנט באיטליה, השבועצילום: REMO CASILLI/רויטרס

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ