מסמך שהודלף חושף: "ברקזיט קשה" יוביל למחסור במזון, תרופות ודלק בבריטניה

יציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם, כפי שמאיים ראש הממשלה לעשות ב-31 באוקטובר, תגרום לכאוס בתוך הממלכה המאוחדת - כך לפי מסמך סודי שנוסח בדאונינג 10

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ונסון בדיון על הפשיעה בבריטניה, בשבוע שעבר בדאונינג 10
ג'ונסון בדיון על הפשיעה בבריטניה, בשבוע שעבר בדאונינג 10צילום: Daniel Leal-Olivas/אי־פי

הממשלה בלונדון צופה כי אם בריטניה תעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם, הממלכה המאוחדת תסבול ממחסור במזון, תרופות ודלק. לפי מסמך סודי שהודלף, הממשלה מתכוננת לתרחיש הסביר ביותר בהינתן שבריטניה לא תצליח להגיע להסכמה עם מנהיגי האיחוד: עיכוב משמעותי באספקת תרופות ומזון טרי, וכן עליית מחירים משמעותית.

בסביבתו של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון זועמים על הדלפת המסמך, וטוענים כי אויביו הפוליטיים של ג'ונסון עומדים מאחוריה בניסיון לחבל בפגישותיו של ראש הממשלה עם מנהיגי האיחוד, שנקבעו להמשך השבוע. ג'ונסון מאיים לעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם, מה שמכונה "ברקזיט קשה", ב-31 באוקטובר.

משאיות במהלך תרגיל המדמה את המצב בגבול לאחר ברקזיט קשה, ב-2019צילום: Toby Melville/רויטרס

במסמך מפורט תרחיש בלהות, הכולל את כינונו של גבול פיזי בין בריטניה לאירלנד ושלושה חודשי התמוטטות בנמלים, שלא יצליחו לעמוד בעומס הבדיקות הנדרשות. הממשלה משערת עוד כי סביר שהפגנות גדולות יפרצו ברחבי הממלכה לאחר היציאה מהאיחוד, שיחייבו התערבות משטרתית. שני בתי זיקוק גדולים עלולים להיסגר, מה שיגרום לפיטוריהם של אלפי בני אדם.

מתנגדי הברקזיט הקשה טוענים כי המסמך מאשש את כל חששותיהם וחושף את הסכנות ביציאה מהאיחוד ללא הסכם. מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין האשים את ג'ונסון ב"דרדור בריטניה למשבר", בעוד חבר אחר ממפלגתו, טום ברייק, אמר כי ברקזיט קשה "יגרום למצב חירום מלחמתי בשעת שלום, שכולו ניתן למניעה".

חקלאים מפגינים נגד הברקזיט, בשבוע שעבר בלונדוןצילום: Vudi Xhymshiti/אי־פי

מאיגוד הסחר הגדול בבריטניה נמסר כי הממשלה לא חשפה בפניהם את האפשרות למחסור חמור בדלק. "זו הפעם הראשונה שאנחנו שומעים על כך", אמרה דוברת האיגוד, "וזה מדאיג במיוחד שכן מחסור בדלק לא ישפיע רק על מעבר סחורות מאירופה לבריטניה, אלא גם בתוך בריטניה". 

גורמים בממשלתו של ג'ונסון ניסו להרגיע את הציבור לאחר פרסום המסמך. מייקל גוב, השר האחראי על תכנון התגובה למצב של ברקזיט קשה, אמר כי המסמך מפרט "את התרחיש הגרוע ביותר" וכי הוא נוסח מזמן, לפני שבוצעו "צעדים משמעותיים" מצדו של ג'ונסון בארבעת השבועות האחרונים כדי להקל על המכה. על אף שהתאריך על המסמך מעיד שהוא נכתב לאחר כניסת ג'ונסון לדאונינג 10, בסביבתו של ראש הממשלה מנסים לתרץ את התרחיש בכך שהוא נכתב מזמן וכבר אינו רלוונטי.

גורם בדאונינג 10 האשים את מקורביה של ראשת הממשלה לשעבר, תרזה מיי, בהדלפת המסמך בניסיון לפגוע בג'ונסון. לפי הגורם, בסביבתה של מיי רוצים לחבל בשיחותיו של ג'ונסון עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ונשיא צרפת, עמנואל מקרון, המתוכננות להימשך השבוע.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ