ראש ממשלת איטליה הודיע על התפטרותו כדי למנוע בחירות שבהן יתחזק הימין הקיצוני

מפלגת הימין הקיצוני של סלביני רצתה להקדים את הבחירות בשל הצלחתה הגדולה בסקרים. ראש הממשלה השיב את המנדט לנשיא, וסלל את הדרך להקמת ממשלה חדשה בלי לקיים בחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה

הממשלה הכי לאומנית, פופוליסטית ולא תפקודית באיטליה מזה עשורים התמוטטה היום (שלישי), לאחר שראש ממשלת איטליה הכריז על התפטרותו בעקבות מהלך מרדני של סגן ראש הממשלה ושר הפנים רב העוצמה מתאו סלביני.

"שר הפנים רדף אחר אינטרסים פרטיים ומפלגתיים כשקרא לבחירות ומשך את תמיכתו בממשלה", אמר ראש הממשלה ג'וזפה קונטה. ראש הממשלה אמר את דבריו בנאום בסנאט. כשסלביני יושב לידו, קונטה הביט בו והאשימו ב"אופורטוניזם פוליטי", זלזול במוסדות של איטליה ודחיפתה של המדינה ל"מערבולת של חוסר ודאות פוליטית וחוסר יציבות כלכלית". סלביני ענה שהוא אינו פוחד מדין הבוחר, בניגוד לאחרים בפרלמנט שחוששים לאבד את תפקידם. 

קונטה הודיע שבכוונתו להגיש את התפטרותו לנשיא סרג'יו מטרלה - צעד שנועד לעקוף את הצבעת האי אמון והקדמת הבחירות שסלביני ביקש לקיים. הסקרים חזו 38% תמיכה למפלגת הימין הקיצוני של סלביני - לגה - ולכן הוא דחף להקדמת הבחירות.

סגן ראש הממשלה מתאו סלביני בסנאט, היוםצילום: Gregorio Borgia/אי־פי

קונטה הוא פרופסור למשפטים, שמונה בשנה שעברה כמועמד פשרה בין סלביני לבין מנהיג מפלגת חמשת הכוכבים האנטי ממסדית, לואיג'י די מאיו. לפני שבועיים הכריז סלביני על פירוק השותפות הקואליציונית בין מפלגתו לחמשת הכוכבים. "אני שואל אם העם האיטלקי אם הוא רוצה לתת לי סמכות מלאה לעשות את מה שהבטחנו, כדי שנוכל ללכת עד הסוף בלי משוכות", אמר אז סלביני. 

על אף ההצלחה בסקרים, ייתכן שההימור הפוליטי של סלביני יביא להפסדו. ישנן כמה אפשרויות להקמת ממשלה חלופית מבלי להוציא את האיטלקים לקלפיות זו הפעם השנייה בשנה וחצי. בעקבות החלטתו של קונטה היום להחזיר את המנדט לנשיא , יהיה על הנשיא להכריע אם יש לקיים לבחירות מוקדמות או לנסות קודם להרכיב קואליציה חדשה. גם אם הסיכויים לכך לא רבים, ישנה אפשרות שקואליציה כזו תקום ללא מפלגתו של סלביני. 

מוקדם יותר החודש, מפלגת לגה לא הצליחה לצבור תמיכה בהצבעת אי-אמון בקונטה, משום שמפלגת חמשת הכוכבים איחדה כוחות עם האופוזיציה ועם מפלגות השמאל הקטנות נגד ההצעה. פרשנים ציינו כי שיתוף הפעולה בין די מאיו לבין מפלגות האופוזיציה הפתיע את סלביני ופתח פתח לשיתוף פעולה עתידי שלהן בממשלה ללא מפלגת לגה - צעד שצפוי להתקבל בהתנגדות רבה בתוך המפלגות.

נפילת הקואליציה דוחפת את איטליה שוב לתקופה של משבר וכאוס פוליטי, 445 ימים בלבד לאחר שאנשי הימין הקיצוני והפופוליסטים הקימו יחד ממשלה. בזמן הקצר שהקואליציה כיהנה, חבריה החדירו פחד ללב הממסד האירופי, הדגישו את ההתנגדות שלהם לאיחוד האירופי, זלזול בחוקי הפיננסים של אירופה, הסיתו נגד מהגרים וחיממו את היחסים עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. הטלטלה הפוליטית מגיעה בזמן בעייתי עבור המדינה האירופית, כשהיא אמורה להגיש את הצעת התקציב השנתי ל-2020 למועצה האירופית עד אמצע אוקטובר ולאשרה בפרלמנט עד סוף השנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ