הרשויות ברוסיה זיהו ארבעה איזוטופים רדיואקטיביים מהפיצוץ באתר הצבאי

סוכנות מזג האוויר הרוסית זיהתה את החלקיקים כאיזוטופים של סטרונציום, שני סוגים של בריום ולנתן. המידע מעלה את האפשרות שחלקיקים כבדים יותר השתחררו קרוב יותר לאתר הפיצוץ

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הלוויות ההרוגים מהפיצוץ, החודש
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

סוכנות מזג האוויר של רוסיה זיהתה היום (שני) ארבעה איזוטופים רדיואקטיביים שהשתחררו בפיצוץ באתר ניסויים צבאי מוקדם יותר החודש. רוב פרטי הפיצוץ שגבה את חייהם של שבעה בני אדם נותרו תחת מעטה סודיות, גם שבועות לאחר התאונה.

סוכנות מזג האוויר הרוסית זיהתה את החלקיקים כאיזוטופים של סטרונציום, שני סוגים של בריום ולנתן. הסוכנות מסרה שרמות הקרינה כעת נורמליות בערים שקרובות למקום התאונה, שהתרחשה בצפון רוסיה ב–8 באוגוסט.

כל ארבעת החלקיקים נוצרים מגזים רדיואקטיביים שמשתחררים בביקוע גרעיני, אמרו מומחים, וסביר שהם ייסחפו למרחק גדול מהמקום שבו הם שוחררו. המידע החדש אמנם לא חושף מה סוג המתקן שהתפוצץ, אך הוא מעלה את האפשרות שחלקיקים אחרים, כבדים יותר, השתחררו קרוב יותר לאתר הפיצוץ.

ההודעה של הסוכנות, שתפקידה המרכזי הוא לעקוב אחר מזג האוויר, היא חלק מטפטוף איטי של מידע בנושא. עד כה, הרשויות ברוסיה התנהלו באיטיות ולא מיהרו להכיר בכך שהתרחשה תאונה גרעינית באתר ניסויים צבאי. מומחים במערב אמרו כי הפיצוץ התרחש בעת שרוסיה ערכה ניסויים בסוג חדש של טיל שיוט שמשתמש בהנעה גרעינית, אשר נאט"ו מכנה "סקייפול". נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הכיר רק בשבוע שעבר בכך שהפיצוץ התרחש בעת ניסוי מתקן צבאי.

רוסיה וארה"ב האיצו בתקופה האחרונה את קצב הניסויים בכלי נשק חדשים שיכולים לשאת ראשי נפץ גרעיניים. במקביל, אמנות למניעת תפוצת נשק גרעיני מתקופת המלחמה הקרה קורסות או מגיעות לסיומן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ