"היום שבו הדמוקרטיה מתה": מה כתבו העיתונים בבריטניה על השבתת הפרלמנט

העיתונים בממלכה נעו בין התקפות לתמיכה בבוריס ג'ונסון, שהשבית את הפרלמנט כדי לסכל התנגדויות לברקזיט. כותרת אחת כינתה אותו דיקטטור, ובאחרת נכתב כי הוא נלחם באויביו

לוגו גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המונים מפגינים בלונדון נגד הברקזיט, אתמול
לוגו גרדיאן

ביממה שחלפה מאז הודיע ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון על השבתת הפרלמנט, כותרות העיתונים בממלכה המאוחדת עסקו כמעט אך ורק בצעד זה, שנועד למנוע ממחוקקים לעצור את התוכנית לעזיבת האיחוד האירופי ללא הסכם.

על שער הגרדיאן דווח על "זעם בעקבות השבתת הפרלמנט". תגובתו של ג'ון ברקו, יו"ר הבית התחתון שקרא להחלטה "שערורייה חוקתית", בולטת בעמוד הראשי של העיתון. מאמר המערכת מובלט גם הוא: "המהלך הגרוטסקי של ג'ונסון מייצג שימוש לרעה בכוחו של המשרד הבכיר במדינה". גם בפייננשל טיימס הבליטו את דבריו של ברקו.

השער של הגרדיאן, היום
השער של הדיילי מייל, היום. ג'ונסון הסיר את הכפפות

העיתון i העניק כותרת דומה: "המחוקקים זועמים בעוד ג'ונסון משבית את הפרלמנט". עם זאת, העיתון סיפק גם טעימה מטור דעה שמכנה את ההחלטה "צעד אמיץ שיחלק את האופוזיציה השמרנית".

בדיילי מייל, לעומת זאת, כתבו כי ג'ונסון "מוריד את הכפפות". לפי הדיילי מייל, היה זה דווקא מנהיג הלייבור ג'רמי קורבין שעורר כעס במדינה בעקבות בקשתו להיפגש עם המלכה אליזבת השנייה. העיתון הרבה יותר חיובי כלפי המהלך של ג'ונסון, ומכנה אותו "צעד היסטורי שנועד לסכל את המהלכים של מחוקקים המתנגדים לברקזיט".

השער של הדיילי טלגרף, היום
השער של הסאן, היום
השער של הדיילי אקספרס, היום. התלהב מהדחייה
השער של "הסקוטמן", הבוקר. התמקדו במנהיגת השמרנים הסקוטים

הטיימס בחר להציג על עמוד השער שלו תמונה מחמיאה של ג'ונסון, בצבעי שחור-לבן, תחת הכותרת "ג'ונסון הולך על כל הקופה". העיתון אמנם כתב שג'ונסון "דחף את בריטניה לסף משבר חוקתי", אך גם לעג ליו"ר ברקו. כך, בעיתון נכתב שברקו "היה אתמול בחופשה משפחתית כששמע על החלטתו של ג'ונסון. לא הייתם רוצים שארמון החול שלכם שבניתם יהיה קרוב לברקו ברגע ששמע את החדשות. הוא היה רומס אותו בהתקף זעם".

הטלגרף, שהעסיק בעבר את ג'ונסון ככותב טורי דעה, היה חיובי מאוד בנוגע להחלטה. העיתון מפנה אצבע מאשימה דווקא ל"מחוקקים שמנסים לסכל את הברקזיט" ומסתכנים במשבר חוקתי, ולא ראש הממשלה שהחליט להשבית את עבודת הפרלמנט. הסאן כינה את ג'ונסון "אמיץ", וכתב כי הוא "הגיע כדי להילחם באויביו". הדיילי אקספרס הביע את התלהבותו מההחלטה וכינה אותה "מהלך אמיץ שנועד לטאטא הצידה מחוקקים שנחושים למנוע מבריטניה לעזוב את האיחוד האירופי". לפי העיתון, אם המלכה הסכימה לבקשת הדחייה של ג'ונסון, כנראה שהיא תומכת בברקזיט.

השער של הטיימס, היום
השער של העיתון הבריטי ,היום. "צעד אמיץ"

הכותרת של הדיילי מירור זועמת. לפי העיתון, ג'ונסון הוא "דיקטטור חסר אמינות שדחה את (פתיחת מושבב) הפרלמנט" וברקזיט ללא הסכם עלול לדחוף את שירותי הבריאות בממלכה ל"טקס התאבדות". העיתון גם התייחס באופן שונה למערבותה של המלכה אליזבת, ודיווח כי "יש זעם על כך שהיא נגררה לתוך הכאוס הזה".

השער של ABC בספרד, היום
השער של הליברסיון, היום

העיתונים בסקוטלנד בחרו להתמקד ברות דייווידסון, מנהיגת מפלגת השמרנים הסקוטית, שלדבריהם צפויה להתפטר בעקבות חוסר שביעות הרצון שלה מג'ונסון. הדיילי רקורד כינה את אתמול "היום שבו הדמוקרטיה מתה". עוד נכתב שם שהשרה הראשונה של סקוטלנד, ניקולה סטרג'ון, אמרה כי אם "דייווידסון אינה מסוגלת לסבול אותו, אז למה שאנחנו נעשה זאת?". הנשיונל הדפיס כותרת דומה, והוסיף חלק ממאמר דעה שכתבה סטר'גון, שבו נכתב כי "היום הוא היום שבו עצמאות סקוטלנד הפכה לדבר בלתי נמנע".

בשאר אירופה היו תגובות מעורבות. כמה כלי תקשורת בלגיים קראו להחלטה  "הפיכה". ABC בספרד דיווח שג'ונסון "הכניס את המלכה למלחמת הברקזיט" וליברסיון הצרפתי הוסיף שבריטניה נעה בכיוון של ברקזיט יותר ויותר קשה, כלומר ללא הסכמים ועם יותר נזקים כלכליים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ