מכה לג'ונסון: בית הנבחרים אישר לדחות את הברקזיט ומנע בחירות בזק

כדי למנוע יציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם ב-31 באוקטובר, מחוקקים מהאופוזיציה ומורדים ממפלגתו של ראש ממשלת בריטניה פעלו יחד לסיכול המהלך ■ החוק לדחיית הברקזיט יצטרך לעלות להצבעה בבית הלורדים כדי לקבל אישור סופי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הנבחרים הבריטי, אמש

מה קורה בבריטניה?

■ בית הנבחרים דחה את הצעתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון להקדים את הבחירות – מכה שלישית עבורו בתוך יומיים בפרלמנט.

■ בעזרת מורדים ממפלגת השלטון, המחוקקים אישרו את השלב הראשון של חוק שנועד לבלום יציאה מהאיחוד האירופי ללא הסכם.

בית הנבחרים הבריטי דחה אמש (רביעי) את הצעתו של ראש הממשלה בוריס ג'ונסון לקיים בחירות בזק ב-15 באוקטובר. זאת, לאחר שמוקדם יותר אתמול אישר הבית התחתון את השלב הראשון של החוק לדחיית הברקזיט, שנועד למנוע מבריטניה לעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם ב-31 באוקטובר.

הצעד הוא מכה לג'ונסון, שהבטיח למצביעים שבריטניה תעזוב את האיחוד האירופי בסוף אוקטובר עם או בלי הסכם. בתגובה לאישור החוק לדחיית הברקזיט, ג'ונסון ביקש להקדים את הבחירות, אולם לשם כך הוא נזקק לתמיכת האופוזיציה. זו הודיעה מצדה כי לא תצביע בעד המהלך לפני אישורו הסופי של החוק לדחיית הברקזיט. 298 מחוקקים הצביעו אמש בעד הקדמת הבחירות ו-56 הצביעו נגד, אולם ג'ונסון נזקק לרוב של שני שלישים מהפרלמנט (433 קולות) כדי להביא לאישור הצעתו.

מוקדם יותר הצביעו 327 מחוקקים בבית הנבחרים בעד החוק לדחיית הברקזיט, ו-299 התנגדו לו. כעת צפוי החוק לעלות להצבעה בבית העליון, בית הלורדים. אם יאושר באופן סופי, לאחר שהמלכה תחתום על החוק, הוא יחייב את הממשלה לבקש מהאיחוד האירופי לדחות את מועד הברקזיט, אם הצדדים לא יגיעו להסכם עד 19 באוקטובר.

מפגינים נגד הברקזיט בלונדון, אתמולצילום: AFP

האג'נדה של ג'ונסון בנוגע לבקרזיט חטפה מכה שלישית בתוך יומיים. שלשום, ברית של מחוקקים מהאופוזיציה ומורדים מהמהפלגה השמרנית הצליחה להשתלט על סדר היום של הפרלמנט וכך להעלות להצבעה את החוק לדחיית הברקזיט. בעקבות זאת הודחו 21 מורדים מהמפלגה השמרנית. עוד לפני ההצבעה, מספר שתיים בלייבור, ג'ון מקדונל, אמר שהמפלגה לא תתמוך בהקדמת הבחירות לפני כניסת החוק לדחיית הברקזיט לספר החוקים.

פרשנים התקשו לנבא מה יהיו תוצאות הניסיון של הפרלמנט הבריטי לקשור את ידיו של ג'ונסון. המהלך עשוי להסתיים בין השאר בברקזיט כאוטי ללא הסכם, או בנטישת המהלך לעזיבת האיחוד האירופי. 

בשבוע שעבר נקט ג'ונסון צעד להשבתת הפרלמנט לחמישה שבועות מאמצע ספטמבר, כדי לצמצם את חלון ההזדמנויות שנותר למחוקקים כדי לסכל ברקזיט ללא הסכם. מחוקקים רבים זעמו על החלטתו של ג'ונסון ואמרו כי מדובר במהלך לא דמוקרטי ולא חוקתי.

מפגינים בעד הברקזיט בלונדון, אתמולצילום: Matt Dunham/אי־פי

האירועים שלשום התרחשו על רקע קונצנזוס הולך וגדל בקרב יריביו של ג'ונסון, שלפיו הוא מנסה לקדם מהלכים בעצת אחד מעוזריו, אסטרטג מוביל במחנה עזיבת האיחוד במשאל העם ב-2016. בכך שהשבית את הפרלמנט לחמישה שבועות ואיים לסלק מורדים ממפלגתו, איום שמומש ביום שלישי, ג'ונסון איחד את האופוזיציה וחלקים ממפלגתו נגדו. 

יותר מכל, האירועים של השבועות האחרונים מדגישים את חוסר האמון בפרלמנט ואת המשבר שבו שרויה הפוליטיקה הבריטית. ג'ונסון טען שהוא לא רוצה בחירות וכי הוא נאלץ לקדם מהלך זה בלחץ הפרלמנט, ואילו מנהיג האופוזיציה ג'רמי קורבין, שטוען כבר שנתיים שהוא מעוניין בבחירות, פעל כדי למנוע את הקדמתן.

"אני חושב שהוא הפך למנהיג הראשון של האופוזיציה בהיסטוריה הדמוקרטית של ארצנו שסירב להזמנה להקדים את הבחירות", אמר ג'ונסון על קורבין לאחר ההצבעה אמש. "אני יכול רק לשער בנוגע לסיבות מאחורי ההיסוס שלו. המסקנה הברורה היא שהוא חושש מהפסד". עם זאת, במפלגתו של קורבין עדיין בודקים את האפשרות לתמוך בהקדמת הבחירות לאחר שהחוק לדחיית הברקזיט יאושר סופית.

במקביל לאירועים בפרלמנט, קמעונאים בבריטניה הזהירו מפני מחסור במזון ועלייה במחירים בתרחיש של ברקזיט ללא הסכם. הגוף המייצג סופרמרקטים ורשתות מזון בבריטניה מסר שעיכובים בגבול ישפיעו על מזון טרי בכמה דרכים, ובהן זמינות, חיי מדף ועלות. "הערכה שלנו מבוססת על דיונים עם חברי הארגון, שמעבירים מזון טרי מדי יום", אמר אנדרו אופי, יו"ר קונסורציום קמעונאי המזון הבריטים.

אופי הוסיף כי תאריך היעד המקורי של הברקזיט, בחודש מארס, היה גרוע, אך אוקטובר הוא כנראה הזמן הגרוע ביותר ליישום ברקזיט ללא הסכם. אחת הסיבות לכך, לדבריו, היא שמחסנים רבים מאחסנים בתקופה זו של השנה סחורות לקראת חג המולד. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ