הקואליציה החדשה באיטליה - ללא הימין הקיצוני

המפלגה הפופוליסטית ויריבתה המפלגה הדמוקרטית הסכימו על הקמת קואליציה כדי למנוע את עליית הימין הקיצוני לשלטון. המהלך צפוי להביא לשינוי במדיניות היד הקשה של איטליה לפליטים

אי-פי
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'וזפה קונטה מגיע לארמון הנשיאות ברומא, היום
אי-פי
גרדיאן

ראש ממשלת איטליה ג'וזפה קונטה הקים היום (רביעי) קואליציה חדשה שכוללת את מפלגת חמשת הכוכבים הפופוליסטית ואת המפלגה הדמוקרטית מהמרכז־שמאל – ברית שנועדה למנוע מהימין הקיצוני המתחזק לעלות לשלטון. שישה ימים לאחר שהנשיא סרג'יו מטרלה ביקש ממנו להקים ממשלה חדשה, קונטה דיווח בחזרה לארמון הנשיא כי הוא הצליח במשימה. קונטה אמר לעיתונאים כי הוא ושריו החדשים יקדישו את האנרגיות, היכולות והרצון שלהם כדי להפוך את איטליה למקום טוב יותר עבור כל האיטלקים.

ממשלתו הראשונה של קונטה נפלה בחודש שעבר, 14 חודשים לאחר שקמה, לאחר שמנהיג מפלגת לגה מתאו סלוויני משך את תמיכתו מהקואליציה. כשהוא שואב עידוד מחודשים של עלייה בסקרים ומהצלחתו בבחירות לפרלמנט האירופי, סלוויני ניסה לקדם מהלך שיביא להפלת הממשלה ולבחירות מוקדמות, שבהן קיווה לקבל בעצמו את תפקיד ראש הממשלה. אך לאחר ימים של תמרונים פוליטיים, מפלגת האופוזיציה הגדולה באיטליה, המפלגה הדמוקרטית, ויריבתה מפלגת חמשת הכוכבים, הצליחו להסכים על הקמת ממשלה חדשה בראשות קונטה.

כשקונטה קיבל על עצמו את הובלת הממשלה הקודמת ביוני 2018 הוא היה טירון פוליטי עם קריירה של פרופסור למשפטים. הוא לא החשיב עצמו כחלק מאף מפלגה, אך הכיר בכך שמצא עניין ברעיונות של המפלגה הפופוליסטית. היום, מטרלה הזכיר לעיתונאים כי לקונטה ממתינה עוד משוכה מרכזית אחת. על הקואליציה לקבל את אמון שני בתי הפרלמנט בהצבעה. ביחד, לדמוקרטים, למפלגת חמשת הכוכבים ולמפלגת שמאל קטנה נוספת צריך להיות רוב דחוק כדי לעבור שלב זה. טרם נקבע תאריך להופעתו הבאה של קונטה בפרלמנט או להצבעת האמון, אך השרים יושבעו לתפקידיהם מחר בבוקר.

קונטה וסלוויני בפרלמנט, בחודש שעברצילום: Gregorio Borgia/אי־פי

סלוויני כיהן כסגן ראש הממשלה ושר הפנים בממשלה הקודמת, ונחשב לכוח המוביל מאחורי רבים ממהלכיה של הממשלה. בקואליציה החדשה תחליף אותו עובדת ציבור ותיקה ומומחית למדיניות הגירה בתפקיד שרת הפנים. לוצ'יאנה למורגס, אחת העובדות הוותיקות במשרד הפנים, היתה בשנים האחרונות אחראית על תכנון קליטת פליטים ומהגרים במרכזים בצפון איטליה, והיא ידועה בתמיכתה בתוכניות אינטגרציה. המינוי שלה מסמן תפנית מעידן סלוויני, שמדיניות היד הקשה שלו כללה סגירה של נמלי איטליה בפני ספינות של ארגוני סיוע לפליטים וביטול הגנות מרכזיות על מבקשי מקלט.

בזמן המשא ומתן על הקמת הקואליציה, המפלגה הדמוקרטית ביקשה ממפלגת חמשת הכוכבים לנטוש את מדיניות ההגירה של הממשלה הקודמת. במוקד הדיון עמד ביטול הוראה של סלוויני לתפוס ספינות חילוץ של פליטים ולהטיל קנסות על ספינות שהביאו פליטים לאיטליה ללא אישור. 

בעקבות הוראתו של סלוויני, עשרות קפטנים של ספינות חילוץ ומתנדבים מצאו עצמם תחת חקירה, שמונה מהם בשלושה חודשים האחרונים. כך למשל, התביעה בעיר רגוזה העבירה אתמול לחקירה את הקפטן ואת ראש המשימה של ספינת החילוץ אלינור, של ארגון הסיוע לייפליין, בחשד לעידוד הגירה. הקפטן של ספינה זו הכריז על מצב חירום על הספינה ובניגוד להוראותיו של סלוויני הביא מאה פליטים לחופי סיציליה. בנוסף, בשבוע שעבר הטילו הרשויות באיטליה קנס בסך 300 אלף אירו על צוות המארה ג'וניו, ספינה שהפעיל ארגון הסיוע האיטלקי מדיטראניה, שהציל יותר ממאה פליטים, בהם 22 ילדים מתחת לגיל עשר. 

על אף שמספר הפליטים שמגיעים לאירופה ירד לחצי בשנתיים האחרונות, מאות מבקשי מקלט ממשיכים לנסות לחצות את הים התיכון מצפון אפריקה. בשבוע שעבר טבעו לפחות שתי סירות פליטים, כך לפי ארגוני סיוע, ולפחות 70 בני אדם מתו בים. בשבועות האחרונים, ארגוני סיוע הצילו יותר מ–600 בני אדם. פעילים למען פליטים מקווים שעם הקמת הממשלה החדשה, ולאחר שהשרה החדשה תושבע לתפקידה, מדיניותה של איטליה ביחס למשבר הפליטים תשתנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ