"נקרעתי בין הנאמנות למשפחתי לאינטרס הלאומי" |

השבוע הרע של בוריס ג'ונסון נמשך: אחיו התפטר מהממשלה והפרלמנט

ראש הממשלה הבריטי הפסיד את הרוב בפרלמנט, איבד שליטה על סדר היום של בית המחוקקים והפסיד בהצבעות על הברקזיט ועל הקדמת הבחירות. ואחרי שגירש 21 מורדים ממפלגתו ספג מכה מבית

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ו ג'ונסון בפרלמנט בלונדון, ביוני
לוגו ניו יורק טיימס

גישתו הבלתי מתפשרת של בוריס ג'ונסון לגבי הברקזיט הובילה את נכדו של וינסטון צ'רצ'יל לעזוב את המפלגה השמרנית. גישה זאת, לצאת מהאיחוד האירופי ללא הסכם, הובילה היום (חמישי) להתפטרותו מהממשלה של אדם קרוב במיוחד לראש הממשלה הבריטי – אחיו.

"בשבועות האחרונים נקרעתי בין הנאמנות המשפחתית שלי לבין האינטרס הלאומי", כתב ג'ו ג'ונסון בציוץ בטוויטר שבו הודיע על התפטרותו מהממשלה ומהפרלמנט. "זהו מתח בלתי ניתן לפיתרון וזמן בשביל אחרים לקחת את התפקידים שלי כמחוקק וכשר".

התפטרותו של ג'ונסון בן ה-47 מתפקיד השר לענייני עסקים, אנרגיה, אסטרטגיה תעשייתית ואוניברסיטאות רק הדגישה עוד יותר את אחת ההתחלות האומללות ביותר לראש ממשלה בריטי. בוריס ג'ונסון הפסיד השבוע את הרוב בפרלמנט, איבד שליטה על סדר היום של בית המחוקקים, והפסיד בהצבעה שהובילו מחוקקים מהאופוזיציה ומורדים במפלגתו לדחיית הברקזיט.

ג'ונסון החליט להדיח מהמפלגה השמרנית את 21 המחוקקים המורדים, בהם נכדו של וינסטון צ'רצ'יל, ניקולס סואמס, ועל פי דיווחים היה זה הקש ששבר את גב הגמל מבחינתו של אחיו ג'ו. אחיו של ראש הממשלה היה תמיד חבר באגף הפרגמטי והפרו-אירופי של המפלגה השמרנית והתפטרותו מסמלת קרע במשפחת ג'ונסון ואת השבר במפלגת השלטון הבריטית.

ג'ו ג'ונסון תמך בהישארות בריטניה באיחוד האירופי בשעה שאחיו היה הפנים של המחנה שקרא להצביע במשאל העם ב-2016 בעד עזיבת גוש המדינות. הוא נמצא בפרלמנט מאז 2010 וכיהן בכמה תפקידים מיניסטריאליים, ואין זו הפעם הראשונה שהוא מתפטר מהממשלה. בשנה שעברה הוא התפטר במחאה על הטיפול של ראשת הממשלה תרזה מיי בברקזיט, אולם נותר בפרלמנט. הוא דרש לקיים משאל עם שני בסוגיית הברקזיט שתיתן למצביעים הבריטים הזדמנות לחשוב מחדש על הצעד.

מאז שנכנס לתפקיד ראש הממשלה בחודש יולי, מנסה ג'ונסון לגייס את המפלגה השמרנית מאחורי האסטרטגיה שלו – לעזוב בכל מחיר את האיחוד האירופי ב-31 באוקטובר, עם הסכם או בלעדיו. אתמול בערב, לאחר שלא הצליח למנוע את אישורה של הצעת החוק לדחיית הברקזיט, בית הנבחרים דחה את הצעתו להקדים את הבחירות ל-15 באוקטובר.

ג'ונסון ביקר היום במחוז מערב יורשייר שבצפון אנגליה ואמר שהוא "מעדיף למות בתעלה" מאשר להסכים לדחיית הברקזיט, וסירב לומר מה יעשה אם ייכפה עליו לעשות זאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ