פרשנות |

ג'ונסון נכנס בסערה לדאונינג 10 ונתקל במרד. למזלו, לאופוזיציה יש את קורבין

מאז שמונה לראש ממשלה היה ג'ונסון נחוש להוציא את בריטניה מאירופה ללא הסכם עד ל–31 באוקטובר ■ הכאוס הכלכלי שתגרום תוכניתו והזלזול שהפגין כלפי הפרלמנט גרמו לשמרנים בכירים למרוד בו

אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בוריס ג'ונסון במעונו בדאונינג 10 בלונדון, היום
אנשיל פפר

"זה היה ממש מוזר לעמוד עם כל כך הרבה שמרנים בלובי", סיפרה שלשום (שלישי) חברת הפרלמנט הוותיקה מהלייבור, לואיז אלמן. "ועוד כאלה שמרנים בכירים". בפרלמנט הבריטי ההצבעות נעשות באמצעות יציאת החברים מהמליאה אל שני מסדרונות הקרואים Aye and No Lobbies — שם עומדים חבריהם שתפקידם למנות כמה תומכים ומתנגדים ישנם להצעה. בדרך כלל רגילים החברים לראות שם בעיקר את עמיתיהם למפלגה. אבל ביום שלישי חברי מפלגות האופוזיציה מצאו את עצמם מתחככים במסדרון עם לא פחות מ–21 מורדים שמרנים, בהם חברי קבינט בכירים בדימוס, שני שרי אוצר לשעבר ואפילו ניקולס סואמס — נכדו של האייקון הגדול בתולדות השמרנים, וינסטון צ'רצ'יל. כולם הפרו את הוראות מצליפי הסיעה והצביעו בעד הצעת החוק שאפשרה למחוקקים להפקיע מידי הממשלה את השליטה על סדר היום הפרלמנטרי.

זה היה הרגע שממנו חשש ראש הממשלה החדש בוריס ג'ונסון. הוא אולי פופולרי בקרב חברי מפלגה מהשורה וזכה בבחירות להנהגתה ביוני ב–66% מקולותיהם — אבל בין חברי הפרלמנט, כולל בקרב חלק מוותיקי השמרנים, היחס אליו שונה בהחלט. ג'ונסון נכנס לרחוב דאונינג בסערה, עם צוות יועצים חדור מוטיבציה להוציא את בריטניה מאירופה, בכל מחיר וללא הסכם עד ל–31 באוקטובר. הוא חשש מהפרלמנט אבל יועצו הבכיר, דומיניק קאמינגס, שבעבר ניהל את הקמפיין למען הברקזיט לקראת משאל העם ב–2016, דחף קדימה.

השלב הראשון היה השבתה ארוכה של הפרלמנט למשך חמישה שבועות, החל משבוע הבא. זו נועדה לגזול את מרבית הזמן שחברי הפרלמנט קיוו לנצל כדי לפקח על השלבים האחרונים של המשא ומתן עם האיחוד האירופי על תנאי הברקזיט. השלב הבא היה מסכת איומים על חברי מפלגתו הסוררים, לבל יצביעו בעד הצעת החוק שאמורה למנוע פרישה ללא הסכם. האיום היה הגדרת החוק כהצבעת אמון, שהתומכים בה ייחשבו כמי שעזבו את המפלגה ולא יוכלו להתמודד מטעם השמרנים בבחירות הבאות.

אבל הלחץ השיג את התוצאה ההפוכה. הכאוס הכלכלי שיגרום ברקזיט ללא הסכם, בתוספת הזלזול המופגן כלפי הפרלמנט, גרם לחבורת השמרנים הבכירה למרוד. שורה של שמרנים קמו בפרלמנט בזה אחר זה לגנות את מנהיג מפלגתם, שלדבריהם בגד בעקרונות השמרנות הקלאסית. חבר נוסף ערק באמצע נאום של ג'ונסון, חצה את המליאה ועבר לשבת בספסלי מפלגתו החדשה, הליברל־דמוקרטית. בכך איבד ג׳ונסון את הרוב שלו בפרלמנט. וכדי להוסיף על ההשפלה, אתמול הודיע אחיו הצעיר — חבר פרלמנט ושר המדע וההשכלה גבוהה ג'ו ג'ונסון — כי הוא אינו מסוגל עוד לשרת בממשלה בשל "מתח לא פתור" ותחושה שהוא "קרוע בין נאמנות משפחתית לאינטרס הלאומי", וכי יפרוש מפוליטיקה לגמרי בבחירות הבאות.

אבל אובדן השליטה של ג'ונסון על הפרלמנט והמורדים במפלגתו לא מסייע לבלום את הברקזיט — או לפחות להגיע לתהליך פרישה מסודר יותר — מכיוון שבימים האלה אין גם באמת אופוזיציה מסודרת בבריטניה. אם היה מנהיג למפלגת הלייבור עם מדיניות ברורה בנושא הברקזיט, שחברי מפלגתו סומכים עליו, ג'ונסון היה עלול למצוא את עצמו השבוע הופך לראש הממשלה עם תקופת הכהונה הקצרה ביותר בתולדות הפוליטיקה הבריטית. במקום זאת, יש לאופוזיציה הבריטית את ג'רמי קורבין.

הברקזיט תקוע

אובדן הרוב בפרלמנט אולי תוקע את תוכניות הברקזיט של ג'ונסון, אבל לא מסכן — כרגע —  את אחיזתו בראשות הממשלה. המהלך המתבקש של מתנגדיו היה להמשיך להצבעת אי־אמון ולהקים ממשלה חלופית, שתיכנס למשא ומתן מחודש עם האיחוד, ותגיע להסכם פרישה שיובא לאישור מחודש של הבוחרים במשאל עם חדש. אבל גם לקורבין אין רוב. המפלגה השלישית בבריטניה, הליברל־דמוקרטית, מוכנה לתמוך בממשלה חלופית בראשות חבר פרלמנט ותיק, מהלייבור או מהשמרנים המורדים. את קורבין הם פוסלים בשל דעותיו הרדיקליות ובעיקר בשל החשש שגם הוא, בסתר לבו, ממשיך לייחל לפרישה מהאיחוד — ולכאוס כלכלי שיקל עליו להיבחר ולהנהיג את מדיניותו הכלכלית הסוציאליסטית.

גם חלק מחברי הפרלמנט של הלייבור מעדיפים שמנהיגם הנוכחי לא ייהפך לראש ממשלה. "אנחנו לא סומכים על קורבין בכל הנוגע לברקזיט", הודה חבר המפלגה. "טוב שלא היינו צריכים להתלבט בכלל אם לתמוך בממשלה חלופית בראשו". אבל בכך לא תמו ההתלבטויות של חברי הלייבור השבוע. 

מיד לאחר שהפסיד את ההצבעה ביום שלישי, המהלך הבא של ג'ונסון היה לנסות לפזר את הפרלמנט וללכת לבחירות בזק. בכך היה משיג שתי מטרות. קמפיין הבחירות היה תופס את מרבית הזמן של הפרלמנט ומקשה על בלימת הברקזיט. וג'ונסון חישב שבתור הכהן הגדול של הפרידה מאירופה, הוא היה מאחד מאחוריו מספיק מצביעים כדי לגבור על האופוזיציה המפוצלת בקלפי ולחזור לפרלמנט חדש עם רוב משלו.

הזיגזג של קורבין

קורבין היה מוכן בתחילה לשתף פעולה. הוא לא אוהב את עבודת הפרלמנט, שם יש לו בעלי ברית מעטים. דווקא בקמפיין בחירות, כשהוא במגע עם תומכיו המשולהבים, הוא פורח. ביום שני אמר בנאום בסלפורד שהוא מוכן לבחירות בכל מועד. כעבור יומיים הוא נאלץ לחזור בו ולהתנגד בפרלמנט להצעת הממשלה ללכת לבחירות בזק. אם היה נוהג אחרת, גם הוא היה עומד מול מרד חברי הפרלמנט שלו, גדול בהרבה מזה שג'ונסון מתמודד מולו. כעת מצהיר קורבין שרק כשיעבור החוק שמונע ברקזיט ללא הסכם ב–31 באוקטובר, הוא יסכים לפיזור הפרלמנט וקיום בחירות.

"המורדים שלנו מטומטמים", אמר השבוע בזעם חבר שמרן בבית הלורדים, מתומכיו של ג'ונסון. "הם מכשירים את הדרך של קורבין לרחוב דאונינג". שמרנים רבים אכן קרועים. רק מיעוט לאומני נוקשה ביניהם באמת מעוניין בברקזיט בכל מחיר, ללא הסכם, במועד שנקבע. אבל הם תומכים במהלך, בלב כבד, בשל החשש שמפלגת הברקזיט החדשה תזנב בהם בבחירות הבאות — אם בריטניה תהיה עדיין חלק מהאיחוד. בסופו של דבר, הם חוששים שהברירה העומדת בפניהם היא בין ברקזיט מהיר ויציאה מהאיחוד ללא הסכמי סחר מוכנים, או הפסד מובטח ללייבור של קורבין בבחירות הבאות וממשלת שמאל רדיקלי.

האפשרות הזו מבעיתה במיוחד את הקהילה היהודית בבריטניה שרואה זה ארבע שנים, מאז בחירתו של קורבין כמנהיג הלייבור, הכשרה של גורמים אנטישמיים בשמאל, הרואים בו את מנהיגם. לאחרונה קיימו מנהיגי הקהילה התייעצויות עם פעילים יהודים מוונצואלה, שהתמודדו עם עלייה באנטישמיות תחת הנשיאים הוגו צ'אבס וניקולס מדורו. באופן ביזארי, השפיעו היהודים בבריטניה על תאריך הבחירות. ג'ונסון, שיגיש לפרלמנט הצעה נוספת לפיזורה בשבוע הבא, רצה לקיים את הבחירות ב–14 באוקטובר. אלא שאנשיו לא בדקו את לוח השנה העברי. התאריך נופל על חג הסוכות. בבריטניה חיים כיום כ–300 אלף יהודים, לא מספר משמעותי מבחינה פוליטית, אבל בשל הריכוז הגבוה שלהם בכמה שכונות בצפון לונדון, קולם יכול להיות קריטי בשלושה מחוזות בחירה, המכונים "טבעת הבייגל", בהן השמרנים מחזיקים ברוב קטן. כל מושב בפרלמנט יכול להיות מכריע, כפי שהוכח השבוע, וג'ונסון כבר החליט לדחות את הבחירות ביום אחד, ל–15 באוקטובר. בהנחה כמובן שיצליח להעביר את החוק לפיזור הפרלמנט.

ג'ונסון קיבל אתמול אורח לא צפוי — בנימין נתניהו, שהבליח לרגע בלונדון לביקור של ערב בחירות. מטרתו המוצהרת של נתניהו היתה לדבר עם ראש ממשלת בריטניה "על המצב באזור והצורך לבלום את הטרור והתוקפנות האיראנית". ג'ונסון מן הסתם היה מעוניין יותר לקבל מנתניהו עצות כיצד להפוך מפלגה היסטורית לפלטפורמה פרטית של המנהיג, לרוקן את הפרלמנט ממשמעות ולפזרו בעיתוי נוח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ