תושבי עיירה פונו מבתיהם 15 פעם מחשש לקריסת הר. את הפעם ה-16 לא ישכחו לעולם

במשך חמש שנים הוזהרו תושבי עיירה נורווגית מפני קריסת פסגת הר סמוך בשל הגשמים הכבדים באזור, ותמיד היה מדובר באזעקת שווא. כשפונו ביום חמישי מבתיהם הם קיטרו, אבל אז הטבע אמר את דברו

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סלעים שנפלו מפסגת ההר מנאן בנורווגיה. בשבוע שעבר
לוגו ניו יורק טיימס

במשך חמש שנים הזהירו גיאולוגים בנורווגיה שפסגת הר המכונה "איש קטן" עשויה לקרוס עקב ההשלכות ההרסניות של הגשמים הכבדים באזור, ולהרוס אזורים נרחבים בעיירה הסמוכה ראומה.

ההתראות על קריסת פסגת ההר הובילו לפינויים חוזרים ונשנים של תושבי העיירה וכן לחזרתם לבתיהם פעם אחר פעם, אולם הפסגה נותרה על כנה וקריסתה הצפויה לא הגיעה – עד השבוע האחרון. תושבי ראומה קיבלו התראה בפעם ה-16 ש"איש קטן" עומד לקרוס ופונו מבתיהם, לא לפני שקיטרו על כך שמדובר כנראה באזעקת שווא נוספת. אבל אז, כ-50 אלף מטרים מעוקבים של סלעים קרסו סוף סוף.

עשן שנגרם בעקבות קריסת פסגת ההר האיש הקטן בסמוך לעיירה ראומה בנורווגיה, בשבוע שעברצילום: NTB SCANPIX/רויטרס

קריסת "איש קטן" הייתה כה עזה עד שאפילו תועדה במכשירי סייסמוגרף בערים רחוקות כמו ברגן וטרונדהיים, כך לפי הרשת הסייסמית הנורווגית הלאומית המנוהלת על ידי אוניברסיטת ברגן.

"איש קטן" הוא למעשה הר שנמצא על ראש ההר מאנן, המתנשא לגובה של יותר מ-1,280 מטרים, והיווה אחוז מהפסגה שלו עד לקריסתו ביום חמישי. כששידורי הטלוויזיה הלאומית דיווחו שהסלעים נעצרו בסמוך לעיירה ובמרחק בטוח ממנה, תושבי ראומה שחררו אנחת רווחה.

"בכיתי בטלוויזיה הלאומית", אמר ראש העיירה לארס אולב האסטד לכתבים. "יכולנו לראות את הסלעים", הוא הוסיף ותיאר את הרעש העצום שנשמע בעירו בעת קריסת "איש קטן". "זה היה מרגש מאוד. שמחתי עבור התושבים שהתמודדו עם הבעיה הזאת במשך חמש שנים, ואז הדמעות הגיעו", אמר האסטד.

הר מנאן ובתים שמתחתיו בעיירה ראומה, בשבוע שעברצילום: NTB SCANPIX/רויטרס

ראש העיירה סיפר כי לרגל המאורע החגיגי הוא פתח במהלך ארוחת ערב עם רעייתו את "בקבוק היין האיטלקי הטוב ביותר שלי". בכך הפכה קריסה מסוכנת של סלעים לחגיגה גדולה עבור התושבים, שנאלצו לעבור סבל מהרגע שבו ההר במחוז רומסדלן החל לנוע בגלל הגשמים הכבדים באזור.

"בשיאו, ההר זז במהירות של עשרה ס"מ ביום, שזה הרבה", אמרה הגיאולוגית אינגריד סקרד במסיבת עיתונאים ב-2016. החלק העליון של ההר, "אדם קטן" או כפי שהוא מכונה על ידי המקומיים "וסלמאנן", נע במהירות הגבוהה ביותר.

"אם וסלמאנן היה נופל בחתיכה אחת, הוא לוקח איתו פסי רכבת, תשתיות חיוניות ובתים", אמר קייל-בורג פרייברג, שר הנפט והאנרגיה, שטס לעיירה יום לאחר הקריסה. הוא הזהיר את הנורווגים להיערך לקריסות נוספות כל זמן שהאקלים משתנה. "אנחנו יודעים שזה עשוי לקרות שוב, אפילו במקומות שבעבר היו בטוחים".

שישה הרים גבוהים אחרים במערב ובצפון נורווגיה נמצאים תחת מעקב בשל החשש לקריסתם האפשרית, משום שהרים במדינה קרסו בעבר. תוכנית המעקב והמניעה הנרחבת החלה לאחר שמפולת חימר בעיר ורדאל קברה בשנת 1893 105 חוות וגרמה למותם של 116 בני אדם. הרים אחרים במדינה ידעו קריסות בשנים 1731, 1811, 1905, 1934 ו-1936 וגרמו לגלי צונאמי קטסטרופליים ולמקרי מוות רבים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ