צרפת מאיימת להטיל וטו על בקשה בריטית לדחות את מועד הברקזיט

דיפלומטים באיחוד האירופי הביעו תסכול ואמרו כי ממשלת בריטניה משתמשת בהם כחלק ממאבקי כוח פנימיים בממלכה. שר החוץ של צרפת: "המצב מדאיג מאוד, הם חייבים לומר מה הם רוצים"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון ושור בסקוטלנד, שלשום
לוגו גרדיאן
גרדיאן

ממשלת צרפת מאיימת להטיל וטו על הארכה נוספת במועד הברקזיט בשל הקיפאון "המדאיג" בשיחות האחרונות עם בריטניה, בעוד דיפלומטים באיחוד האירופי מביעים תסכול מכך שהסתבכו במאבקי הכוח של ממשלת בריטניה. בהודעה שמבליטה את הזעם הגובר באיחוד האירופי, שר החוץ של צרפת ז'אן איב לה דריאן הדגיש את המחסור בהצעות מציאותיות מצד דאונינג 10. "זה מדאיג מאוד. הבריטים חייבים לומר לנו מה הם רוצים", אמר לה דריאן.

כשנשאל אם יהיה ניתן להאריך את הברקזיט מעבר למועד שנקבע, 31 באוקטובר, לה דריאן אמר כי סבלנותו של האיחוד האירופי מתפוגגת. "אנחנו לא הולכים להאריך את מועד הברקזיט מדי שלושה חודשים", אמר שר החוץ של צרפת.  הפרלמנט הבריטי מקדם מזה כמה ימים חוק שיאריך את חברותה של בריטניה באיחוד האירופי עד 31 בינואר 2020 לכל הפחות.

ממשלת בריטניה רוצה לבטל את סעיף ה"בקסטופ" שנועד למנוע גבול פיזי בין אירלנד לצפון אירלנד, אך נתפס בלונדון כמסוכן לעצמאות הממלכה. אך מקורות בבריסל, שם שליחו של ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון מנהל שיחות, אמרו כי התהליך כולו הוא פארסה. "אין הצעות ממשיות כיצד להחליף את סעיף הבקסטופ והבריטים מעמידים פנים שזה לא המצב", אמר דיפלומט המעורה בשיחות, "משתמשים בנו ככלי למטרות פנימיות בבריטניה".

מקורות באיחוד האירופי אמרו כי אין ראיות לכך שממשלת בריטניה עובדת על פתרונות קונקרטיים כדי להגיע להסכם ברקזיט, וכי העזיבות האחרונות בממשלה בלונדון והשיחות המתמשכות על בחירות מחזקות את הרושם שג'ונסון אינו רציני ביחס להגעה להסכם. דברים דומים אמרה שרת העבודה הבריטית לשעבר, אמבר ראד, שהתפטרה אתמול וטענה שהממשלה לא עושה מספיק כדי להגיע להסכם עם האיחוד.

ג'ונסון הודיע שיעזוב את האיחוד האירופי בכל מחיר ב–31 באוקטובר – עם או ללא הסכם – והשבית את הפרלמנט לכמה ימים כדי לסכל התנגדויות לתוכניתו. אך המחוקקים הצליחו להשתלט מחדש על סדר היום ולקדם חוק שיחייב את ממשלת בריטניה לבקש מהאיחוד דחייה במועד הברקזיט, וכך להימנע מההשלכות הכלכליות הקשות של ברקזיט ללא הסכם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ