לוגו רויטרס
רויטרס

הפרלמנט הבריטי דחה הלילה (שלישי) בפעם השנייה את הצעת ראש הממשלה בוריס ג'ונסון להקדים את הבחירות. בכך מנע הפרלמנט מג'ונסון להשתלט מחדש על תהליך הברקזיט. זאת, לאחר שאתמול אישר הפרלמנט חוק שנועד למנוע מג'ונסון לעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם בסוף אוקטובר. ג'ונסון ביקש לקיים בחירות בזק באמצע אוקטובר, לפני הפסגה עם האיחוד האירופי ב-17 בחודש. פעילות הפרלמנט הושעתה בתום הדיון עד 14 באוקטובר.

293 חברי פרלמנט הצביעו בעד הקדמת הבחירות ו-46 הצביעו נגד ההצעה. ההצעה לא התקבלה מפני שג'ונסון היה זקוק לשני שליש מקולות בית הנבחרים הבריטי - 434 מתוך 650. לאחר ההצבעה אמר ג'ונסון כי ממשלתו תמשיך לדון עם האיחוד האירופי על הסכם הברקזיט, אולם הדגיש כי יכבד את משאל העם שהכריע לפרוש מהאיחוד. ראש הממשלה הבריטי הוסיף כי לא ידחה את הברקזיט. "הממשלה תמשיך לדון על הסכם, ובמקביל תתכונן לעזוב בלעדיו", הכריז.

הפרלמנט בבריטניה, הלילהצילום: AFP

בית הנבחרים דחה ניסיון של ג'ונסון להקדים את הבחירות גם בשבוע שעבר. בהצבעה זו תמכו 298 חברי פרלמנט בהקדמת הבחירות ו-56 הצביעו נגד, וג'ונסון לא השיג את הרוב הדרוש. ג'ונסון ניסה להקדים את הבחירות לאחר שהפרלמנט אישר בשלב ראשון את החוק שמונע מבריטניה לעזוב את האיחוד האירופי ללא הסכם.

אתמול הודיע יו"ר בית הנבחרים הבריטי, ג'ון ברקו, שיעזוב את תפקידו עד 31 באוקטובר - המועד שבו בריטניה אמורה לעזוב את האיחוד האירופי. ברקו הזהיר את הממשלה כי עליה לכבד את המערכת הפרלמנטרית. לדבריו "אנו פוגעים בפרלמנט ומסכנים את עצמנו".

יו"ר בית הנבחרים ממלא באופן מסורתי את תפקידו באופן חסר פניות, אך ברקו נקט כמה פעולות שעוררו עליו זעם במפלגה השמרנית. בין היתר, ברקו מתח ביקורת על החלטתו של ג'ונסון להשבית את פעולת הפרלמנט, ומנע הצבעה שלישית על הסכם ההיפרדות של תרזה מיי מהאיחוד האירופי וכך בלם את האג'נדה של הממשלה. המפלגה השמרנית טענה שברקו שבר את החוקים כשאפשר לפרלמנט להשתלט על תהליך הברקזיט ולערער את עמדת הממשלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ