התושבים שונאים את מושל סנט פטרבורג, שכונה "מכונת הפאדיחות". ובכל זאת הוא נבחר מחדש

הוא ארגן פתיחה חגיגית לתחנות רכבת תחתית חדשות, אבל הגיע באיחור והודיע על דחייה. בחורף שעבר העירייה בניהולו כשלה אפילו בפינוי השלג מהרחובות. אבל בזכות תמיכת הקרמלין, כלי התקשורת וטייקונים, אלכסנדר בגלוב ניצח בבחירות השבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בגלוב מגיע לטקס פתיחת תחנות הרכבת התחתית, בשבוע שעבר

בשבוע שעבר, כמה ימים לפני פתיחת הקלפיות בבחירות האזוריות ברוסיה, ערך המושל בפועל של סנט פטרבורג אירוע מיוחד לחניכת שלוש תחנות רכבת תחתית חדשות בעיר. התושבים, נרגשים לקראת פתיחת אמצעי התחבורה הזול והאמין שהובטח להם, הצטופפו ליד הכניסות החסומות והמתינו שהמושל אלכסנדר בגלוב יופיע ויפתח את הדלתות. אלא שהזמן עבר, והדלתות לא נפתחו.

זה היה סיום צורם למסע הבחירות של בגלוב, וניסיון כושל לשפץ את תדמיתו כפוליטיקאי שוטה ומבולבל. לאחר המתנה ארוכה לצד עשרה צוותי טלוויזיה, מתחנות הנשלטות על ידי המושל או תומכיו, ועשרות עיתונאים — רובם כנועים — צפו תושבי העיר בכניסה מאוחרת של המושל, ובהכרזתו שבשל פגמים שאותם לא פירט, עדיין אי אפשר לפתוח ללא חשש את התחנות החדשות. היתה זו דחייה נוספת בפרויקט הבנייה של שלוש התחנות, לו נדרשו שש שנים ותקציב השקול למיליארד ו–760 מיליון שקלים.

טקס הפתיחה הכושל של בגלוב, ידיד ותיק של הנשיא ולדימיר פוטין, הוכיח שוב את ההתפוררות האיטית של ההסכם החברתי שיש לשלטון האוטוריטרי ברוסיה עם האזרחים – במסגרתו הובטחו להם יעילות, התפתחות ושגשוג.

למרות התקלה המביכה הזו, בגלוב נהנה עדיין מתמיכה איתנה של כלי תקשורת נאמנים ולא מעט טייקונים כמו יבגני פריגוז'ין, המכונה "הטבח של פוטין". בזכות אלו, הוא בכל זאת ניצח בבחירות המקומיות בסנט פטרבורג, עם 65% אחוזי תמיכה בקרב המצביעים.

בגלוב (מביט למצלמה) ברכבת התחתית בסנט פטרבורג, בשבוע שעברצילום: James Hill for The New York Times

היריבים הפוליטיים של הקרמלין, שרובם לא הורשו להציג את מועמדותם בבחירות ושהשתתפו בהפגנות הראשונות שנערכו במוסקבה מאז שובו של פוטין לנשיאות ב–2012, התנחמו בתקלת הרכבת התחתית כסימן לכך שלא הכל ברוסיה נעשה כדברו של פוטין.

דמיטרי וישנייבסקי, אחד מהמתנגדים הוותיקים שלא הורשה להציג את מועמדותו בסנט פטרבורג, אמר כי צוותי הבנייה של הרכבת התחתית הצטוו "לעבוד ביום ובלילה" כדי שהתחנות יהיו מוכנות למה שתיאר כ"הישג אדיר של קמפיין הבחירות" של המושל, ולהציגו כמנהל שמזיז דברים. במקום זאת, סיפר, הכישלון הוכיח כי המערכת הקיימת ברוסיה — היררכיה נוקשה של כוח, שנבנתה סביב פוטין ולנאמנים לו כמו בגלוב — אינה פועלת, בניגוד למה שמתארים כלי תקשורת חנפנים, שמעלים ללא הרף על נס את שובה של רוסיה להיות מעצמת־על אחרי חולשתה והכאוס ששרר בה בשנות ה–90.

מפגינים מטעם האופוזיציה בעיר, בשבוע שעברצילום: James Hill for The New York Times

אלכסנדר גורשקוב, העורך הראשי של "פונטנקה", אתר תקשורת עצמאי בסנט פטרבורג, מסכים עמו. "אנשים שמספרם הולך וגדל אומרים שמשהו לא בסדר", אמר, והוסיף כי מאמינים בכך לא רק פעילי האופוזיציה אלא גם תושבים מן השורה - וזאת בעיר שבדרך כלל תומכת בשלטונות. לדבריו, "הבחירות לא ישנו דבר. שינויים אמיתיים צריכים להתחולל בראשיהם של אנשים, ובחודשים האחרונים זה התחיל לקרות".

"מכונת פאדיחות"

ככל שמתקרב סוף תקופת כהונתו האחרונה של פוטין, הצפוי ב–2024, הקרמלין עושה מאמצים הולכים וגוברים להשתיק את ההתמרמרות הציבורית באמצעות הצגת אפשרויות הדיכוי שעומדות לרשותו, ובהענקת סמכויות לנאמנים - כמו בגלוב, שמונה אשתקד על ידי פוטין למושל סנט פטרבורג. מהנדס הבניין בן ה–63 מציג את עצמו בפני הבוחרים כמנהל לא־מפלגתי יעיל, המתעלה מעל לפוליטיקאים ממורמרים - אך הוא מתקשה למחוק מזיכרון התושבים את העובדה ששלטונו לא הצליח אשתקד לנקות את רחובות העיר מהשלג ואת הבניינים מגושי קרח מסוכנים, המשימות הבסיסיות של כל עירייה ברוסיה.

כשערימות השלג הלכו וגבהו, המושל תקע מעדרים ואתים בידי עובדי העירייה והורה להם להתחיל לחפור. כתוצאה מהביזיון הזה התחיל "מדוזה", שירות ידיעות באינטרנט הנוטה לאופוזיציה, לתאר את בגלוב כ"מכונת פאדיחות", שעשוי להיות "המועמד הגרוע ביותר של הקרמלין בבחירות".

בגלוב, פונקציונר שסולד מנאומים ואשר פעל עשרות שנים מאחורי הקלעים, זעזע את האליטה האינטלקטואלית בבירה התרבותית של רוסיה — העיר שנתנה לעולם את דויסטויבסקי, פושקין וענקי תרבות רוסים אחרים — בשיבושי השפה שלו.

עוברי אורח בסנט פטרבורג, בשבוע שעברצילום: James Hill for The New York Times

יהיו מגרעותיו אשר יהיו, לבגלוב יש יתרון שאי אפשר להתעלם ממנו: הוא נהנה מאמונו של פוטין. הנשיא הרוסי עבד עם בגלוב בסנט פטרבורג בשנות ה–90, לאחר מכן העסיק אותו בקרמלין, ובשנה שעברה מינה אותו למושל בפועל, תפקיד המקביל לראש העירייה.

"פוטין דורש 100% נאמנות, והוא יודע שעם בגלוב לא יהיו לו הפתעות. לכן מבחינתו, עדיף שוטה על בוגד", אמר לב לוריא, היסטוריון וסופר המתגורר בסנט פטרבורג. "הוא אולי אידיוט, אבל הוא לא פסיכופת, פדופיל או אלכוהוליסט".

הקרמלין, שאנשיו מתאמצים להוציא מהתמונה את הפוליטיקה, ויתר למעשה על מפלגתו "רוסיה המאוחדת" שכיום כל כך לא פופולרית, שרבים מחבריה לשעבר מכחישים כל קשר "למפלגה של פושעים וגנבים". הכינוי הזה "הוענק" למפלגה על ידי מנהיג האופוזיציה אלכסיי נבלני, שבחודש שעבר פרסם קליפ בו טען שבגלוב קנה ב–2013 דירה גדולה במוסקבה, שעלתה פי חמישה מהכנסתו המוצהרת בחמש השנים לפני כן.

ולדימיר בורטקו, במאי קולנוע מפורסם ומועמד המפלגה הקומוניסטית לראשות סנט פטרבורג, פרש לפני שבועיים במפתיע מהמרוץ, בטענה שהבחירות הן "פארסה" וכי המערכת כולה רקובה מן היסוד ויש לשנותה. הוא פרסם הודעה זועמת בה כתב: "תנו לשלטונות להציג את עצמם כמות שהם: משטר רודני ולא דמוקרטי, שתפס את השלטון בכחש למען קבוצה של בורגנים שמנים שאין להם קשר כלשהו לאינטרסים ולדעות של האנשים העובדים".

וישנייבסקי, הליברל שלא הורשה להשתתף בבחירות, אמר שהוא מסכים לחלק גדול מהדברים האלה. עם זאת ציין שהוא בספק לגבי כנותו של בורטקו, כי לדעתו, הבמאי פרש מהמרוץ כחלק מעסקה עם השלטונות שחששו כי נוכחותו תקשה לבגלוב לנצח בסיבוב הראשון.

שלושה ימים לפני פרישתו, בורטקו נועד עם שר התרבות של רוסיה ודן אתו על סדרת טלוויזיה חדשה שהוא רוצה לצלם, כפי הנראה במימון המדינה.

לקריאת הכתבה של אנדרו היגינס בניו יורק טיימס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ